BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Učitelia by prípadným štrajkom počas testovania deviatakov a písomných maturít z cudzích jazykov 13. marca neporušili zákon.
Podľa právnika Marcela Drgona by využili len ústavou zaručené a neobmedzené základné právo na štrajk, z ktorého sú vyňaté len niektoré povolania ako napríklad vojaci či hasiči.
„Štrajkovať môžu pre akúkoľvek príčinu, ktorú uznajú za vhodnú a v akomkoľvek čase, ktorý uznajú za vhodný, neporušia tým žiaden zákon,“ hovorí právnik Marcel Drgon.
Ak ide o štrajk učiteľov v rámci kolektívneho vyjednávania, za škody spôsobené prerušením práce zodpovedá voči zamestnávateľovi len odborová organizácia, ktorej orgán štrajk vyhlásil.
Obrazom: Štrajk učiteľov pred úradom vlády
To však len v prípade, ak súd takýto štrajk právoplatne vyhlási za nezákonný v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní. „Ani v takomto prípade tak individuálni štrajkujúci za škody spôsobené prerušením práce nikomu nezodpovedajú,“ dodal právnik pre agentúru SITA.
Vzhľadom na rôzne právne formy vzdelávacích inštitúcií môže byť teda voči rodičom za škody spôsobené štrajkom zodpovedná napríklad sama škola, prípadne jej zriaďovateľ. Tohto práva na náhradu škody sa rodičia môžu domáhať na súde.
„Dokazovanie výšky škody však môže byť práve v prípade oneskoreného ukončenia štúdia pomerne náročné a nemožno vylúčiť, že štrajk by súd z pohľadu zodpovednosti posúdil aj ako prípad tzv. vyššej moci, za ktorý sa zodpovednosť nenesie,“ hovorí právnik Marcel Drgon.
Nové školské odbory navrhli jednodňový ostrý štrajk 13. marca, kedy deviatakov na základných školách čaká testovanie a stredoškolákov písomné maturity z cudzích jazykov. Momentálne sa snažia získať podporu najmenej 50 percent učiteľov na vyhlásenie ostrého štrajku v tento deň.
Štrajková v školách
Školy v Trenčianskom kraji patrili pri štrajkoch zamestnancov školstva v závere minulého roka k najaktívnejším. Zapojili sa do štafetového štrajku aj do protestu pred Úradom vlády SR. Teraz čakajú, ako sa situácia vyvinie. Vlastné akcie zatiaľ nechystajú.
Zástupca riaditeľky Gymnázia Myjava Radim Kovařík však hovorí, že rozhodnutie o trojmesačnom rokovaní odborov s vládou je len zametenie problému pod koberec. „Určite sme s tým nespokojní a rozmýšľame, že podporíme iniciatívu Nových školských odborov.
Budúci týždeň máme zasadnutie pedagogickej rady, na ktorej prerokujeme, či sa zapojíme do akcie 13. marca. Ja osobne si myslím, že s veľkou pravdepodobnosťou áno a myslím si tiež, že sme jedna z mála škôl, čo toto podporia,“ povedal pre agentúru SITA.
Kým Myjava zvažuje, že sa pridá k Novým školským odborom, riaditeľ gymnázia v Púchove Miroslav Kubičár hovorí, že ich požiadavky sú nereálne. Chce počkať na výsledky rokovania vlády s pôvodnými odbormi. „Prevláda u nás všeobecný pocit zodpovednosti, že máme vzdelávať novú mládež,“ skonštatoval.
Riaditelia škôl majú na doterajšie aktivity odborov rôzne reakcie, prevláda však najmä sklamanie. „Je to jedna veľká katastrofa,“ povedala riaditeľka Gymnázia v Dubnici nad Váhom Adriana Vančová. Pedagogický zbor je podľa nej rozdelený a prioritne musia momentálne na všetkých školách riešiť polročné klasifikácie.
Myjavské gymnázium kritizuje najmä doterajšie pôsobenie šéfa odborárov Pavla Ondeka. „Pán Ondek je babrák, ktorý nemá na tom mieste čo robiť a myslím si, že odbory nezastupujú momentálne nálady učiteľov, ja vlastne ani neviem, koho zastupujú.“ povedal Kovařík. Riaditeľka Strednej zdravotníckej školy Jozefa Braneckého Jana Gugová vidí riešenie v tom, že by si mali oboje odbory sadnúť za jeden stôl a spoločne sa dohodnúť na požiadavkách aj na ďalších krokoch.
V banskobystrickom Gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského ani v Gymnáziu Mikuláša Kováča, ktoré sa okrem štrajku vyhláseného Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku zúčastnili ako jediné školy v Banskobystrickom kraji aj na štafetovom štrajku, sa zatiaľ na ďalšie protestné akcie nechystajú.
Štvrtkové rozhodnutie odborárov čakať na víziu systémových zmien v školstve, ktorú má vypracovať minister školstva, berú na vedomie. O prípadnej podpore štrajku, ktorý chcú organizovať Nové školské odbory v čase písomných maturít a testovania deviatakov 13. marca, zatiaľ neuvažujú.
„U nás je ticho, pokoj, pohoda, nič sa nedeje. Odborári nám ani nedali vedieť, ako rozhodli. Viem o tom len z médií, ale nijako sa o tom nebavíme,“ povedala pre agentúru SITA členka štrajkového výboru z decembrového štafetového štrajku a protestného pochodu na Gymnáziu J. G. Tajovského Helena Majerová. Podľa nej už aktivistická nálada medzi učiteľmi nie je a v najbližšom čase žiadne protestné akcie nebudú. „Myslím si, že nálada už opadla, ľudia už majú pocit, že nech by sa už išlo do čohokoľvek, je to zbytočné. Pri protestnom pochode sme však dvihli hlavy a možno, keď sa rozhodne o ďalších akciách, pridáme sa, ale o tom je predčasné hovoriť,“ povedala Majerová.
Podobná atmosféra je aj na Gymnáziu M. Kováča. Ako uviedla tamojšia odborová predáčka Lenka Majerová, o štvrtkovom rozhodnutí vedenia odborového zväzu školstva sa dnes učitelia nerozprávali a neplánujú k tomu ani žiadne stretnutie. „Opýtam sa na to ešte kolegov, ale nepredpokladám už nijakú akčnosť. Neviem, či by sa nazbieralo dosť škôl na štrajk,“ dodala Majerová.