Väčšina sudcov neschvaľuje reformu súdnej mapy, v rozhovore pre agentúru SITA to tvrdí predsedníčka Súdnej rady SR Marcela Kosová.
Reforma nepriniesla špecializáciu
Súdnictvo sa podľa šéfky súdnej rady v dôsledku reformy z dielne exministerky Márie Kolíkovej nepriblížilo občanovi, reforma mala za dôsledok zvýšené náklady, sudcovia kvôli nej zbytočne cestujú a rovnako aj občania. Mnoho členov administratívneho aparátu súdov podľa Kosovej v dôsledku zmien súdy opustilo.
Novým členom súdnej rady sa stal banskobystrický sudca Miroslav Manďák
„Čo sa týka toho všeobecného súdnictva, tá nová súdna mapa je katastrofa. Vytvorili sa sídelné súdy, z niektorých súdov sa vytvorili tzv. pracoviská, teda nie sú to plnohodnotné súdy, niekde sa museli tie obvody spájať, niekde sa snažili tí predsedovia nechať tie obvody pôvodne,“ vysvetlila Kosová s tým, že reforma nepriniesla novú špecializáciu sudcov, lebo ju rozbila tam, kde bola.
Kritika Európskej komisie bola vyargumentovaná
Šéfka súdnej rady tiež reagovala na kritiku súčasnej opozície, podľa ktorej rada svojou krotkou správy o právnom štáte z dielne Európskej komisie spolitizovala a postavila na stranu vlády. Podľa Kosovej ide o absolútne nezmysly, keďže každý kritický argument prednesený radou bol podporený či už právnou úpravou, rozhodnutím ústavného súdu.
„Ja rozumiem, že politicky musia útočiť na súdnu radu, ale vrhá to veľmi zlé svetlo. Nie na nich, lebo na politikov sme zvyknutí, že v záujme toho, aby zaujali občanov, môžu povedať čokoľvek, ale vôbec si neuvedomujú, že tým vrhajú zlé svetlo na súdnu radu,“ skonštatovala Kosová.
EK nepochopila fungovanie paragrafu 363
Samotná správa EK pritom podľa predsedníčky súdnej rady obsahovala viacero neprávd. Príkladom je podľa nej časť o paragrafe 363 Trestného poriadku.
„My sme tam museli jasne odkazom na právnu úpravu vysvetľovať, že nie je pravda, že ak generálny prokurátor rozhodne podľa paragrafu 363, že nemusí byť to rozhodnutie odôvodnené, že nie je pravda, že je to až po podaní obžaloby,“ uviedla Kosová.
Ďalšie nepravdy v správe sa podľa šéfky súdnej rady týkali napríklad reformy súdnej mapy. „Nerozumeli sme tomu, ako mohla hodnotiaca komisia, Európska komisia dospieť k záveru, že reformovaná súdna mapa, ktorá bola účinná od 1. júna 2023, vo všeobecnosti funguje dobre a vychádzali pritom zo stránky Ministerstva spravodlivosti z roku 2021 až 2023. Čiže to boli absolútne nekorektné informácie, keď sa tá správa dávala dokopy v marci 2024, keď už trištvrte roka nefungovali súdy, práve naopak,“ upozornila Kosová.
V celom rozhovore sa tiež dozviete:
- či šéfka súdnej rady vníma polarizáciu v justícii
- ako vníma útoky politikov voči sudcom
- aké sú podľa nej momentálne problémy pri fungovaní súdov
- ako je možné zlepšiť vnímanie justície zo strany verejnosti