TUNISKO: Z prezidentského paláca sa ozýva streľba

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tunisko
Foto: SITA/AP

TUNIS 16. januára (WEBNOVINY) – Z prezidentského paláca v Kartágu, vzdialeného 15 kilometrov na sever od tuniskej metropoly, je už niekoľko hodín počuť streľbu. Podľa agentúry AP sa v paláci a jeho okolí odohráva prestrelka medzi silami zosadeného prezidenta Zinína al-Abidího Bena Alího a ich odporcami.

Obyvatelia mesta, ležiaceho na opačnej strane Tuniského jazera ako metropola Tunis, sa v obavách o svoje životy zabarikádovali vo svojich domovoch. Sily lojálne dočasnej tuniskej vláde podľa AP zatkli v nedeľu šéfa prezidentskej ochranky, s jeho ľuďmi sa im však ešte stále nepodarilo vysporiadať.

Nad ulicami Tunisu krúžia celý deň vojenské helikoptéry. K ostrej prestrelke došlo v nedeľu aj pred sídlom opozičnej Strany socialistických demokratov, do ktorého vnikol ozbrojený gang. Hliadkujúci policajti proti ozbrojeným mužom zasiahli. Informácie o obetiach alebo zranených zatiaľ nie sú známe.

Tuniské úrady v nedeľu skrátili o hodinu nočný zákaz vychádzania s odôvodnením, že bezpečnostná situácia v krajine sa mierne zlepšila. Výnimočný stav vrátane zákazu zhromažďovania zostáva v platnosti. Platí tiež rozkaz, že bezpečnostné sily môžu zasiahnuť proti násilníkom streľbou. V Tunise prebiehajú rokovania hlavných politických strán o vytvorení novej koaličnej vlády a stabilizácii krajiny po odchode jej prezidenta Zinína al-Abidího Bena Alího do Saudskej Arábie.

Nepokoje v Tunisku
Výnimočný stav vrátane zákazu zhromažďovania zostáva v platnosti. Platí tiež rozkaz, že bezpečnostné sily môžu zasiahnuť proti násilníkom streľbou. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Nepokoje v Tunisku
Tuniské úrady v nedeľu skrátili o hodinu nočný zákaz vychádzania s odôvodnením, že bezpečnostná situácia v krajine sa mierne zlepšila. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Nepokoje v Tunisku
K ostrej prestrelke došlo aj pred sídlom opozičnej Strany socialistických demokratov, do ktorého vnikol ozbrojený gang. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Nepokoje v Tunisku
Podľa korešpondentov AFP bezpečnostné sily sa dostali do prestrelky s ozbrojencami v oknách domov. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Nepokoje v Tunisku
Prudká streľba sa ozýva v nedeľu poobede z centra tuniského hlavného mesta. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Tuniská Ústavná rada v sobotu vymenovala za dočasného prezidenta krajiny predsedu parlamentu Fuáda Mbazau, ktorý vyjadril odhodlanie zostaviť „vládu národnej jednoty, v ktorej by boli zahrnuté všetky politické strany bez výnimky a bez vylučovanie ktorejkoľvek z nich“. Vláda by mala byť len dočasná, keďže Mbazaa má do 60 dní zaistiť konanie predčasných volieb.

Úrady posilnili policajné a bezpečnostné hliadky v tuniských mestách, najmä v Tunise. Ochranu zabezpečujú aj civilné hliadky obyvateľov, ktorí sa obávajú ďalších násilností a rabovania. Demonštrácie, ktoré postupne prerástli do násilia, sa konali už od polovice decembra. Demonštranti protestovali proti zlej ekonomickej situácii, korupcii ako aj autoritárskej vláde Ben Alího. Pri tvrdých zásahoch polície proti protestujúcim zahynulo najmenej 60 ľudí. Za zásahy sú údajne zodpovedné bezpečnostné sily podriadené zvrhnutému prezidentovi. Úrady v nedeľu zadržali ich veliteľa Alího Seriátího a niekoľkých jeho kolegov.

Tunisania oslavujú Jazmínovú revolúciu

Ulice Paríža cez víkend zaplavili tisíce imigrantov z Tuniska a Francúzov tuniského pôvodu, a za podpory prisťahovalcov z Maroka a Alžírska oslavujú revolúciu a zvrhnutie tuniského prezidenta Zinína al-Abidího Bena Alího, ktorý v piatok utiekol do Saudskej Arábie. Po vzore československej Nežnej revolúcie, ukrajinskej Oranžovej revolúcie či gruzínskej Revolúcie ruží dostala tá tuniská pomenovanie Jazmínová revolúcia. Analytici o nej hovoria ako o „prvej revolúcii v arabskom svete“ a dohadujú sa, ktorá krajina bude nasledovať po Tunisku. Nevedia sa zhodnúť ani v tom, ako sa vyvinie situácia v samotnom Tunisku, pričom ponúkajú viacero scenárov – od toho, že sa Tunisania konečne dočkajú demokracie a pluralitnej spoločnosti, až po to, že krajinu ovládnu islamskí extrémisti.

Mnohí Tunisania v parížskych uliciach sa nemohli ubrániť slzám. „Už odkedy Rimania napadli Kartágo, tuniský národ zažíval iba samé utrpenie. Teraz sa prebudil a zbavil sa strachu,“ hovorí oslavným tónom Fathi Tlili, ktorý v Paríži vedie organizáciu pomáhajúcu utečencom z Tuniska. „Teraz sa musíme dať do práce a musíme v krajine zaviesť demokraciu,“ pokračuje. Okolo neho stoja desiatky jeho rodákov a jeden cez druhého hovoria cez slzy o tom, že sa plnia najtajnejšie sny ich otcov.

„Za toto som bojoval 17 rokov, zažil som väzenie, zažil som exil. Radosť, ktorú cítim, je pre mňa zadosťučinením za tie desiatky tisícov letákov, ktoré som rozdal, za roky strachu, za stratených priateľov,“ hovorí novinárom 57-ročný Tarík Ben Biba.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať