DAVOS 27. januára (WEBNOVINY) – Dočasný tuniský premiér Hammádí Džibálí, ktorého vláda vzišla z prvých slobodných volieb v krajine po revolúcii začiatkom minulého roka, považuje Tunisko za „nádej“ pre arabský svet a nepochybuje o tom, že napriek ekonomickým ťažkostiam bude naďalej inšpirovať ostatné krajiny v regióne.
Vyjadril sa tak počas piatkového vystúpenia pred významnými politikmi a osobnosťami z oblasti ekonómie, ktorí sa zúčastňujú na zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) vo švajčiarskom Davose. Poukázal na vývoj po minuloročnej vlne revolúcií známej ako Arabská jar, ktorá vypukla práve v Tunisku a postupne sa rozšírila do ďalších krajín v severnej Afrike a na Blízkom východe.
Podobne ako v Tunisku, aj v Líbyi, Egypte a Maroku sa dostali do popredia nábožensky orientované hnutia, čo vyvolalo obavy medzi sekulárne zmýšľajúcimi obyvateľmi. Ako povedal Džibálí, jeho krajina môže byť v tomto smere príkladom, keďže v nej podľa neho neexistuje diskriminácia voči ženám alebo nemoslimom.
Kabinet Hammádího Džibálího, ktorý za éry zosadeného prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího strávil 15 rokov vo väzení, sa ujal vedenia Tuniska koncom decembra. Koaličná vláda zložená prevažne z členov kedysi zakázaného Hnutia obrody bude pôsobiť v prechodnom období, kým nebude vytvorená nová ústava a neuskutočnia sa nové parlamentné voľby. Džibálího hnutie prisľúbilo vybudovanie demokracie na moslimských základoch.