WASHINGTON/BRUSEL 12. júna (WEBNOVINY) – Zástupcovia Medzinárodného menového fondu (MMF) opustili rokovania s Gréckom a odleteli domov. Dôvodom sú veľké rozdiely v postojoch medzi fondom a Aténami.
Grécko považuje rozhodnutie MMF za krok pripravený tak, aby sa zvýšil tlak na Atény a taktiež na európskych veriteľov. Predstaviteľ gréckej vlády naznačil, že krajina nezmierni svoj postoj v rokovaniach. Povedal totiž, že existujú „červené čiary“, ktoré Atény neprekročia.
Grécky súd označil škrty dôchodkov za protiústavné
Nemecké ministerstvo financií považuje odchod delegácie MMF z rokovaní za varovanie Aténam. „MMF urobil včera veľmi jasné stanovisko týkajúce sa stavu rokovaní. Je to vážne stanovisko, ktoré samozrejme berieme na vedomie,“ uviedol hovorca nemeckého ministerstva financií Martin Jäger. „Rozumieme tomu tak, že ide o apel, varovanie, smerom ku gréckej strane, aby zintenzívnila rokovania,“ doplnil.
Európska komisia (EK) však uviedla, že MMF je naplno zapojený do situácie okolo Grécka aj napriek odchodu delegácie z rokovaní. „Ak si prečítate včerajšie stanovisko MMF zistíte, v poslednej vete, v poslednom odseku, že hovoria, že zostávajú plne zapojení do situácie Grécka,“ povedal hovorca EK Margaritis Schinas.
Dohoda je veľmi ďaleko
Prekvapivý krok MMF nasledoval po tom, čo EÚ vyzvala gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, aby prestal hazardovať s budúcnosťou krajiny a prijal kľúčové rozhodnutia potrebné na odvrátenie zničujúceho bankrotu krajiny. Grécky zdroj uviedol pre agentúru Reuters, že grécka delegácia, ktorá sa zúčastňovala rokovaní, taktiež odišla s tým, že nezhody pretrvávajú.
„Medzi nami sú veľké rozdiely vo väčšine kľúčových oblastí,“ povedal hovorca MMF Gerry Rice. „Neobjavuje sa žiadny pokrok v zmenšovaní týchto rozdielov, sme teda poriadne ďaleko od dohody,“ doplnil. Jeden z predstaviteľov EÚ blízky rokovaniam však upozornil na prehnaný pesimizmus. Podľa jeho slov znamená odchod tímu MMF skôr prestávku v rokovaniach ako ich koniec.
Rokovania mali byť posledným pokusom
Predseda Európskej rady Donald Tusk však gréckej vláde adresoval bezprecedentne otvorený odkaz po štyroch mesiacoch náročných rokovaní. „Nemáme viac času na hazardovanie. Obávam sa, že prichádza deň, keď niekto povie, že sa hra končí,“ povedal Tusk. „Je skutočne očividné, že potrebujeme rozhodnutia, a nie rokovania,“ povedal Tusk a dodal, že Atény musia byť „realistickejšie“.
Tsipras dve hodiny rokoval s prezidentom Európskej komisie Jean-Claudeom Junckerom, ani jedna zo strán však nehovorí o prelome. „Poďte do mučiarne,“ povedal Juncker Tsiprasovi na začiatku rokovania. Predstavitelia EÚ označili neskôr rokovania za „posledný pokus“ o dosiahnutie dohody.
Nemci diskutujú o prípadnom bankrote Grécka
Nemecká vláda začala diskusiu o tom, čo robiť v prípade gréckeho bankrotu, uviedli nemecké noviny Bild, pričom sa odvolali na niekoľko zdrojov oboznámených s problematikou. Diskusia zahŕňa aj tému zavedenia kontrol kapitálu v Grécku, ak krajina zbankrotuje, uviedol denník.
Zároveň dodal, že vládni predstavitelia rokovali s Európskou centrálnou bankou aj o odpustení časti gréckeho dlhu. Nemecká vláda však nemá konkrétny plán, ako by reagovala na možný bankrot Grécka, o ďalších krokoch by rozhodovala v závislosti od konkrétnej situácie, uviedol Bild. Hovorca nemeckej vlády nemohol priamo komentovať správu.