Pandémia nového koronavírusu prekvapila celý svet. Svetoví lídri i odborníci z mnohých oblastí sa museli veľmi rýchlo rozhodovať, aká je najlepšia cesta k zabráneniu šírenia vírusu.
V niektorých krajinách sa situácia vyvíjala relatívne pokojne, iné zase bojovali a stále bojujú s nárastom infikovaných i úmrtí.
Bývalý prezident USA Donald Trump patril k tým, ktorí si z pandémie nerobili ťažkú hlavu, odmietal nosiť rúško a jeho administratíva čelila obrovskej kritike za nezvládnutie situácie a slabé opatrenia.
Trump to nezvládol
Nová štúdia The Lancet Commission on Public Policy and Health zistila, že ak by sa vláda postavila k pandémii zodpovedne, počet mŕtvych mohol byť až o 40 percent nižší.
Podľa štatistík Johns Hopkins University zomrelo v USA 471 422 pacientov s COVID-19. Biden je v úrade tri týždne a počas tohto obdobia prišlo o život 73 811 infikovaných. Z toho vyplýva, že k vyše 159-tisíc úmrtiam došlo zbytočne.
Spoluautorkou štúdie Steffie Woolhandler z Hunter College of City University of New York uviedla, že Trumpove „správanie spôsobilo, že množstvo občanov situáciu nebralo vážne a narušilo koordinovanú reakciu, ktorú dokázali využiť v iných krajinách, ktoré zvládajú pandémiu oveľa lepšie ako USA“.
Odborníci porovnávali, ako krajiny zvládajú pandémiu. Umiestnenie Slovenska vás prekvapí
Autori poznamenali, že na miesto toho, aby prezident povzbudil ľudí v boji proti pandémii, verejne odmietal hrozbu, ktorú so sebou nesie a vyhol sa medzinárodnej spolupráci.
Zároveň uviedli, že odmietnutie vypracovať národný strategický plán ešte zhoršilo nedostatok osobných ochranných prostriedkov a testov.
„Prezident Trump spolitizoval nosenie masiek a otvorenie škôl. Zvolával stretnutia v halách, kde sa zišli tisíce ľudí. Odrádzali tam od nosenia rúšok a dodržiavať fyzický odstup bolo nemožné,“ dodali.
Zle nastavené zdravotníctvo
Okrem toho prispel k úmrtiam aj zlý stav amerického zdravotníctva.
Komisia uznala, že nedostatočné úsilie vlády o zvýšenie osobných ochranných pomôcok a neexistujúci dohľad nad šírením infekcie spôsobili do 26. decembra 2020 celkovo 2021 úmrtí zdravotníckych pracovníkov v súvislosti s COVID-19.
Po očkovaní vakcínami Pfizer a Moderna sa objavilo vzácne ochorenie krvi. Jeden lekár naň zomrel
Poukázali aj na to, že Trump oslabil zákon o ochrane pacientov a dostupnej starostlivosti. Výsledkom bolo, že viac ako 2,3 Američanov zostalo bez poistenia.
Tento počet však nezahŕňa tých, ktorí prišli o krytie poskytované zamestnávateľom. „Stále sa nachádzame vo veľmi hlbokej priepasti. Máme 30 miliónov nepoistených ľudí. Ďalšie desiatky miliónov občanov majú nedostatočné poistenie,“ povedala Woolhandler.
Rasové rozdiely
Ochorenie nerovnomerne zasiahlo ľudí rôznych rás. Úmrtnosť občanov tmavej pleti sa zvýšila o 50 percent v porovnaní s belochmi.
Počet úmrtí ľudí inej ako bielej pleti je 1,2 až 3,6-krát vyšší ako u belochov. Rozdiely boli obzvlášť vysoké u dospelých v strednom veku.
Dôvodom boli najmä nedostatočné možnosti na sociálny odstup v domácnostiach i práci.
Záchranca Biden
Oveľa zodpovednejší prístup k pandémii zaujal súčasný prezident USA Joe Biden. Vo štvrtok vyhlásil, že jeho vláda objednala ďalších 200 miliónov vakcín od spoločnosti Moderna a Pfizer.
Tým sa ich celkový počet vakcín zvýšil na 600 miliónov, čo je dostatočné množstvo na zaočkovanie 300 miliónov Američanov.
Vo Wu-chane vyšetrujú pôvod covidu. Podľa Šándora je to zbytočné, Čínu viní z utajovania informácií
Podľa oficiálnych čísiel v USA dostalo aspoň jednu dávku vakcíny 34,7 milióna ľudí, z nich 11,2 milióna už má za sebou aj druhé podanie látky.
Okrem zabezpečenia ďalších vakcín, o ktoré je v USA veľký záujem, vláda využíva aj armádu na vybudovanie veľkých očkovacích centier po celých Spojených štátoch.
Vláda takisto dúfa, že dodávka vakcín sa výrazne zvýši, ak schvália očkovaciu látku z diele spoločnosti Johnson & Johnson. Mohlo by sa tak stať už koncom tohto mesiaca.