Americký prezident Donald Trump údajne cez svojho sprostredkovateľa ponúkal Julianovi Assangeovi, zakladateľovi kontroverznej stránky WikiLeaks, že zariadi jeho prepustenie na slobodu.
Mal však podmienku: Assange musí verejne vyhlásiť, že Rusko nemalo nič spoločné so zverejnením e-mailov Demokratickej strany a Trumpovej protikandidátky v prezidentských voľbách v roku 2016 Hillary Clintonovej.
Poslom republikánsky kongresman
Zverejnenie týchto e-mailov na Assangeovej stránke WikiLeaks bolo pritom podľa analytikov jedným z dôvodov, prečo vo voľbách zvíťazil Trump a stal sa prezidentom.
Ruskí pranksteri si vystrelili z Bernieho Sandersa, podľa AP sú napojení na Kremeľ
Informácie, ktoré majú údajne potvrdzovať verziu o vydieraní Assangea zo strany Trumpa, predložil v stredu londýnskemu súdu tím Assangeových právnikov a verejnosť o nich ako prvý informoval britský denník The Guardian.
Assangeovi obhajcovia Jennifer Robinson a Edward Fitzgerald tvrdia, že za ich mandantom prišiel v auguste 2017 na ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne, kde Assange vtedy býval, republikánsky kongresman Dana Rohrabacher.
Začína sa súd s Assangeom
Ten mal Assangeovi ponúknuť jeho prepustenie, „alebo iný spôsob, ako sa z toho dostať von“, v prípade, ak zaprie úlohu Ruska v kampani pred prezidentskými voľbami 2016.
Rohrabacher mal pritom Assangeovi doslovne povedať, že ho posiela Trump a odkaz, s ktorým do Londýna prišiel, je od neho.
Pete Buttigieg a jeho sexuálna orientácia sú tŕňom v oku, ani Trump s ňou však nemá problém
Súd s Assangeom sa na londýnskom súde začína v pondelok a predpokladá sa, že bude trvať niekoľko mesiacov.
Súd bude rozhodovať o Assangeovom odvolaní sa proti vyhosteniu do Spojených štátov. Tam je obvinený z 18 trestných činov, súvisiacich najmä so zverejňovaním utajovaných skutočností na stránke WikiLeaks, a hrozí mu až 175 rokov odňatia slobody.