BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) Juhoafrickí chirurgovia transplantovali obličky, pričom darcovia aj príjemcovia boli infikovaní HIV. Nemocnica v Kapskom meste je jedinou na svete, kde sa tieto zákroky od roku 2008 neboja vykonávať. V Spojených štátoch amerických je zakázané transplantovať orgány od darcu s HIV, pretože sa lekári obávajú, že u prijímateľa transplantátu sa môže vyvinúť ochorenie aids.
Napriek tomu sa v USA niekoľko takých prípadov vyskytlo, ale len vtedy, keď sa infekcia v krvi darcu ešte nedala pred operáciou detekovať. Chirurgička, ktorá spolu s ďalšími transplantácie v Juhoafrickej republike uskutočnila, sa minulý týždeň zúčastnila diskusie na túto tému na stretnutí Národných inštitútov zdravia v USA. „Veľa sme sa rozprávali o tom, či má vôbec zmysel s niečím takým začínať,“ uviedol výskumník z University of California Peter Stock.
Pacienti s HIV môžu v dnešnej dobe s pomocou liekov prežiť aj desaťročia. U mnohých z nich sa ale vyvinie porucha obličiek, ktorá je v mnohých prípadoch závažnou komplikáciou a pacienti potrebujú dialýzu. Navyše, ľudia s HIV trpia anémiou oveľa častejšie, než iní pacienti podstupujúci dialýzu, čo znamená ešte väčšie riziko. V USA sa v súčasnosti čaká na obličku priemerne osem rokov. Povolenie HIV infikovaným pacientom darovať orgány môže čakateľom s HIV toto obdobie výrazne skrátiť. Americkí lekári už pritom pristúpili na transplantácie medzi darcom a príjemcom s hepatitídou typu C.
Úspech v Kapskom meste sa však nemusí potvrdiť v iných krajinách. V Spojených štátoch sa totiž čoraz častejšie vyskytujú prípady pacientov s HIV rezistentným na lieky. Preto sa odborníci obávajú, že orgán darcu môže spôsobiť, že aj organizmus prijímateľa bude odolný voči liečbe, čo je veľmi nebezpečné. V Juhoafrickej republike žije podľa odhadov 5,7 milióna ľudí infikovaných HIV, no problém s rezistenciou na lieky sa vyskytuje ojedinele. Dialýza HIV pacientov je aj tam striktne limitovaná, transplantácie sa vykonávajú len v nevyhnutných prípadoch. „Lepšie, ako vidieť ľudí umierať, je asi využiť orgány, ktoré sú k dispozícii,“ uviedol Stock na adresu lekárov v Kapskom meste. Ôsmi z deviatich pacientov, u ktorých vykonali od roku 2008 transplantácie, dodnes bez väčších komplikácií žijú. Deviatemu sa tiež darilo dobre, no zomrel pre ťažkosti, ktoré s obličkami nesúviseli.
SITA/AP