PARÍŽ 9. júna (WEBNOVINY) – Ruská tenistka Maria Šarapovová takmer osem rokov po svojom wimbledonskom triumfe zavŕšila na Roland Garros v Paríži kariérny Grand Slam.
Po premenení mečbalu v sobotňajšom finále proti Talianke Sare Erraniovej (6:3, 6:2) si vychutnala dosiaľ najvýnimočnejší pocit na kurte.
„Bol to najunikátnejší okamih v mojej kariére. Nikdy som nepredpokladala, že príde čosi také. Myslela som si, že ten najvzácnejší moment som zažila už ako 17-ročná pri wimbledonskom triumfe. Keď som však dnes po triumfe klesla na kolená, uvedomila som si, že toto je extrémne špeciálne a ešte lepšie,“ povedala na tlačovej besede 25-ročná Šarapovová, ktorá sa radovala aj na US Open 2006 a Australian Open 2008.
Podarilo sa!
„Nechystám sa teraz povedať, že hotovo. Mám od niečoho takého ďaleko. Zostáva veľa toho, čo chcem ešte dosiahnuť. Podľa mňa som sa v tejto dnešnej pozícii ocitla najmä vďaka tomu, že som neprestala veriť v možné napredovanie – napríklad v hre na antuke,“ upozornila Šarapovová.
„Percentíčko nahor v tomto, ďalšie v tamtom – nikdy som neprihliadala na to, aké to je ťažké a koľko ľudí mi neverí. Povedzme práve v súvislosti s Roland Garros. Nestarala som sa o to a nepočúvala som také hlasy. Dala som na ten môj, ktorý mi nahováral, že mám na viac, na opätovné úspechy. Podarilo sa. Potvrdila som v prvom rade sama sebe, že bez ohľadu na množstvo zdržaní, ktoré sa votreli do mojej kariéry, sa vždy dokážem pozviechať. Nemám vo zvyku vyhovárať sa – ani vnútorne, ani navonok. Vždy som mala ohromný rezervoár viery a hrdosti,“ dodala pôvabná Ruska.
„Milujem moju prácu, milujem tenis“
Šarapovová sa v pondelok po viac ako štyroch rokoch vráti na post jednotky svetového rebríčka. Medzičasom podstúpila operáciu pravého ramena, ale nikdy v nej nevystali pochybnosti: „Milujem moju prácu, milujem tenis. Mohla som si povedať, že už nič nepotrebujem, keď mám peniaze, slávu a víťazstvá vrátane tých grandslamových, ale ak tá láska k čomukoľvek je väčšia, pokračujete pod jej vplyvom v rannom vstávaní do mrazivých dní, dokážete zvládať náročný program, prekleniete, že nič nefunguje, a poradíte si aj s prípadnou absenciou podpory zvonka. Nedosiahnete veľké veci, ak pristúpite na odrádzajúce podnety.“
Zverenkyňa Thomasa Högstedta získala svoj prvý antukový titul až v sezóne 2008 v Amelia Island, keď vo finále zdolala Dominiku Cibulkovú, od ktorej na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska 2009 vo štvrťfinále takmer dostala dvojitého „kanára“.
„Krava ľade“
Sibírčanka s americkým domicilom kedysi sama seba označila na tomto podklade za „kravu na ľade“, ale päť z jej ostatných šiestich trofejí pochádza práve zo sypkého povrchu: „Fyzicky som sa výrazne zlepšila. Už od prvého tohtoročného antukového turnaja v Stuttgarte som sa cítila adaptovanejšie. Ono sa to vlastne začalo už vlani, možno dokonca ešte skôr. Vyvstala z toho sebadôvera v dlhších výmenách. Prichádzalo to krok za krokom a nedokážem vyzdvihnúť nejaký konkrétny moment, v ktorom som si s úžasom povedala, že to dokážem. Ak predsa, potom azda zápas s Justine Heninovou na Roland Garros 2010. Dostala som ju do tretieho setu, mala som v ňom veľa príležitostí, pričom ona v tom čase bola najlepšou antukárkou.“
„Počas tohto súboja som registrovala, koľko dokážem vrátiť loptičiek, ako ju nútim hrať, že som naplno v dianí. Nemala som pocit, že s prihliadnutím na rozdielny počet našich úspechov na tomto povrchu je rozdiel nejaký citeľný. Vari vtedy vo mne bliklo, že to môže prísť,“ uviedla.
Šarapovová má radosť zo svojej celkovej formy pred trávnatou časťou sezóny, do ktorej tento rok budú, hoci až neskôr, patriť aj olympijské hry vo wimbledonskom areáli.
Krátko po parížskom triumfe však ponúkla skôr odľahčený pohľad do blízkej budúcnosti: „Debatovala som s koučom o tom, koľko voľna si pred prechodom na trávu doprajem. Ja som navrhla štyri dni, on tri, čo je veľmi typické.“
Rusku v minulosti priam neodmysliteľne sprevádzal otec Jurij, počas RG 2012 však prezradila, že tentoraz stráži za Atlantikom psa.
V sobotu so smiechom priznala: „Po finále som mu zatelefonovala, práve bol na bicykli. Povedal, že skvelá práca, ale porozprávame sa neskôr.“