BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) – Tohtoročnú plesovú sezónu na Slovensku oficiálne otvoril XI. Ples v opere, ktorý sa konal v sobotu 8. januára v historickej budove Slovenského národného divadla (SND). Podujatie, ktoré sa už tradične koná v prvú sobotu po Troch kráľoch, privítalo viac ako 600 hostí kultúrneho, spoločenského či vedeckého života. Medzi návštevníkmi najprestížnejšej spoločenskej udalosti na Slovensku nechýbali manželia Heribanovci, manželia Lajčákovci, diplomat Ján Kubiš s manželkou, herečky Zdena Studenková, Zuzana Kronerová či herci Maroš Kramár a Jozef Vajda.
Pozvaní hostia prichádzali do SND po červenom koberci. Pri vstupe ich uvítal hostiteľ večera, generálny riaditeľ spoločnosti Orange Slovensko Pavol Lančarič a riaditeľ SND Ondrej Šoth. Slávnostný otvárací ceremoniál sa začal o 20.00 vystúpením nevidomého speváka Maroša Banga, ktorého sprevádzali Zdenka Predná, Zuzana Mauréry a Nela Pocisková. Celé predstavenie doplnili svetelné efekty, ktoré prispeli k hlbokému umeleckému zážitku. Po úvodnom príhovore moderátorky večera Adriany Kmotríkovej sa slova ujali Pavol Lančarič a Ondrej Šoth. „Prajem vám príjemný večer plný zábavy a lásky,“ zaprial hosťom riaditeľ SND a zároveň poďakoval spoločnosti Orange za dlhoročnú spoluprácu pri príprave podujatia.
Ples v opere sa považuje za otvorený až po rozozvučaní gongu Hviezdou večera, ktorou bola tentoraz nemecká speváčka Sandra Cretu. „Je to pre mňa česť, som veľmi pyšná,“ vyhlásila pred slávnostným úderom hviezda osemdesiatych rokov. K otváraciemu ceremoniálu tradične patril aj prvý valčík, balet a ária, ktorú zaspieval sólista SND Oto Klein.
Pre hostí bol pripravený bohatý kultúrny večer. Po spoločnom vystúpení Nely Pociskovej s Martinom Chodúrom, na scénu nastúpil Richard Müller s kapelou. Hviezda večera Sandra Cretu odštartovala šnúru svojich najúspešnejších piesní s úderom polnoci. „Sandru mám veľmi rada, keďže patrím k ročníkom, ktoré si ju v čase jej najväčšej slávy ešte pamätajú,“ povedala v rozhovore pre agentúru SITA violončelistka Silvia Šarköziová z Cigánskych diablov. Moderátorka Alena Heribanová vyzdvihla Sandrinu charizmu: „Je to veľmi milá žena. Tým, že predala toľko platní a vyprodukovala toľko svetových hitov, je v nej niečo, čím dokáže osloviť ľudí.“
Po Sandre návštevníkov roztancoval mnohonásobný český zlatý Slávik Karel Gott. Svojimi nestarnúcimi hitmi ako Když muž se ženou snídá či Lady Karneval rozospieval celé publikum. Záver programu patril skupine I.M.T. Smile.
Návštevníci Plesu v opere si mohli pochutnať na výnimočných kulinárskych špecialitách. Dvadsiati kuchári, ktorí pohostenie pripravovali, sa nechali inšpirovať rôznymi kuchyňami sveta, najmä však ázijskými a európskymi jedlami. Najnezvyčajnejšími pochúťkami na prestretých stoloch boli Foie gras terina s figovou marmeládou a želé zo slamového vína, grilovaný ostriež či jelenia sviečková s orechami a glazovanými gaštanmi.
Mnohí hostia ostali očarení bohatou kvetinovou výzdobou, ktorú organizátori pripravovali v spolupráci s Michalom Hautom. Priestory SND zdobilo dovedna päťtisíc klinčekov, pivónií a ružičiek bledých odtieňov. „Mimoriadne ma oslovila farebnosť kvetov a ich zladenie s celou sálou,“ uviedla v rozhovore pre agentúru SITA tanečná pedagogička Dagmar Hubová.
Prominentní návštevníci XI. ročníka Plesu v opere ocenili už tradične vysokú úroveň podujatia. „Titul najprestížnejšej udalosti si Ples v opere zaslúži, lebo ňou aj je,“ uviedla Silvia Šarköziová. „Vládne tu skvelá atmosféra, vystupujú tu skvelí umelci,“ povedala Alena Heribanová, ktorá zároveň priznala, že sa s manželom Jozefom dobre vytancovali. „Ľudia sa usmievajú a tvária sa šťastne, čo je asi najlepším meradlom toho, ako sa cítia,“ zhodnotil plesovú zábavu v rozhovore pre agentúru SITA herec Martin Huba.
Slovenské dámy očarili pánov večernými róbami
Jedenásty ročník Plesu v opere, ktorý sa uskutočnil 8. januára v Slovenskom národnom divadle, bol prehliadkou rôznorodých dámskych večerných šiat. Páni ženský výber toaliet vysoko ocenili.
Moderátorka Alena Heribanová sa predstavila v šatách od Borisa Hanečku, ktorého si veľmi váži. „Pokladám ho za umelca a všetky jeho modely pre mňa niečo symbolizujú. Tento, čo mám na sebe, mi pripomína ľaliu alebo orchideu,“ povedala na margo svojej róby moderátorka historicky prvého Plesu v opere v roku 2001. S výberom šiat bol spokojný aj jej manžel. „Alenka je v nich veľmi sexy,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Jozef Heriban.
Emília Vášáryová priznala, že správny výber šiat trvá aj celý mesiac. Legendárna slovenská herečka si na Ples v opere už tradične zvolila róbu z parížskeho salóna. Pozornosť prítomných pútala elegantnými červenými šatami. Vášáryová zároveň vyzdvihla úroveň módy na podujatí. „Na celú sálu sa naskytuje neskutočne elegantný pohľad. Mám radosť z vkusu Sloveniek,“ dodala členka Čestného plesového výboru, ktorý dohliada na úroveň večera.
Slovenský diplomat Ján Kubiš ocenil krásu prítomných dám i šikovnosť módnych návrhárov. Sám však v elegancii nezaostával a jeho hruď zdobili vyznamenania, ktoré k slávnostnému fraku patria. „Myslím, že ľudí to zaujalo a dúfam, že aj inšpirovalo. Momentálne sa tu nachádzajú ľudia, ktorí majú štátne vyznamenania Slovenskej republiky či iných krajín a mohli by si ich na takúto udalosť vziať, preto verím, že sa to stane tradíciou,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA bývalý minister zahraničných vecí.
Prítomní hostia ocenili charitatívny charakter Plesu v opere
Od minulého roka je súčasťou prestížneho Plesu v opere, ktorý otvára plesovú sezónu na Slovensku, charitatívna zbierka Kultúra bez bariér. Hostia jedenásteho ročníka podujatia, ktoré sa uskutočnilo 8. januára v historickej budove Slovenského národného divadla, ocenili existenciu takejto pomoci znevýhodneným ľuďom. „Som veľmi rád, že tento ples je charitatívne založený a má aj hlbokú myšlienku,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA slovenský diplomat Ján Kubiš. Kultúra bez bariér je grantový program, ktorý sa usiluje sprístupniť umenie zdravotne postihnutým alebo sociálne slabším ľuďom dostať sa bližšie k umeniu. Počas plesového večera zaspieval pieseň nevidomý spevák Maroš Bango, ktorému spomínaná zbierka pomohla. „Slovenský Bocelli“ si tak splnil svoj sen. „Nejde len o charitu, mali sme možnosť vypočuť si vynikajúceho speváka,“ uviedol Kubiš.
Hlboký spoločenský a charitatívny význam Plesu v opere podčiarkol aj slovenský operný spevák Peter Dvorský: „Projekt pomáha ľuďom, ktorí sa nemajú možnosť dostať do opery či divadla.“ Tenorista odmietol, že podujatie je iba prehýrenou nocou, ako sa niekomu môže zdať. „Ples nie je to o tom, že všetci tancujeme, jeme a pijeme. Niekedy sa k tomu ani nedostaneme, pretože sa rozprávame,“ dodal.
Návštevníci Plesu v opere by znížili decibely hudby
Hostia XI. Plesu v opere si pochvaľovali vysokú úroveň prestížneho podujatia, ktorá z roka na rok rastie. Taktiež ocenili naaranžované priestory historickej budovy Slovenského národného divadla, kde sa podujatie konalo i bohatú kvetinovú výzdobu, ktorú tvorilo dovedna päťtisíc kvetov bledých farieb. Návštevníci by však napriek tomu privítali jedno zlepšenie, a to zníženie hlasitosti hudby. „Cítim mierny prebytok decibelov. Budem sa snažiť na to upozorniť,“ uviedol herec Martin Huba, ktorý je zároveň členom Čestného plesového výboru dohliadajúceho na úroveň podujatia. Rovnaká chybička krásy prekážala aj ďalším členom výboru, herečke Emílii Vášáryovej a tenoristovi Petrovi Dvorskému. „Som rád, keď sa dodržuje určitý limit decibelov hudby. Vo chvíli, keď sa prekročí hranica, my, čo máme radi hudbu, trpíme,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA operný spevák.