Dejiny sú plné mien slávnych vynálezcov. Benjamin Franklin, Thomas Edison, Nicola Tesla, Alexander Graham Bell, bratia Wrightovci – každý z nich sa pričinil o niečo, čo nám život v dnešnom svete robí ľahším.
Je však všeobecne známa vec, že viac ako známych je mysliteľov a vynálezcov zabudnutých. Niektorí boli so svojimi vynálezmi natoľko popredu, že svoje výtvory nedokázali vo svojej dobe, aj kvôli nedostatočnému technickému pokroku, dotiahnuť do konca. Ich mená boli väčšinou „pochované“, ale ich „príspevky“ žijú ďalej. Toto sú najvýznačnejšie mená, na ktoré sa zabudlo.
Cornelis Jacobszoon Drebbel (1572 – 1633)
Okrem toho, že sa Drebbel postaral o rôzne zdokonalenia na poli chémie a optiky, vymyslel aj prvú ponorku. Konštrukcia prvej plavby schopnej ponorky sa datuje do roku 1620.
Svoj tretí, veslami poháňaný „výmysel“ postavil v roku 1924 z dreva a kože a bol schopný prepraviť 16 pasažierov. Štyri a pol metra pod hladinou sa v ňom dalo vydržať tri hodiny.
Ada Lovelace (1815 – 1852)
Dcéra britského poeta Lorda Byrona Ada Lovelace mala prirodzený talent na matematiku. Bola fascinovaná matematikom Charlesom Babbageom, ktorý jej predstavil myšlienku „analytického stroja“, mechanickej kalkulačky a predchodcu počítačov. Hoci stroj za ich života nebol postavený, Lovelace starostlivo koncipovala a popísala algoritmus pre stroj počítajúci Bernoulliho čísla. To z nej robí prvú počítačovú programátorku.
Antonio Meucci (1808 – 1889)
Taliansky imigrant Meucci v roku 1857 na Staten Islande vytvoril elektromagnetický telefón, ktorý spájal jeho laboratórium v suteréne s izbou jeho na lôžko pripútanej manželky na druhom poschodí. Toto sa udialo takmer dve dekády pred Bellovým patentom na telefón.
Sir Joseph Wilson Swan (1828 – 1914)
Prvú žiarovku vytvoril Angličan Sir Joseph Wilson Swan. S použitím týchto žiaroviek bol Swanov dom prvým plne elektricky osvetleným domom a londýnske divadlo Savoy bolo prvou verejnou budovou, ktorá na osvetlenie používala elektrické žiarovky. Osvetľovalo ho viac ako 1 000 Swanových žiaroviek.
Gustave Whitehead (1874 – 1927)
Skôr ako bratia Wrightovci vzlietol Gustave Whitehead. Bavorský imigrant uskutočnil podľa vlastných slov prvý motorový let ešte pred rokom 1902, prinajmenšom o rok skôr ako spomínaní bratia. Hoci o jeho tvrdení sa stále pochybuje, je fakt, že v roku 1901 publikovali vtedajšie noviny správu o Whiteheadovi ako o vynálezcovi lietajúceho stroja.
Philo Farnsworth (1906 – 1971)
Ak netušíš, o koho ide, Farnsworth je tvorcom prvého kompletného televízneho systému. Prvé obrázky (mimochodom, obrázky značky dolára) vysielal na tlačovej konferencii. Magazín Time ho pred časom zaradil medzi 100 najdôležitejších ľudí 20. storočia.
Douglas Engelbart (1925 – 2013)
Engelbart bol otcom prvej počítačovej myši, Národnú medailu za technológiu tak získal v roku 2000 celkom oprávnene. Prvý model pozostával z dvoch kovových koliesok v drevenom obale. Káblový „chvost“ dal jeho vynálezu prezývku, ktorá nakoniec dala zariadeniu meno – počítačová myš.