BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Nedávne zatýkanie podozrivých z účasti na podvodoch s tipovaním futbalových zápasov v Singapure súvisí aj s prípadom korupcie v slovenskom futbale. Súvislosť v utorok pripustil policajný prezident Tibor Gašpar.
„My v rámci tohto prípadu intenzívne komunikuje s Europolom, s Interpolom a je to výsledkom vzájomného si vymieňania informácií,“ povedal šéf polície na tlačovej besede.
Singapurská polícia pred dvoma týždňami počas dvanásťhodinovej operácie zadržala štrnásť osôb, medzi nimi aj singapurského podnikateľa Tan Seet Enga, známeho pod menom Dan Tan, ktorého považujú za hlavu skupiny.
Európsky policajný úrad (Europol) tvrdí, že dve ženy a dvanásť mužov má prsty aj v ovplyvňovaní duelov Ligy majstrov či kvalifikácie na majstrovstvá sveta 2014 do Brazílie. Europol vo februári tohto roku informoval o 380 podozrivých stretnutiach. Päť zadržaných je vo väzbe, ostatných prepustili na kauciu.
Obvinili štyroch slovenských futbalistov
Do Ázie vedú aj nitky korupčného prípadu okolo štyroch aktívnych slovenských futbalistov z corgoňligového klubu FK DAC 1904 Dunajská Streda a troch bývalých hráčov. Gašpar zatiaľ nehovorí, či u nás bude obvinených viac. „Otázka možného obvinenia ďalších osôb je stále v šetrení, takže je predčasné sa k nej vyjadrovať,“ povedal.
Odporúčame aj:
Českom a Slovenskom otriasa korupčný futbalový škandál
Nováčik Corgoň ligy po tipovacom škandále vyhodil hráčov
Obvinený futbalista Hodúr z tipovacej aféry myslí na väzenie
Ivan Hodúr nemôže po prepuknutí korupcie poriadne spať
Dunajskú Stredu môžu za tipovací škandál vylúčiť z ligy
Z futbalistov namočených do korupcie vypovedal len Hodúr
Futbalisti zapletení do korupcie sa bránia, nikto im nevolal
V Česku zadržali dvanásť osôb. Obe krajiny utvorili špeciálny vyšetrovací tím. Významnú pomoc pri zaisťovaní dôkazov poskytol Slovenský futbalový zväz (SFZ) a Futbalová asociácia Českej republiky (FAČR). Každá z krajín predviedla k výsluchom aj niekoľko ďalších osôb, ktoré môžu pomôcť pri objasňovaní celého prípadu.
Pri akcii urobili domové prehliadky, prehliadky iných priestorov a pozemkov a zadržali 49-tisíc eur v bankovkách rôznej hodnoty a predovšetkým techniku, ktorá slúžila k mobilnej komunikácii. „Podľa zistených informácií boli organizátormi celej akcie Slováci, ich činnosť bola dopredu plánovaná a koordinovaná s ďalšími stupňami tejto organizácie,“ doplnil ešte 12. septembra prezident PZ SR.
Dokonale fungujúci stroj
Tibor Gašpar ďalej opísal spôsob nelegálneho ovplyvňovania stretnutí: „Vopred vybrali futbalový duel, ktorý by mohol byť v ponuke internetových stávkových kancelárií najmä v Ázii. Následne cez sprostredkovateľov oslovili hráčov klubov s cieľom dohodnúť výsledok stretnutia, teda ovplyvniť ho za ponúknutý úplatok. Hlava skupiny pochádza pravdepodobne z Ázie a cez sprostredkovateľa na území Slovenska odovzdala peniaze na úplatky. Tento organizátor prostredníctvom hráčov z najvyššej súťaže oslovil aktívnych hráčov. Cez týchto futbalistov dohadovali výsledok, počet gólov a iné možnosti, ktoré sú v ponukách stávkových kancelárií. Minimálne v období posledného roka poskytla táto skupina finančnú hotovosť hráčom na Slovensku i v Česku od 2000 do 60-tisíc eur za zápas. Ak zostal sprostredkovateľ sedieť v hľadisku počas duelu, bolo to znamenie, že ponuka platí a hráči sa majú snažiť dosiahnuť dohodnutý výsledok. Ak odišiel, futbalisti mohli hrať voľným štýlom. Po zápase futbalistom vyplatili dohodnuté úplatky.“
„Z trestného činu podplácania boli obvinené tri osoby: Ivan Ž., Róbert R. a Marián D., ktorí sú bývalí hráči a počas aktívnej kariéry pôsobili vo viacerých kluboch na Slovensku, v Česku, ale aj v Európe a dokonca v Ázii. Zvyšní štyria sú obvinení z prijímania úplatku, ide o hráčov DAC 1904 Dunajská Streda Michala D., Ivana H., Tomáša H. a Mareka B. Celkovo sa použilo na úplatky 210-tisíc eur, pričom výška výhry z jedného zápasu sa podľa nášho odhadu pohybovala okolo 50-tisíc eur. Vo všetkých prípadoch išlo o online tipovanie cez stávkové kancelárie sídliace predovšetkým v Ázii. Pokiaľ ide o výšky trestov, pri podplácaní hrozí dva až päť rokov, pri prijímaní úplatku tri až osem rokov,“ uzavrel Gašpar.
Slovenský futbalový zväz vysoko ocenil prácu vyšetrovateľov, ktorí odhalili túto trestnú činnosť. „Je v záujme futbalového hnutia očistiť ho od akýchkoľvek prejavov korupcie. SFZ bol o celom prípade a priebehu vyšetrovania policajnými orgánmi pravidelne a priebežne informovaný. Zároveň sa na ňom aktívne podieľal, pričom poskytol polícii maximálnu súčinnosť a všetky jemu dostupné informácie. SFZ považuje manipuláciu výsledkov futbalových stretnutí za jednu z najväčších hrozieb futbalu a voči všetkým, ktorí sa na nej podieľajú, uplatní všetky dostupné sankcie v zmysle stanov SFZ, súťažného, disciplinárneho poriadku a ďalších futbalových noriem,“ uviedol SFZ na svojej webstránke.