RIO DE JANEIRO 18. augusta (WebNoviny.sk) – Jamajka už má prvé šprintérske zlaté double z atletických súťaží na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Postarala sa oň Elaine Thompsonová, ktorá po stovke pozlátila svoj výkon aj na dvojnásobnej vzdialenosti. Zvíťazila časom 21,78 s a o 10 stotín sekundy zdolala Holanďanku Dafne Schippersovú. Tretia skončila Američanka Tori Bowieová, ktorá k striebru na 100 m pridala bronz za 22,35 s.
Bolt s úsmevom postúpil do finále, Gatlin šokujúco nie
Jamajka získala historické zlato v šprinte cez prekážky
Video: Pomohla súperke, je to najkrajší príbeh z olympiády
Moja hviezda práve zažiarila, tešila sa Thompsonová
Prvé dve ženy z dvojstovky v Riu si vymenili poradie z lanských majstrovstiev sveta v Pekingu. Vtedy neudržateľná Schippersová utvorila výkonom 21,63 s európsky rekord a Thompsonová za ňou zaostala iba o 3 stotiny sekundy. Na Olympijskom štadióne v závere stredajšieho programu obe predviedli o čosi slabšie časy, ale aj tak hlboko pod 22 sekúnd, a jasne odskočili ostatným.
„Je to výnimočný a zároveň príjemný pocit pre mňa. Uviedla som sa do spoločnosti mien, akými sú Veronica Campbellová-Brownová či Shelly-Ann Fraserová-Pryceová a to je úžasný pocit. Moja hviezda práve zažiarila,“ uviedla Elaine Thompsonová v prvej reakcii na portáli BBC.
Strieborná Schippersová zhodnotila svoje predstavenie trochu namrzene: „Prišla som si po zlato. Bola som vo forme, moje časy boli dobré, ale v konečnom dôsledku to nestačilo. Už-už sa zdalo, že ju mám, ale nakoniec som to nedotiahla. Nie je jednoduché na tejto úrovni absolvovať šesť behov. Nebudem tajiť, so striebrom nie som spokojná.“ Bronzová Bowieová po nie ideálnom výkone netajila spokojnosť. „Môj výkon po vyštartovaní z blokov nebol taký, aký mal byť. Som preto veľmi vďačná, ako to dopadlo. Chcela som v Riu medailu a odchádzam s dvoma. Kto by to nebral?“
Jonesovej olympijské double vzal doping
Zlaté ženské šprintérske double na OH naposledy predtým predviedla ešte v roku 1988 v juhokórejskom Soule fenomenálna Američanka Florence Griffithová-Joynerová. Jej vtedy zabehnutý svetový rekord na 200 m dodnes platí (rovnako ako ten zo stovky dosiahnutý o 2 mesiace skôr), ona však už nie je medzi živými). Zomrela ako 38-ročná na následky epileptického záchvatu.
Zlato z oboch šprintérskych tratí brala aj ďalšia Američanka Marion Jonesová v roku 2000 v Sydney, no neskôr jej obe medaily vzali pre doping. Výpočet veľkých mien, ktoré sa ziskom zlatého double na tých istých olympijských hrách zaradili k legendám, ešte z dávnejšieho obdobia dotvárajú Holanďanka Fanny Blankersová-Koenová /1948/, Austrálčanky Marjorie Jacksonová /1952/ a Betty Cuthbertová /1956/, Američanka Wilma Rudolphová /1960/ a Nemka Renate Stecherová /1972/.
Rodáčka z Banana Ground Thompsonová sa zároveň postarala o tretí jamajský titul na 200 m z ostatných štyroch olympijských zápolení žien. Prvé dva si v rokoch 2004 a 2008 vybehala Veronica Campbellová-Brownová (v Aténach 2004 ešte s dievčenským priezviskom). Pred štyrmi rokmi v Londýne bola zlatá Američanka Allyson Felixová, ktorá v Riu štartovala iba na 400 m.
1. Elaine Thompsonová (Jam.) 21,78 s, 2. Dafne Schippersová (Hol.) 21,88, 3. Tori Bowieová (USA) 22,15, 4. Marie-Josee Ta Louová (Pobr. Slon.) 22,21, 5. Dina Asherová-Smithová (V. Brit.) 22,31, 6. Michelle-Lee Ahyeová (Trin. a Tob.) 22,34, 7. Deajah Stevensová (USA) 22,65, 8. Ivet Lalovová-Colliová (Bul.) 22,69