Je to definitívne, ruskí atléti nepôjdu na olympiádu do Ria

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Olympijské_kruhy
Foto: SITA/AP

LAUSANNE 21. júla (WebNoviny.sk) – Ruskí atléti sa definitívne nepredstavia na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiro. Športový arbitrážny súd v Lausanne (CAS) zamietol odvolanie 68 ruských atlétov proti kolektívnemu trestu od Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) v dôsledku rozsiahlej dopingovej aféry z nedávneho obdobia.

Očakáva sa, že tento verdikt CAS môže mať výrazný vplyv aj na rozhodovanie Medzinárodného olympijského výboru, ktorý sa chystá zakázať štart všetkým ruským športovcom v Brazílii vzhľadom na nedávno zverejnenú správu nezávislej komisie Svetovej antidopingovej agentúry o systematickom dopingu podporovanom štátnymi orgánmi v tejto krajine.

Je v tom politika, tvrdí Mutko

Podľa tejto správy ruské ministerstvo športu sfalšovalo desiatky vzoriek športovcov po antidopingových kontrolách počas zimných olympijských hier v Soči 2014 s účelom vyhnúť sa trestom. Očakáva sa, že o tomto ďalšom, rozsiahlejšom, potrestaní Rusov sa rozhodne najneskôr do utorka budúceho týždňa. MOV v tejto súvislosti zvolal na nedeľu 24. júla mimoriadnu telekonferenciu.

Podľa ruského ministra športu Vitalija Mutka je toto rozhodnutie subjektívne a treba za ním hľadať politický motív. „Z môjho pohľadu ide o politiku. Konečný verdikt je neférový a nemá právny základ,“ uviedol Mutko v prvej reakcii pre ruskú agentúru TASS. Podľa hovorcu ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrija Peskova „kolektívna zodpovednosť prenesená na všetkých atlétov je len ťažko akceptovateľná ako správne rozhodnutie.“

S rozčarovaním prijala správu aj o svojej neúčasti na OH 2016 žrdkárka Jelena Isinbajevová. Jedna z ikon súčasného ruského športu, dvojnásobná olympijská šampiónka a trojnásobná majsterka sveta, označila rozhodnutie CAS za pohreb atletiky. „Ďakujem vám, že ste pochovali atletiku,“ ironicky zakontrovala Isinbajevová a pokračovala: „Je to čisto politické rozhodnutie. Neexistuje žiadny konkrétny dôvod na to, aby sa zachoval trest.“ Isinbajevová v tejto súvislosti požiadala o pomoc priamo šéfa MOV Thomasa Bacha, ale zrušenia zákazu sa nedočkala.

Rozhodnutie CAS nie je záväzné pre MOV

Konečný zákaz štartu na OH 2016 pre ruských atlétov okomentoval aj prezident IAAF Sebastian Coe.

„Som rád, že CAS prejavil podporu našej snahe o dodržiavanie predpisov antidopingového kódexu. Ak si však niekto myslí, že sa teším z tohto triumfu, nie je to tak. Neprišiel som do úradu preto, aby som stopol športovcov z účasti na medzinárodných podujatiach. Môžem všetkých ubezpečiť, že túžbou IAAF je spájať, nie rozdeľovať a vylučovať športovcov.“

V súvislosti s možným odporúčaním CAS smerom k MOV, aby vylúčil všetkých ruských športovcov z účasti v Riu de Janeiro, generálny sekretár CAS Mathieu Reeb rezolútne uviedol: „Naše rozhodnutie nie je záväzné pre MOV.“

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jelena Isinbajevová