LOS ANGELES 25. októbra (WEBNOVINY) – Pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorí sa chystajú monitorovať nadchádzajúce prezidentské voľby v Spojených štátov, môžu čeliť trestnému stíhaniu, ak sa pokúsia navštíviť volebné miestnosti na území štátu Texas.
Tamojší generálny prokurátor Greg Abbott to uvádza v otvorenom liste adresovanom holandskému diplomatovi Daanovi Evertsovi, ktorý stojí na čele Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) zabezpečujúceho monitorovanie volieb v členských krajinách vrátane USA.
Dôvodom pre takéto varovanie sú podľa neho „právne irelevantné“ názory organizácie na pravidlá preukazovania totožnosti voličov ako aj údajné stretnutia Evertsa so zástupcami skupín kritizujúcich texaskú volebnú legislatívu.
Obrazom: Kandidát na prezidenta USA Barack Obama
Abbott pritom cituje dokument, kde OBSE naznačuje, že zákony o identifikácii voličov považuje za „prekážku“ v uplatňovaní ich hlasovacieho práva.
Prokurátor v tejto súvislosti upozorňuje, že „skupiny alebo jednotlivci nepochádzajúci zo Spojených štátov nemajú dovolené ovplyvňovať alebo zasahovať do volebného procesu v Texase“, čo sa vzťahuje aj na zástupcov OBSE.
Tí sa podľa neho môžu dopustiť „trestného činu“, ak sa priblížia ku vchodu niektorej z volebných miestností na vzdialenosť menej ako 100 stôp (30,48 metra).
Organizácia so sídlom vo Viedni pravidelne monitoruje voľby v členských krajinách vrátane štátov bývalého sovietskeho bloku, ktoré mávajú problémy s dodržiavaním medzinárodných štandardov.
V prípade USA mala OBSE pripomienky najmä k prezidentským voľbám v roku 2000, ktorých výsledky boli sporné a víťazstvo Georgea W. Busha definitívne potvrdil až Najvyšší súd.
Obrazom: Republikán Mitt Romney bojujúci o miesto v Bielom dome