BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Party-shot, alebo základňa s modelovým označením IPT-DS1, nie je horúcou novinkou. Je to však naozaj netypický doplnok fotoaparátov, ktorý nám dlhší čas nevedel zísť z mysle. Úprimne povedané, nevedeli sme sa rozhodnúť, čo je to len relatívne drahá a nepraktická zbytočnosť, alebo ju možno naozaj využiť a získať pomocou nej zaujímavé zábery. Tak sme ju vyskúšali spolu s 10,2 Mpix fotoaparátom DSC-WX1.
Jednoduché ovládanieNajprv by sme zrejme mali objasniť, ako funguje. Dokovacia stanica sa napája dvomi batériami typu AA (prípadne zo siete, adaptér si však treba kúpiť zvlášť) a môžete ju umiestniť buď priamo na stôl, alebo na statív. Potom do nej vložíte zapnutý kompatibilný fotoaparát a zapnete aj samotný Party Shot. Následne stlačíte tlačidlo Menu na jej vrchnej časti a urobíte základné nastavenia.
Patrí k ním rozsah otáčania stanice – od 90 cez 180 stupňov až po náhodné neobmedzené otáčanie a vyberiete si jeden z troch stupňov frekvencie snímania. To je minimum, ktoré treba spraviť, no odporúčame ešte nastaviť režim blesku, aby hostí počas párty zbytočne nevyrušoval. Po pripojení k základni to totiž – na rozdiel od ostatných funkcií – už neprestavíte.
Malý paparazzi
Ostatné už zvládne sama – počas otáčania fotoaparát aj mierne nakláňa a pomocou funkcie detekcie tváre vyhľadáva osoby, ktoré následne automaticky sníma, pričom si sama upraví kompozíciu a fotoaparát natočí dooptimálnej polohy. Nastavenie a inštalácia je absolútne jednoduchá, nepotrebujete žiadne káble, spoľahlivo to zvládne aj dieťa. Okrem tlačidla menu multikonektoru pre fotoaparát je na nej už len tlačidlo on/off pre zapnutie a vypnutie a dva jacky – pre pripojenie do elektrickej siete a video out.
Stanica nie je najľahšia – váži 175 gramov a má priemer necelých 130 mm. Na druhú stranu – určite to nie sú rozmery, ktoré by vás nejako prehnane obťažovali. Skôr vás môže obťažovať jej pomerne hlučný motorček, na oslave ho však po chvíli prestanete vnímať. A v tom je najväčšia sila tejto dokovacej stanice.
Výsledné fotografie sú síce dosť závislé od okolitého svetla a pre použitie počas osláv je preto vhodné spojiť ju s fotoaparátom, ktorý sa vie dobre vyrovnať aj s horšími svetelnými podmienkami, z podporovaných bude zrejme najvhodnejší model WX1, ktorý sme aj my mali na test. A keď máte túto kombináciu a k tomu partiu, ktorá sa dostatočne dobre zabáva na to, aby po pár minútach zabudla, že v pozadí ju automaticky fotí malinký kompakt, získate (samozrejme okrem množstva odpadu) aj originálne a predovšetkým autentické momenty, aké by sa vám zrejme nikdy nepodarilo nafotiť, ak by dotyční vedeli, že sa na nich dívate s prstom na spúšti.
Iba experiment?
Zásadnou nevýhodou tejto dokovacej stanice je len minimum podporovaných modelov (presnejšie dva – DSC WX1 a DSC TX1, respektíve TX7). Pôsobí skôr ako experiment Sony, ktorý táto spoločnosť uviedla na trh s cieľom zistiť, aká by na podobné zariadenia mohla byť na trhu odozva. Druhým problémom je cena – momentálne sa dá kúpiť za 130 až 140 eur, čo je suma, za akú si zadovážite základný mainstreamový kompaktný fotoaparát.
Foto: Martin Kamenický
Foto: Martin Kamenický
Foto: Martin Kamenický
Foto: SITA
Foto: Martin Kamenický
Z nášho pohľadu ide v prípade Party Shotu o nepotrebnú, ale zaujímavú hračku, respektíve originálny doplnok k fotoaparátu, ktorý má ale veľmi občasné využitie. Ak by sa dal kúpiť za nejakých 80 – 90 eur a existovalo by viac podporovaných modelov, vieme si predstaviť, že by bol oň podstatne väčší záujem. Rozhodne by deň po párty zaujal každého jej účastníka, ktorému by ste ukázali pár momentiek, na ktorých by vyzeral naozaj „autenticky“.
Ak si neviete predstaviť, ako Party-shot funguje v praxi, pozrite si krátke video od Sony: