BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Po Sony Nex-5 sa nám do rúk dostala ďalšia „zrkadlovka bez zrkadla“, ako sa v poslednom čase zvykne hovoriť kompaktným fotoaparátom s vymeniteľnými objektívmi. Niektorí im hovoria kompaktné systémy, iní zas hybridné fotoaparáty alebo hybridné systémy. Uvidíme, ktoré z pomenovaní sa najviac ujme.
Na nerozoznanie od zrkadlovky
Hosťa sa najprv patrí aspoň v stručnosti predstaviť. Takže: Samsung NX10 má – okrem už spomínaných vymeniteľných objektívov – rozlíšenie 14,6 Mpix, 3-palcový AMOLED displej s rozlíšením VGA (640 x 480), elektronický hľadáčik, ako záznamové médium využíva karty SD a SDHC, dokáže nahrávať video vo vysokom rozlíšení a možno ho dokonca ovládať aj diaľkovým ovládačom od televízoru. Pozrime sa naň teraz podrobnejšie.
Vzhľadom sa tento fotoaparát veľmi podobá na základné zrkadlovky. Nie je tak kompaktný ako Sony Nex-5, no zas má výhodu v tom, že množstvo funkcií je prístupných priamo a základné parametre možno nastaviť tlačidlami bez toho, aby ste sa museli posúvať niekam do hlbších menu. To privítajú určite všetci, ktorí sa na tento typ fotoaparátu chystajú prejsť z digitálnych zrkadloviek. Na druhú stranu – menu je jednoduché, dá sa v ňom ľahko intuitívne orientovať.
Foto: SITA
Foto: SITA
Foto: SITA
Foto: SITA
Foto: SITA
Kvalitné telo, dobrý hľadáčik
Väčšie telo znamená aj to, že sa naozaj dobre drží v ruke a nešmýka sa. Navyše je vyrobený z kvalitných plastov a vyzerá hodnotne – pokiaľ ide o vzhľad, môže tento kórejský fotoaparát smelo konkurovať svojim renomovanejším japonským kolegom. A nielen ním – konkurencieschopný je aj použitými technológiami.
Pochváliť treba elektronický hľadáčik s verným zobrazením. Okrem toho v ňom počas fotenia transparentne vidíte aj nastavenie prístroja, ktoré môžete tým pádom jednoduchšie meniť. Navyše pri ostrení vystúpi ústredný bod do popredia tak, aby ste obraz mohli zostriť ešte komfortnejšie a detailnejšie. K pohodliu by pri fotení prispelo, ak by mal stabilizáciu aj v tele, nielen na objektíve.
Kvalitou hľadáčiku úspešne sekunduje aj 3-palcový AMOLED displej. Na tejto technológii je zaujímavé to, že obraz je dobre čitateľný aj z uhlov a má aj 3 000 krát rýchlejšiu odozvu ako technológia LCD. Ak by sa dal ešte vyklápať a vertikálne naklápať, bol by dokonalý.
Zaujímavá je aj spolupráca hľadáčiku s displejom. Presnejšie, vďaka senzoru sa displej automaticky vypne, ak si prístroj priložíte k oku a dívate sa cez hľadáčik. Ešte viac by sa šetrila, ak by bolo možné úplne vypnúť displej aj hľadáčik, pričom hľadáčik by sa vďaka senzoru automaticky aktivoval, keď si fotoaparát priblížite k oku.
Foto: SITA
Foto: SITA
Foto: SITA
Foto: SITA
Foto: SITA
Objektívy
Kvalita fotografií je priamo úmerná kvalite použitých objektívov. My sme k dispozícii mali objektív typu „pancake“ (Samsung NX 30 mm F2), ktorý nás veľmi príjemne prekvapil. Jednak má dobrú svetelnosť, jednak malú hĺbku ostrosti, takže sa s ním dá veľmi dobre pohrať a nafotiť naozaj kreatívne zábery. Ako základný objektív je k tomu fotoaparátu absolútne dostačujúci.
Druhý bol teleobjektív 50-200 F4-5,6 OIS. K tomu možno mať dve výhrady – so zapnutým stabilizátorom dosť znižuje výdrž batérie a (to sa zrejme týka iba testovaného kusu) pri zoomovaní sa dosť zadrhával. Inak je to štandardný (a hlavne lacný – čo v tomto prípade určite nie je hendikep) teleobjektív s priemernou svetelnosťou, ktorý bude bežnému užívateľovi plne postačovať.
Ideálna by bola pre tento prístroj trojkombinácia, pozostávajúca z vyššie spomenutej „palacinky“ a teleobjektívu a k tomu by mohol byť ešte nejaký širokouhlý objektív 16-55. V prípade tohto konkrétneho fotoaparátu môže byť celkom praktický aj objektív Samsung 18-55 F3,5-5,6 OIS, ktorý sme však nemali možnosť vyskúšať.
Všestranný
Pri Sony Nex-5 sme sa pozastavili nad absenciou vstavaného blesku, pričom ani prídavný kvalitou príliš neoslnil. Pri tomto fotoaparáte je vstavaný blesk na bežné použitie dostatočný a komu nestačí, má možnosť osadiť naň výkonnejší externý blesk.
Nie každý pri fotení využíva možnosť čisto manuálneho nastavenia. Má množstvo scénických režimov, vrátane možnosti vylepšenia drobných pleťových nedostatkov, špeciálneho režimu na fotenie detí a možnosti preddefinovať si vlastné individuálne nastavené režimy.
Samsung na poli kvalitných fotoaparátov vyššej triedy možno konkurenti doteraz nebrali príliš vážne, no model NX10 je dôkazom, že renomovaným japonským značkám vyrastá naozaj plnohodnotná kórejská konkurencia. Navyše má pomerne rozumnú cenu, s objektívom 18-55 sa dá kúpiť už v cenovej hladine 500 až 550 eur.
Foto: SITA
Foto: SITA
Foto: SITA
Foto: SITA
Názor profesionálneho fotografa Juraja Roščáka:
Telo sa mi zdalo – čo sa týka materiálu aj ergonómie veľmi dobré, na uchopenie bolo útle, ale to je pochopiteľné, pretože zmyslom technológie, pri ktorej absentuje zrkadlo, je práve zmenšenie tela a objektívov pri zachovaní veľmi dobrej svetelnosti.
Nemal som návod a keď som skúšal video, nevedel som spojazdniť ostrenie. Autofokus tam nefungoval, aj keď bol v menu nastaviteľný – ale nepreostroval, musel som manuálne ostriť, čo je pri videu mínus. Je však možné, že chyba je na mojej strane, jednoducho som niečo iba prehliadol v menu. Menším ergonomickým nedostatkom je tlačidlo na približovanie fotiek na vrchnej strane, pričom väčšina konkurentov ho má vzadu, čo považujem za praktickejšie riešenie. Príjemne ma svojou kvalitou prekvapil objektív typu „pancake“, slušný rozsah ISO a automatické vypínanie displeja pri použití hľadáčiku.
Keby som sa rozhodoval v triede „bezzrkadloviek“, myslím si, že z momentálne dostupných fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi je to jeden z tých lepších – ak nie vôbec najlepší. Má kvalitný displej a z hľadiska ergonómie je naň veľmi jednoduchý prechod zo zrkadlovky, netreba sa zbytočne učiť pohybovať v menu, lebo ovládanie je s ňou prakticky identické.
Martin Kamenický / Webnoviny.sk