BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Classmate PC je zaujímavým projektom Intelu, ktorý existuje už niekoľko rokov. Zatiaľčo spočiatku bol určený prevažne pre rozvojové krajiny, mal taký úspech, že ho spoločnosť postupne vylepšuje a dostáva sa aj do Európy, kde by sa mal Classmate zhostiť úlohy prvého prenosného počítača, s ktorým sa deti začínajú učiť pracovať.
Aj s dotykovým displejom
V podnadpise spomínané alternatívy sa odlišujú použitým displejom. V oboch prípadoch má „netbookovú“ veľkosť 10,1 palca, no v jednom prípade je to TFT LCD displej s LED podsvietením, v druhom zas dotyková rezistívna obrazovka, umiestnená na otočnom kĺbe, takže zariadenie môže fungovať aj ako klasický tablet.
Inak sú parametre veľmi podobné: srdcom Classmate PC je úsporný procesor Intel Atom s frekvenciou 1,66 GHz, využívaoperačnú pamäť (RAM) 1 GB má zabudované steroreproduktory, mikrofón, webovú kameru s rozlíšením 1,3 Mpix, 2 USB porty, akcelerometer, čítačku na SD/MMC karty a ethernet. Drobným, ale praktickým detailom je, že má dva vstupy pre slúchadlá, takže s jedným počítačom môžu súčasne pracovať dvaja spolužiaci, sediaci v jednej lavici.
Pokiaľ ide o individualizáciu na výber je buď 4- alebo 6-článková batéria a pridať možno aj 3G modul, wi-fi a bluetooth. Mimoriadne praktická je na tomto notebooku jeho zvýšená odolnosť, vďaka ktorej sa dá v školskej taške nosiť bez puzdra a dokonca má aj vysúvacie uško, takže ho deti môžu nosiť v ruke rovnako ako tašku. Treba priznať, že sa to celkom hodí, pretože Classmate PC nepatrí k práve najľahším netbookom – podľa použitej batérie váži buď 1,3 alebo 1,4 kg. Ďalšou drobnosťou, na základe ktorej je vidieť, že jeho dizajnéri majú skúsenosti s deťmi je, že v prípade tabletovej verzie, označovanej aj ako Convertible, sa dá dotykové pero (stylus) pripevniť k telu notebooku tak, aby ho dieťa nestratilo.
Znesie veľa
Zvýšená odolnosť znamená, že má klávesnicu displej a touchpad odolné proti obliatiu tekutinou, telo z plastu odolného vočipoškriabaniu a mal by bez úhony vydržať aj pád na zem z výšky pol metra. Keď tento notebook v škole často prechádza z ruky do ruky, dá sa k nemu doobjednať aj odolná klávesnica, ktorá má navyše antibakteriálnu úpravu.
My sme mali k dispozícii tabletovú verziu, pri ktorej treba oceniť výdrž batérie. Tá bola v reále pri bežnej práci okolo 6 až 7 hodín. Rezistívny displej svojou kvalitou a rozlíšením príliš neoslnil, výhradu sme mali najmä k jeho citlivosti. Či už pri kreslení alebo pri písaní poznámok bolo naň treba vyvinúť o niečo väčší tlak, no aj napriek tomu často nereagoval tak, ako sme si predstavovali.
Aj keď je koncept notebooku s otočným displejom pre deti atraktívnejší a určite aj praktickejší, ak sa jeho citlivosť nezlepší, odporúčali by sme skôr klasickú verziu s TFT LCD displejom. Navyše pri nej v školách menej hrozí, že žiaci displej, respektíve otočný kĺb nesprávnym používaním poškodia. Netreba zabúdať, že toto zariadenie je z nášho pohľadu ideálne pre 7 až 10-ročne deti, ktoré ho stále vnímajú skôr ako zaujímavú hračku, než počítač.Softvér deťom na mieru
Tejto vekovej kategórii odpovedá aj softvér, ktorý bol v Classmate PC už predinštalovaný. Ako operačný systém slúžil Windows 7 Starter a pozornosť si zaslúži najmä aplikácia Blue Dolphin. Práve tá Classmate PC odlišuje od podobných zariadení a robí ho oveľa prístupnejším deťom.
Vďaka nej sa oveľa jednoduchšie môžu zoznámiť so základnými funkciami Windows 7. Umožňuje totiž jednoduchší prístup priamo z obrazovky k najčastejšie používaným aplikáciám, priečinkom a hrám. Ak navyše zoberieme do úvahy fakt, že aj predinštalované hry sú zamerané na rozvíjanie schopnosti logicky myslieť, na zvládnutie práce s touchpadom a myšou, tak tento počítač u nás naozaj zabodoval.
A k tomu treba pridať jeho zvýšenú odolnosť, pri tabletovej verzii aj pogumované vodotesné tlačidlá na – vypnutie zariadenia, šípky na pohyb dopredu a dozadu (funkčné podľa práve používanej aplikácie) a na spúšťanie kamery – tá je umiestnená tiež na otočnom kĺbe, takže si ju dieťa veľmi ľahko prispôsobí v 270-stupňovom rozsahu, je to naozaj počítač,ideálny pre dieťa, ktoré ho stále chápe skôr ako hračku, než ako pracovný nástroj.
Starším deťom a študentom by sme už z hľadiska ovládania aj celkového výkonu odporúčali skôr niektorý z klasických netbookov, no pre prvý stupeň základných škôl je Classmate priam dokonalý pracovný nástroj. Celkovo pozitívny dojem trochu kazí o niečo horšia citlivosť displeja. Podľa našich informácií by sa tento notebook mal do škôl dostávať za zvýhodnené ceny, individuálny záujemca si ho môže kúpiť za 515 eur vo verzii Convertible aj s rezistívnym dotykovým displejom (čo nie je práve málo) a v klasickom „netbookovom“ prevedení sa dá iba individuálne objednať.
Foto: Martin Kamenický
Foto: Martin Kamenický
Foto: Martin Kamenický
Foto: Martin Kamenický
Foto: Martin Kamenický
Intel Classmate PC – základné parametre:
Rozmery: 268 x 213 x 38,4 mm
Hmotnosť: 1,3 kg
Procesor: Intel Atom 1,66 GHz
Chipset: Intel NM10 Express Chipset
Operačná pamäť: 1 GB SDRAM
Displej: 10,1 palca, ITO dotykový rezistívny
Porty: USB 2.0 (2x), 2 x 3,5 mm jack pre slúchadlá, Mic-in, VGA-out
Audio: zabudované stereoreproduktory, mono mikrofón
Pripojenie: voliteľné WLAN 802.11b/g/n alebo WLAN 802.11a/b/g/n, ethernet, GPS (voliteľné), bluetooth (voliteľné)
Čítačka kariet: 2v1 SD/MMC
Webkamera: 1,3 MPix
Akcelerometer: 3D, digitálny