BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) – Sme si vedomí toho, že nadpis už dopredu avizuje výsledok testu, no s fotoaparátmi je to ako s autami. Ak si vezmete na test nejakú limuzínu vyššej strednej triedy a k tomu ešte nemeckej prémiovej značky, tak je veľmi nepravdepodobné, že na nej nájdete nejaké závažnejšie nedostatky. Možno jej vytknete pár maličkostí, prípadne ergonomických nedostatkov, ale môžete si byť istí, že sedíte v jednom z modelov, ktorý je na špičke svojej triedy. A presne tak je to aj s Canonom EOS 7D. Je to digitálna zrkadlovka, poziciovaná presne na hranici medzi profesionálnymi a veľmi drahými fotoaparátmi a špičkovými poloamatérskymi prístrojmi.
Kvalita niečo stojí
Aj keď suma okolo 1250 eur, ktorú momentálne zaplatíte za telo bez objektívov, nie je malá, ešte stále si ju (aspoňna splátky) môže dovoliť aj nadšenec, ktorý sa fotografovaním priamo neživí. Taký EOS 5D Mark II vyjde o nejakých 600 eur viac a EOS 1Ds Mark III sa bez problému prehupne cez 6-tisícovú hranicu – a to sú už sumy, ktoré si za foťák môže dovoliť zaplatiť len málokto.
A čo za tých 1250 eur dostanete? Veľmi stručne: poloprofesionálnu digitálnu zrkadlovku so snímačom APS-C CMOS s rozlíšením 18 MPix, vybavenú dvojitým procesorom DIGIC 4 s 3-palcovým LCD displejom s rozlíšením 920-tisíc bodov a funkciou Live View, zobrazujúcou na displeji snímanú scénu v reálnom čase, takže nemusíte pozerať do hľadáčiku (so 100% pokrytím obrazu) a navyše schopnú natáčať video vo full HD rozlíšení. A aby sme nezabudli – v horčíkovom tele so zvýšenou odolnosťou voči vlhkosti, ktoré znesie aj o niečo drsnejšie zaobchádzanie. Mimochodom, fotili sme s fotoaparátom niekoľko hodín skoro nonstop v daždi, teda v prostredí s takmer 100-percentnou vlhkosťou a nemal s tým najmenší problém ani počas fotenia, ani neskôr.
Horčíkové telo spomíname zámerne, pretože veľa ľudí tento prístroj porovnáva s relatívne nedávno uvedeným modelom EOS 60D. Ten je však podľa nás poziciovaný o niečo nižšie, podľa nášho názoru je ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú prejsť na vyšší model zo „stovkových“ Canonov, momentálne reprezentovaných EOSom 450D,500D, respektíve 550D. Ak chcete foťák kvalitatívne porovnateľný so 7D a netrváte na videu, poobzerajte sa cez internet po modeli EOS 50D, ktorý je s ním plne porovnateľný a dá sa kúpiť za veľmi prijateľnú cenu. Ale späť k modelu EOS 7D.
Live View – Displej so živým náhľadom
Tí, čo chcú na tento model prejsť a majú nejaký starší porovnateľný prístroj rovnakého výrobcu, si nebudú musieť zvykať na veľa noviniek – firma sa drží svojej osvedčenej koncepcie s tým, že na dobrom veľa meniť netreba. Takže zmien, ktoré „udrú“ do očí je len pár, najväčšou je samozrejme už spomínaný 3-palcový displej, zobrazujúci snímky v reálnom čase, poteší však aj vynovený hľadáčik s pokrytím 100 % a 1-násobným zväčšením, schopný zobraziť aj naklonenie fotoaparátu v dvoch osiach, takže v každom momente viete, ako ho máte orientovaný a môžete si presne nastaviť horizont.
V prípade využitia Live View si priamo na displej do snímanej scény môžete vyvolať vodováhu, takže ihneď viete, ako máte fotoaparát naklonený. Pomocou samostatných tlačidiel na zadnej strane si môžete vybrať, či chcete fotiť do RAW alebo JPG a prepínať displej na Live View, respektíve spustiť nahrávanie videa.
Video vo full HD
Pozoruhodná je aj citlivosť ISO (štandardne 100 až 6400), ktorú možno v prípade potreby nastaviť až na hodnotu 12 800, čo u fotoaparátov s čipom APS-C rozhodne nie je samozrejmé. Výborný je systém zaostrovaniavyužívajúci 19 krížových bodov, nezávislý na polohe fotoaparátu a super je, že EOS 7D zvláda pri plnom rozlíšení až 8 snímok za sekundu, takže s ním bez problému možno fotiť aj dynamické športy. A aby sme nezabudli na video – s týmto fotoaparátom môžete natáčať vo full HD rozlíšení s voliteľným počtom snímok za sekundu (maximálne 30) a úplným ručným ovládaním, takže naozaj bez problému dokáže zastúpiť bežnú full HD kameru. Ak to vezmete do úvahy a kameru ešte nemáte, tak cena vyzerá hneď ešte zaujímavejšie.
Canon EOS 7D je podľa nás špičkovým fotoaparátom, vhodným ako pre pokročilých amatérov, tak aj pre profesionálov, s pomerne zaujímavou cenou, vynikajúcim spracovaním a ergonómiou a s pridanou hodnotou v podobe natáčania full HD videa s možnosťou jeho plne manuálneho nastavenia.
Foto: SITA
Foto: SITA
Foto: SITA
Foto: SITA
Foto: SITA
Názor profesionálneho fotografa Juraja Roščáka
Canon EOS 7D je naozaj fotoaparát, ktorému prakticky niet čo vytknúť. Je to priamy konkurent Nikonu D300, s horčíkovým telom, veľkým čistým hľadáčikom so 100-percentným pokrytím obrazu a výborným 18 Mpix senzorom, ktorý má aj napriek vysokému rozlíšeniu veľmi dobrú úroveň šumu a s dvojitým procesorom Dual Digic 4 pracuje veľmi rýchlo. Osem snímok za sekundu je výborné číslo aj pre športového fotografa a možnosť natáčať video v rozlíšení 1920 x 1080 pixelov pri rýchlosti 30 snímok za sekundu ho robí výbornou voľbou aj pre reportérov, ktorí popri fotení potrebujú natáčať videosekvenvcie.
Je dobré, že k nemu možno pripojiť aj externý mikrofón. Navyše, pri množstve objektívov, ktoré pre tento model existujú, ho, podľa môjho názoru, možno využiť aj na serióznejšiu filmársku prácu. Pre náruživých amatérov, ktorí naň majú, no aj pre profesionálov, ktorým vyhovuje formát APS-C, prípadne ho chcú k full-frame zrkadlovke, je to podľa mňa naozaj výborná voľba.
Canon EOS 7D – Podrobná technická špecifikácia:
OBRAZOVÝ SNÍMAČTyp: 22,3 mm x 14,9 mm CMOS
Efektívne pixely: približne 18,00 megapixelov
Pomer strán:3:2
OBRAZOVÝ PROCESOR
Typ: dvojitý DIGIC 4
OBJEKTÍV
Upevnenie objektívu: EF/EF-S
Ohnisková vzdialenosť: ekvivalent 1,6-násobku ohniskovej vzdialenosti objektívu
ZAOSTRENIE
Typ: TTL-CT-SIR so snímačom CMOS
Systém AF/body: 19 krížových bodov automatického zaostrovania (f/2,8 v strede)
Pracovný rozsah automatického zaostrenia: EV -0,5 až +18 (pri 23 °C a ISO100)Režimy automatického zaostrenia: zaostrovanie AI, jedna snímka, AI Servo
UZÁVIERKA
Typ: elektronicky riadená uzávierka vo fokálnej rovine
Rýchlosť: 30 – 1/8000 s (prírastky po 1/2 alebo 1/3 kroku), Bulb (celý rozsah časov, rozsah sa líši podľa použitého režimu fotografovania)
VYVÁŽENIE BIELEJ
Typ: automatické vyváženie bielej pomocou obrazového snímača
Nastavenia: AVB, denné svetlo, tieň, zamračené, žiarovka, biela, žiarivka, blesk, vlastné
HĽADÁČIK
Typ: pentaprizma
Pokrytie (vertikálne/horizontálne): pribl. 100 %
Zväčšenie: pribl. 1,0x
Priezor: pribl. 22 mm (od stredu šošovky okulára)Korekcia dioptrií: -3 až +1 (1/m) (D)
Zaostrovacia obrazovka: pevná (priepustná obrazovka LCD)
Zrkadlo: polopriepustné zrkadlo s rýchlym návratom
Informácie o kompozícii: mriežka, dvojosá elektronická úroveň
Ukážka hĺbky poľa: áno, tlačidlom náhľad hĺbky ostrosti
Uzávierka priezoru: na remienku
LCD MONITOR
Typ: 3,0″ Clear View II TFT, približne 920 000 bodov
Pokrytie: pribl. 100 %
Zorný uhol (horizontálne/vertikálne): približne 160°
Povrchová úprava: protiodrazový povrch a úprava Solid Structure
Nastavenie jasu: auto: používa externý snímač okolitého svetla, ručné: nastaviteľný v siedmych úrovniach
Možnosti zobrazenia:
(1) obrazovka rýchleho ovládania
(2) nastavenie fotoaparátu
(3) dvojosá elektronická úroveň
BLESK
Vodiace číslo vstavaného blesku (ISO 100, metre): 12
Pokrytie zabudovaného blesku: až do ohniskovej vzdialenosti 15 mm (35-mm ekvivalent: 24 mm)
Čas recyklácie zabudovaného blesku: pribl. 3 sekundy
Režimy: automatický, ručný blesk, viacnásobný blesk, integrovaný vysielač Speedlite
Redukcia efektu červených očí: áno
X-synchr.: 1/250 s
Kompenzácia expozície blesku: +/- 3EV s krokom 1/2 alebo 1/3Ohraničenie expozície blesku: áno, s kompatibilnými externými bleskami
Uzamknutie expozície blesku: áno
Synchronizácia druhej clony: áno
SNÍMANIE
Režimy: automatický (fotografie a videá), automatický tvorivý, program AE, priorita uzávierky AE, priorita clony AE, ručný (fotografie a videá), vlastný (x3)
Štýly obrázkov: štandardný, portrét, krajina, neutrálny, verný, monochromatický, definované používateľom (x3)
Farebný priestor: sRGB a Adobe RGB
Spracovanie obrázka: zvýraznenie priority tónu
Automatická optimalizácia osvetlenia (4 nastavenia)
Redukcia šumu pri dlhodobej expozícii
Redukcia šumu pri vysokej citlivosti ISO (4 nastavenia)
Automatická korekcia periférneho osvetlenia
Hnacie režimy: jedna snímka, sériové L, sériové H, samospúšť (2 s + diaľkové ovl., 10 s + diaľkové ovl.)
Nepretržité snímanie: max. približ. 8 sním./s. (rýchlosť je udržateľná až do 126 snímok (JPEG) (s kartou UDMA card), 15 snímok (RAW))
REŽIM ŽIVÉHO ZOBRAZENIA
Typ: elektronický hľadáčik s obrazovým snímačom
Pokrytie: pribl. 100 % (vodorovne/zvislo)
Rýchlosť snímok: 30 sním./s
Zaostrenie: ručné zaostrovanie (zväčšenie obrazu 5x alebo 10x v ľubovoľnom miestedispleja)
Automatické zaostrovanie: rýchly režim, režim Live a režim rozpoznávania tvárí Live
Meranie: pomerové meranie v reálnom čase s obrazovým snímačom
Aktívny čas merania možno zmeniť
Možnosti zobrazenia: prekryvná mriežka (x2), histogram
TECHNICKÉ ÚDAJE
Materiál tela: kryt tela z horčíkovej zliatiny
Prevádzkové prostredie: 0 – 40 °C, vlhkosť 85 % alebo nižšia
Rozmery (Š x V x H): 148,2 x 110,7 x 73,5 mm
Hmotnosť (len telo): pribl. 820 g
Pamäťové médium: typ CompactFlash typ I/ II (kompatibilné s Microdrive a UDMA), externý ukladací priestor s WFT-E5