BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Tempo rastu priemyselnej produkcie pokračovalo v máji v postupnom zrýchľovaní. Podľa údajov Štatistického úradu SR produkcia v slovenskom priemysle v piatom mesiaci medziročne stúpla o 10,7 %, kým v apríli rástla 8,3-percentným tempom a v marci bola vyššia o 6,8 %. V priemere za prvých päť mesiacov tak priemyselná produkcia stúpla o 10,9 %. Pod májový rast sa podpísal rast v priemyselnej výrobe o 14 %, v ťažbe a dobývaní o 11,2 %. Produkcia v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu, naopak, klesla o 7,5 %.
Medzimesačne sa po zohľadnení sezónnych vplyvom priemyselná produkcia v máji oproti aprílu zvýšila o 2,4 %.
„Aj keď májová akcelerácia slovenského priemyslu nie je až takým veľkým prekvapením po silných číslach z Nemecka, je to určite pozitívny výsledok,“ komentoval zverejnené dáta analytik ING Eduard Hagara. Ako dodal, v predchádzajúcich mesiacoch globálna ekonomika vykazovala známky spomalenia, štatistiky však zatiaľ naznačujú, že slovenskej ekonomiky sa to zatiaľ výraznejším spôsobom nedotklo. „Väčší test toho, či obdobie pomalšieho rastu nepríde oneskorenie aj na Slovensko, by však mohol prísť v júni, kedy ekonomický sentiment v slovenskom priemysle klesol na najnižšiu úroveň za posledných 16 mesiacov,“ dodal analytik. Údaje o júnovom vývoji priemyselnej produkcie zverejní Štatistický úrad o mesiac.
Celkovú priemyselnú produkciu najvýraznejšie ovplyvnil rast vo výrobe dopravných prostriedkov o 33,2 %, výrobe strojov a zariadení inde neklasifikovaných o 43,5 %, výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 77,5 % a vo výrobe chemikálií a chemických produktov o 58 %. Produkcia rástla aj vo výrobe výrobkov z gumy, plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 9,8 %. Naopak, znížil sa objem produkcie vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov o 14,9 %, výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 5,3 %, výrobe základných farmaceutických výrobkov a farmaceutických prípravkov o 13,4 % a vo výrobe drevených a papierových výrobkov, tlači o 1,2 %.
V priemere za prvých päť mesiacov tohto roka podporil rast priemyselnej produkcie nárast v priemyselnej výrobe o 13,1 % a v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 1,5 %. Produkcia v ťažbe a dobývaní bola nižšia o 3,9 %. Celkový rast produkcie počas prvých piatich mesiacov súvisel najmä so zvýšením vo výrobe dopravných prostriedkov o 26,6 %, výrobe strojov a zariadení inde neklasifikovaných o 28,3 %, výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 19,2 %, výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 3,6 % a vo výrobe výrobkov z gumy, plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 11,2 %.
Produkcia v slovenskom priemysle tak naďalej pokračuje v rastoch z minulého roka, kedy sa oživila po útlme v roku 2009. Kým v roku 2009 ešte priemyselná produkcia vplyvom prepadu zahraničného dopytu pre hospodársku krízu medziročne klesla o 13,7 %, vlani už opäť rástla dvojciferným tempom. V priemere za celý rok 2010 dosiahol rast priemyselnej produkcie 18,9 %, keď rástli všetky odvetvia okrem výroby koksu a ropných produktov.