Otec 6 ročného dievčaťa si nechodiacu dcéru s manželkou pod paľbou úplným zázrakom vyviedol z mesta Buča, keď tam práve rehabilitovali. Iní pacienti utekali, aj keď nechodia, nosení v náručí, z rúk do rúk, bez invalidných vozíkov, bez liekov, s nefunkčnými odsávačkami, unikajúc z pivníc miest postihnutých humanitárnou katastrofou. Už samotný fakt, že nám teraz postihnutí utečenci na Slovensku zdieľajú svoje vojnové svedectvo a príbeh cesty na slobodu, je neuveriteľný.
Utečenecká vlna z Ukrajiny na Slovensko odhaľuje zvlášť pracovníkom v zdravotníctve nečakanú vrstvu utrpenia. Medzi utečencami sú ľudia s najrôznejšími diagnózami, odkázaní na pravidelnú pomoc lekárov, terapeutov a vyžadujúci zdravotnícky materiál a kompenzačné pomôcky.
Mnohí lekári a terapeuti ukrajinských pacientov narukovali na front, centrum v Buči je zničené, bazén, kde paralympionici v Kyjeve trénovali, pri bombardovaní nákupného centra zhorel.
Pre zdravotne znevýhodnených utečencov v Medzinárodný deň utečencov, 20. júna 2022 otvára Nadácia ADELI projekt NECHODÍ, ALE UTEKÁ. Má pomôcť utečencom po mŕtvici, po haváriách, deťom s detskou mozgovou obrnou a bábätkám, väčšinou predčasne narodených s komplexným postihnutím a nutne vyžadujúcich terapie pre zdravý vývoj. Rehabilitačná liečba je jedinou nádejou neurologických pacientov s poruchami pohybu opäť sa postaviť na nohy.
ADELI Medical Center v Piešťanoch už v marci 2022 poskytlo útočisko 21 členom paralympionického plaveckého klubu z Kyjeva a v nasledujúcich týždňoch umožnilo ubytovanie mnohým rodinám s postihnutým členom. Vďaka úsiliu Nadácie ADELI sa podarilo od začiatku konfliktu na Ukrajine podporiť dvojtýždňovou rehabilitačnou liečbou už niekoľko detí.
Sofia z Kyjeva utrpela vážny úraz pri svojom narodení a trpí detskou mozgovou obrnou.
Má 6 rokov a poctivá intenzívna rehabilitačná liečba jej môže pomôcť chodiť. „Sofinka, jej mama Olesya a sestrička Mária sú stelesnením pokoja a prijatia. Sú zo srdca vďačné za Slovensko, za ADELI, za pomoc – no veľmi sa im cnie za domovom. Kedy sa vrátia? Otázka bez odpovede…” – zdieľa dojatie z osudu dievčatka riaditeľka Nadácie ADELI Ing. Zuzana Cyprichová. Financovať rehabilitáciu pre Sofiu sa podarilo vďaka dražbe unikátnych obrazov, ktoré v ADELI vytvorili pacienti spolu s výtvarníkmi Marekom Ormandíkom a Karolom Felixom ešte počas posledných pokojných Vianoc. Michajlíkova rehabilitácia v ADELI BabyMed spolu s podporou ďalších malých pacientov bola financovaná vďaka spoločnému projektu Nadácie ADELI a Nadácie ČSOB, ktorý bol zameraný pre deti do 10 rokov. Michajlíkovi tiež pomohli individuálni darcovia.
Stále však to, čo Nadácia ADELI robí, nestačí. Michajlík z Antonovky, Sofia a Timur z Kyjeva, Aleksander z Chersonu potrebujú opakovanú pomoc, tak ako mnohí ďalší, ktorí ADELI pravidelne kontaktujú.
Nadácia ADELI vyzýva empatických ľudí s porozumením pre záťaž, ktorú nesú postihnutí utečenci: Pridajte sa k nám a rozdeľme si bremeno viacerí, aby ho postihnutí utečenci a ich rodiny neniesli sami.
Spoznať účastníkov projektu NECHODÍ, ALE UTEKÁ a podporiť ich rehabilitačnú liečbu v ADELI môžete na www.nadaciaadeli.sk/nechodialeuteka ľubovoľnou sumou.
Ak poznáte človeka, ktorý takúto pomoc potrebuje, prihláste sa prosím na mailovú adresu koordinátorke rodín pani Natalii Savchenko savchenko@adelicenter.eu.
„V ADELI máme desať ukrajinsky hovoriacich fyzioterapeutov, ukrajinsky hovorí medicínska riaditeľka Dr. Kristína Šugárová-Saienko, ktorej manžel pochádza z Užhorodu. Z Ukrajiny je aj vedúca lekárka Oddelenia hyperbarickej oxygenoterapie Dr. Inna Durda“. – približuje prostredie európskeho rehabilitačného centra Ing. Cyprichová. „Máme ambíciu dať šancu na samostatnejší život zdravotne znevýhodneným ľuďom z Ukrajiny. Sú to „NAŠI“ pacienti. Urobíme opäť maximum, aby sme pocitom bezpečia zmiernili traumu zo znevýhodnenia i traumu z vojny.“ – prezentuje zmysel projektu riaditeľka Nadácie ADELI, Ing. Zuzana Cyprichová.
Ako reagujú na doterajšiu pomoc rodiny odídencov z Ukrajiny? Nekonečnou vďačnosťou doterajším darcom za možnosť útočiska i nádeje v splnenie sna. Ako hovorí jedna z mám: „Existuje nádej. Nádej na mier a na to, že dcéra urobí pri svojej diagnóze prvé samostatné kroky. Je to dieťa a nik jej nesmie vziať nádej, že bude behať a smiať sa spolu so svojimi rovesníkmi.“
Projekt začína symbolicky na Deň utečencov 20. júna 2022 a potrvá tak dlho, ako vydrží vôľa ľudí solidarizovať s telesne postihnutými ľuďmi na úteku.
Tento článok vznikol v spolupráci s klientom ADELI