Brusel 10. marca (WebNoviny.sk) – Taliansko spolupracuje s Albánskom, aby zabránili možnému presmerovaniu migračných tokov po uzavretí doterajšej hlavnej balkánskej trasy. Uviedol to taliansky minister vnútra Angelino Alfano, ktorý sa zúčastňuje na zasadnutí Rady EÚ pre vnútorné záležitosti v Bruseli.
Minister Alfano zdôraznil, že zatiaľ neexistujú dôkazy o tom, že by nová migračná trasa začala už skutočne vznikať. „Logika naznačuje, že ak by došlo k prílevu utečencov z Turecka na balkánsku trasu a ak zábrany prerušia ich postup do severnej Európy, môže sa otvoriť cesta cez Albánsko,“ skonštatoval Alfano, ktorého citovala agentúra DPA.
Dodal, že v tejto súvislosti plánuje návštevu Albánska už v najbližších dňoch, aby s partnermi z tejto krajiny „urobil všetko možné“ preto, aby sa zamedzilo nelegálnej imigrácii. Eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos upozornil, že uzavretie hraníc pozdĺž takzvanej balkánskej migračnej trasy viedlo ku vzniku „humanitárnej krízy“ v Grécku, ktorá sa môže premeniť na „humanitárnu katastrofu“.
Blokáda balkánskej trasy funguje
Faktická blokáda tzv. balkánskej migračnej trasy spôsobila, že cez rakúsko-slovinský hraničný priechod Spielfeld neprešiel od začiatku týždňa ani jeden utečenec. Rovnaká situácia trvá už 72 hodín na grécko-macedónskom priechode Idomeni-Gevgelija, informovali dnes agentúry DPA a APA. „Momentálne neočakávame, že sa situácia zmení,“ povedal hovorca rakúskej polície.
V predchádzajúcom týždni prekročilo hranice oboch krajín okolo 1500 migrantov. Rakúskom zavedené denné limity 80 žiadateľov azyl, resp. 3200 migrantov pokračujúcich do ďalších európskych krajín, neboli doteraz nikdy prekročené. Polícia preto z hraničného prechodu Spielfeld stiahla svojich príslušníkov.
V spolkovej krajine Korutánsko dnes asi 200 policajtov a vojakov nacvičovalo postup v prípade, že utečenci nelegálne prekročia hranice. „Každá zásahová zložka má svoj vlastný jazyk a svoju vlastnú taktiku. V relatívne novej situácii asistenčných operácií je veľmi dôležité zlepšiť spoluprácu všade tam, kde sa dá,“ povedala šéfka korutánskeho policajného riaditeľstva Michaela Kohlweissová.
V Macedónsku uviazlo 1500 migrantov
V dôsledku zablokovania balkánskej trasy uviazlo v Macedónsku okolo 1500 migrantov, väčšinou Afgancov. Tí sú sústredení v zbernom tábore Tabanovce ležiacom pri hraniciach so Srbskom. V Srbsku na svoj osud momentálne čaká približne 2000 utečencov. V zbernom tábore v chorvátskom meste Slavonski Brod sa podľa ministerstva vnútra v Záhrebe nachádza viac ako 400 ľudí.
V mnohých prípadoch ide o migrantov, ktorí boli vrátení zo Slovinska, pretože nespĺňali podmienky, aby mohli pokračovať v ceste do Rakúska a Nemecka. Ich ďalšia deportácia však viazne, pretože jednotlivé krajiny často odmietajú vziať týchto ľudí späť.
Slovinsko, Chorvátsko i Srbsko v utorok oznámili, že uzatvárajú svoje hranice pre migrantov prichádzajúcich bez platných dokladov a víz. Ako posledné pristúpilo k tomuto kroku Macedónsko, ktoré navyše uvažuje o tom, že uzatvorí prijímacie centrum pri Gevgeliji zriadené v auguste 2015.