BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Pôvodom mexický spevák Ramón Vargas, ktorý už dlho žije v Európe, si myslí, že talianska opera je v kríze. „V Taliansku je kríza kultúry, najmä opery,“ tvrdí o domove opery Vargas. „Už to nie je také ako predtým … (Taliani a Talianky) to už tak nezaujíma. Taktiež mladí ľudia – keď sa mladých ľudí spýtate na operu nerozumejú, nevedia. A to je veľká škoda,“ dodal Vargas, ktorý však Taliansko miluje.
Ramón Vargas patrí k najuznávanejším operným spevákom súčasnosti. Aj keď Latinská a Južná Amerika nepatria k tradičným kolískam opery, v uplynulých rokoch práve z tejto oblasti prišli viacerí známi speváci, napríklad José Cura, Juan Diego Flórez nebo Marcelo Álvarez. „Myslím, že máme viac možností objaviť ľudí s hudobným talentom. Poviem vám prečo. Je to len moja teória, nie som si istý. Myslím, že ľudia v Európe, v strednej Európe, v USA a v iných krajinách si chcú byť istí svojou budúcnosťou a v speve a umení nemáme istotu,“ tvrdí umelec, podľa ktorého konzervatórium nezaistí úspech ani slávu a veľa ľudí začne radšej študovať to, s čím majú istotu do budúcnosti. „V našej kultúre, veľa vecí robíme so skutočnou vášňou. S vášňou robíme veci, pretože sme presvedčení, že je to správne,“ tvrdí. Ďalším dôvodom môže byť podľa neho aj to, že v bohatších krajinách má väčšina ľudí viac možností ako sa uplatniť v živote. V krajinách Latinskej a Južnej Ameriky však môže byť šport alebo umenie pre niektorých ľudí jedinou možnosťou, ako sa zlepšiť. Ako Vargas dodal, spievanie a umenie je pre latinskoamerickú kultúru normálnym spôsobom vyjadrovania emócií.
Ramón Vargas pritom nepochádza z muzikantskej rodiny. Do sveta hudby vstúpil ako deväťročný, keď začal spievať v chlapčenskom zbore v bazilike v mexickom meste Guadalupe. „Kontakt s hudbou v tom veku bol veľmi dôležitý,“ povedal umelec, ktorý sa domnieva, že všetky deti by mali byť v kontakte s akoukoľvek formou umenia. Ramón Vargas však ešte vtedy neplánoval kariéru profesionálneho speváka. Spievanie ho síce veľmi bavilo, no začal študovať na vysokej škole pedagogiku a psychológiu. Jeho učiteľ ho však v tej dobe presvedčil, aby sa viac začal venovať hudbe. Vyhral súťaž v Mexiku a nakoniec vo veku 21 rokov spieval s orchestrom. Vtedy si povedal, „toto je pekné, chcem v tom pokračovať,“ prezradil. Onedlho nato upadol do depresií, podľa neho to spôsobil práve prechod na profesionálnu dráhu. „Predtým som spieval len pre potešenie,“ vysvetlil s tým, že si predtým neuvedomil, že spievanie nie je len ľahké a môže byť veľmi ťažké. V tom čase bolo pre neho ešte veľmi ťažké vyjadrovať emócie hlasom. Obdobie krízy však nepovažuje za zlé. „Všetky krízy v živote, ktoré máme, sú príležitosťou … analyzovať, čo sa stalo,“ tvrdí.
V súčasnosti Ramón Vargas spieva na scénach po celom svete a to aj v tých najznámejších, vrátane milánskej La Scala, parížskej Opéra-Bastille, San Francisco Opera, Madrid Teatro Real a v mnohých ďalších. Má aj niekoľko obľúbených scén – newyorskú Metropolitnú operu, Štátnu operu vo Viedni, Mníchov či Covent Garden v Londýne. Ako však Ramón Vargas dodal, spievanie si užíva aj na iných operných scénach. V Bratislave len pred pár dňami zaspieval návštevníkom a návštevníčkam Plesu v opere, širšej verejnosti sa tu zrejme predstaví opäť v lete. V súčasnosti totiž rokuje o účasti na hudobnom festivale Viva Musica!, ktorý sa každoročne koná v uliciach Bratislavy.
Rodina jeho častým cestovaním veľmi netrpí, v súčasnosti totiž žije s ním vo Viedni. Keď Vargas spieva v Európe, nie je to problém. „Problém je, keď som v USA. Ale vždy nájdeme spôsobom, ako ísť do New Yorku a strávime tam spolu dva alebo tri týždne. Už je to lepšie. Keď som bol v Mexiku, bolo to ťažšie,“ dodal.
Popri vystupovaní v divadle sa Ramón Vargas venuje koncertovaniu, tieto dve veci však nechce porovnávať, pretože sú podľa neho úplne odlišné. „Opera je najneuveriteľnejšie predstavenie na svete,“ vyjadril sa.
SITA