BRATISLAVA 22. apríla (WEBNOVINY) – Meno štátneho tajomníka rezortu diplomacie Petra Buriana ako i jeho dátum narodenia sa nachádzajú vo zväzkoch ŠtB, ktoré sú dostupné na stránke Ústavu pamäti národa www.upn.sk.
Štátna bezpečnosť evidovala Buriana pod krycím menom „Peťo“ ako dôverníka. Tajomník, ktorého vláda vymenovala do funkcie minulý týždeň, však akúkoľvek spoluprácu s ŠtB vylučuje.
„Niečo také som počul, ale neviem z akého dôvodu a čo to je. Ale rozhodujúce je to, že dvakrát som už absolvoval bezpečnostnú previerku a tá bola vždy s výsledkom negatívnym. To znamená, že nič také sa vo vzťahu k mojej osobe, čo by naznačovalo nejakú spoluprácu, nikdy nevyskytlo,“ povedal Burian agentúre SITA.
Burian o tom nemusel vedieť
Dôverník podľa ÚPN „zhromažďoval informácie, ktoré pomáhali kontrarozviedke plniť previerkové, pomocné a orientačné úlohy štátnobezpečnostnej povahy v súvislosti s odhaľovaním alebo objasňovaním protištátnej činnosti.“
Hovorca ÚPN Ján Pálffy však tvrdí, že soba evidovaná v kategórii dôverník o tejto skutočnosti ani nemusela vedieť. „Ústavný súd SR v tejto súvislosti rozhodol, že osoby vedené v kategórii dôverník neboli vedomými spolupracovníkmi,“ hovorí Pálffy.
Štátny tajomník má za sebou bezpečnostné previerky
Na ministerstve zahraničných vecí zdôrazňujú, že štátny tajomník už v minulosti pôsobil v diplomacii a má za sebou bezpečnostné previerky. „Peter Burian má previerku NBÚ na stupeň tajné. V minulosti pôsobil ako veľvyslanec pri NATO, kde prechádzajú diplomati prísnou previerkou zo strany Severoatlantickej aliancie,“ povedal hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel.
„Toto sú pre Ministerstvo zahraničných vecí SR relevantné fakty, z ktorých vychádzame, a sú určite dôveryhodnejšie ako spochybniteľné, neoverené zoznamy bývalej komunistickej štátnej bezpečnosti, navyše, keď sa už viackrát preukázalo, že osoby vedené v kategórii dôverník neboli spolupracovníkmi ŠtB, nevedeli o svojich záznamoch a naopak, boli predmetom sledovania zo strany tajnej polície,“ dodal Gandel.
Burian v rokoch 1978 – 1983 študoval orientalistiku na Leningradskej štátnej univerzite a v rokoch 1989 – 1991 si vzdelanie doplnil na Diplomatickej akadémii v Moskve. V zahraničí v službách štátu po prvý raz pôsobil v Libanone ako zástupca vedúceho slovenskej misie (1987- 1989). V roku 1999 sa stal veľvyslancom SR pri NATO. Od roku 2004 viedol slovenskú misiu pri OSN. Od roku 2008 bol slovenským veľvyslancom v USA.