Ťahák z chémie na jedinom ľudskom vlase

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Celá periodická tabuľka na jedinom ľudskom vlase Foto: www.dvice.com

Vedci z britskej University of Nottingham sa rozhodli ľuďom priblížiť, ako funguje nanotechnológia – pojem, ktorý si na prelome 21. storočia našiel svoj trvalý domov v slovníku často používaných slov. V tomto obore zavážia tie najmenšie detaily – predpona nano totiž pochádza z gréckeho slova nanos, čo v preklade znamená trpaslík. V SI sústave prvkov predstavuje jednu miliardtinu. A čo všetko sa pri takejto veľkosti dá dosiahnuť? Množstvo športového náradia od bicyklov až po tenisové rakety, ktoré sú oveľa ľahšie a odolnejšie, baterky s dlhou výdržou, príbor odolný voči baktériám či nohavice, ktoré sa nikdy nezašpinia – to nie je science fiction, len niekoľko z mnohých príkladov jej využitia v každodennom živote.

Bez názvu
Foto: www.io9.com

Ako sa pracuje pri „trpaslíčích“ rozmeroch sa britskí vedci rozhodli ukázať na šedivých vlasoch váženého profesora Martyna Poliakoffa, ktorému tak zároveň darovali jeden z najnezvyčajnejších narodeninových darčekov. Na jeden z jeho extravagantných vlasov pripomínajúcich Alberta Einsteina totiž vyryli všetkých 118 znakov periodickej sústavy prvkov. Vytvorili tak najmenšiu periodickú tabuľku na svete a zároveň demonštrovali obľúbené prirovnanie, že jeden nanometer je skutočne až 50-tisíckrát tenší ako ľudský vlas. Expert na ekologickú chémiu mal z darčeka veľkú radosť. „Toto je tá najmenšia periodická tabuľka, akú som kedy videl. A je zároveň tou najlepšou, lebo je na mojom vlase,“ tešil sa energický profesor. „Len si predstavte, koľko by sa ich zmestilo na celú moju hlavu,“ žartoval Martyn Poliakoff, ktorý vo svojich 59 rokoch plešivosťou určite netrpí.

Experti v nanotechnológii dodali, že na jeden tradičný žltý samolepiaci papier na odkazy by sa takýchto periodických tabuliek zmestilo až milión. A pretože zima už pred pár dňami dorazila aj oficiálne – zimným slnovratom – a Vianoce klopú za dverami, nottinghamskí vedci sa rozhodli uskutočniť ešte jeden netradičný kúsok. Na miniatúrnu snehovú vločku vyryli za použitia nanotechnológie drobné jednoduché želanie – Merry Christmas (Veselé Vianoce).

„Hoci celá aplikácia bola veľmi zjednodušená, myslím, že sa nám podarilo ukázať, ako funguje proces nano zapisovania,“ dodal profesor, ktorý sa už roky snaží priblížiť svojim študentom vedu populárnym a netradičným spôsobom. Periodická sústava prvkov by sa síce ako „ťahák“ na chémii neujala, ale zato by určite zaujala.

www.nottingham.ac.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať