BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Výška poplatkov v rámci stavebného sporenia by sa mala znížiť. Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila aj to, že sa zmení výpočet nároku na štátnu prémiu podľa toho, v akom termíne je zmluva o sporení uzavretá. Ak sa zmluva uzavrie napríklad v novembri, štátna prémia sa nevyplatí za celý rok, ale adekvátne k danému dňu. Zároveň sa obmedzí poberanie štátnej prémie počas čerpania a splácania medziúveru. Zmeny by mali byť platné od budúceho roka.
Na získanie maximálnej štátnej prémie 66,39 eura klienti stavebného sporenia musia v danom roku vložiť 663,9 eura. Podľa stavebných sporiteľní bude jediným spôsobom ako získať celú prémiu vložiť prostriedky naraz začiatkom roka. To niektorí ľudia nemusia zvládať, a tak získajú nižšie výnosy. Sporiteľne sa domnievajú, že navrhované zmeny spôsobia odlev klientov. No ako už dávnejšie avizoval minister financií Ivan Mikloš, problémom stavebného sporenia je nízka efektívnosť štátnej podpory a problémom sú aj vysoké poplatky. Podľa neho podstatnú časť štátneho príspevku zhltnú práve poplatky stavebných sporiteľní.
Problémom pre rezort financií je aj to, že objem medziúverov výrazne prevyšuje objem zvýhodnených stavebných úverov a štát tak prostredníctvom prémie prevažne podporuje poskytovanie komerčných úverov na bývanie. Medziúver je podľa ministerstva de facto stavebný úver poskytovaný za komerčných podmienok tým stavebným sporiteľom, ktorí ešte len začali sporiť, alebo ktorí síce splnili podmienky sporenia svojich vkladov, ale ďalšie podmienky na pridelenie zvýhodneného stavebného úveru ešte nespĺňajú. Preto chce ministerstvo demotivovať stavebného sporiteľa vziať si komerčný medziúver, a to tým, že sa vylúči nárok na štátnu prémiu počas čerpania a splácania medziúveru.
Podľa ministra financií Ivana Mikloša touto zmenou ušetrí aj štát. Celkový dopad zavedenia novely, vrátane obmedzenia vyplácania štátnej prémie, by totiž predstavoval 10 mil. eur. Druhým efektom podľa šéfa rezortu financií má byť zlacnenie produktov pre sporiteľov, keďže sa zároveň znižujú poplatky stavebných sporiteľní. „Tento zákon šetrí peniaze aj štátu a aj ľuďom,“ dodal v stredu počas prestávky rokovania vládneho kabinetu Mikloš.
BÉREŠ: Hrubý zásah
Predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš však ministrovo nadšenie nezdieľa. Ako uviedol, problémom je napríklad aj skutočnosť, že o nárok na štátnu prémiu majú prísť aj sporitelia, ktorí požiadajú o medziúver ešte pred 1. januárom 2012. „Túto retroaktivitu považujeme za hrubý zásah do práv stavebných sporiteľov. Podľa názoru právnych expertov je v rozpore s legislatívou a Ústavou SR,“ tvrdí Béreš.
Podľa jeho slov vládou schválený návrh zníži schopnosť predovšetkým nižšie príjmových skupín obyvateľstva financovať si kúpu, výstavbu alebo obnovu svojho bývania. „Preto oslovíme poslancov Národnej rady SR s argumentmi, ktoré, veríme, zvážia a pri schvaľovaní novely zákona zmiernia tvrdé ustanovenia svojimi pozmeňovacími návrhmi v záujme občanov SR,“ dodáva šéf Prvej stavebnej sporiteľne.