LONDÝN 26. júna (WEBNOVINY) – Iracký premiér pre BBC potvrdil, že Sýria tento týždeň uskutočnila nálety proti militantom na irackom území. Núrí al-Málikí povedal, že sýrske stíhačky bombardovali pozície islamistov v okolí hraničného mesta Káim v utorok.
Hoci Irak o zásahy nežiadal, Málikí uviedol, že útoky proti ozbrojencom zo skupiny Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) „víta“. ISIL a ich sunnitskí spojenci obsadili v júni rozsiahle časti Iraku vrátane druhého najväčšieho mesta Mósul. Bojujú tiež v Sýrii, kde majú pod kontrolou veľké územia na severe.
Nemenovaný americký predstaviteľ už v stredu uviedol, že sýrske letectvo podniklo útoky na západe Iraku v snahe spomaliť postup islamistov. Nálety údajne zabili asi 57 ľudí a desiati utrpeli zranenia.
Povstalci v Iraku útočia mínometmi, bojujú aj o ropné polia
Biely dom sa k podobnej intervencii postavil kriticky a krajiny Blízkeho východu varoval, aby sa podobných krokov zdržali. Podľa amerického ministra zahraničia Johna Kerryho takéto akcie len zhoršia sektárske napätie v Iraku a Sýrii.
Iracký vojenský predstaviteľ agentúre AP povedal, že v obave pred šírením násilností zo strany sunnitských fundamentalistov už lietali nad irackým územím aj iránske bezpilotné lietadlá. Leteckú monitorovaciu činnosť pri hraniciach s Irakom zintenzívnili aj ostaní susedia ako Jordánsko, Kuvajt, Saudská Arábia a Turecko.
Tisíce indických moslimov sa prihlásili k ochrane irackých posvätných miest a v prípade potreby aj k boju proti sunnitským militantom, ktorí v Iraku bojujú proti vláde. Dobrovoľníci už vyplnili formuláre na cestu do Iraku, kde bojovníci zo skupiny Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) obsadili dôležité mestá a blížia sa k Bagdadu.
Náboženská šiitská organizácia Andžuman E. Hajderí, ktorá akciu organizuje, informovala, že v piatok plánuje spoločný pochod k irackému veľvyslanectvu v Naí Dillí, kde vyplnené dokumenty hromadne odovzdajú. Zatiaľ nie je jasné, či im iracké úrady víza udelia.
Jeden z lídrov skupiny, šiitský duchovný Sajíd Bilál Abídí povedal, že indickí moslimovia chcú ochrániť iracké svätyne ohrozené sektárskym násilím a chcú tiež pomôcť irackým civilistom napríklad darovaním krvi. Zároveň odsúdil konanie ISIL, ktorého členovia sa podľa neho nesprávajú ako praví moslimovia. „Džihád znamená brániť, neznamená zabíjať,“ povedal.
Dodal, že mottom jeho skupiny je, že nejde o šiitov proti sunnitom ale o Irak proti teroristom. O odchod do Iraku už podľa Abídího požiadalo asi 100-tisíc Indov z celej krajiny.