NEW YORK 3. marca (WEBNOVINY) – Syn jedného zo zakladateľov palestínskeho militantného hnutia Hamás v utorok v interview pre CNN priznal, že bol izraelským špiónom. Musáb Jusíf podľa vlastných slov desať rokov informoval izraelskú tajnú službu Šin Bet o teroristických plánoch Hamásu. Ako dôvod uviedol, že Hamás sa k svojim členom správal výnimočne kruto a zabíjal ľudí vrátane civilistov bez príčiny. Musáb Jusíf, ktorý žije v USA od roku 2007, dokončil v súčasnosti svoju knihu pod názvom Syn Hamásu, v ktorej opisuje svoj osud a špionážnu činnosť.
Musáb Jusíf pre CNN povedal, že ponuku na spoluprácu mu dala Šin Bet, keď sedel v izraelskom väzení. „Potom, čo ma Šin Bet mučila, presunuli ma do väzenia, kde členovia Hamásu mučili členov Hamásu a ja som bol zmätený, kto vlastne je môj nepriateľ. Tak som prijal ponuku Šin Bet,“ priznal. Jeho rozhodnutie bolo podľa jeho slov čiastočne aj vecou morálky, keďže on osobne je proti zabíjaniu civilistov. Mal však aj duchovné dôvody, pretože konvertoval na kresťanstvo a nechcel nikomu ublížiť. „Za tých desať rokov práce pre Šin Bet som nezavinil smrť ani jediného teroristu. Záleží mi na mojich ľuďoch, problémom bola ich ideológia,“ vyhlásil.
Jusífov otec šejk Hassan Jusíf, jeden zo zakladateľov Hamásu, sa v pondelok „zriekol“ svojho syna. Šejk, ktorý sa v súčasnosti nachádza v izraelskom väzení, podľa vlastných slov k tomuto rozhodnutiu dospel po synovom „odpadlíctve od boha… zrade moslimov, jeho spolupráci s nepriateľmi boha a ujme, ktorú spôsobil palestínskemu ľudu“.
O tejto kauze ako prvý informoval minulú stredu izraelský denník Haaretz. V správe denníka sa hovorí, že izraelskí agenti mohli zabrániť desiatkam útokov vďaka informáciám 32-ročného Musába Jusífa. Vďaka jeho informáciám Izrael zatkol Ibrahima Hámida, bývalého vojenského veliteľa Hamásu na Západnom brehu, a Abdulláha Barghútího, ktorý stál za samovražedným útokom na reštauráciu Sbarro v Jeruzaleme v roku 2001. Hral tiež dôležitú úlohu pri zatknutí Marwána Barghútího, vrchného lídra Fatahu považovaného za autora intifády v roku 2000.
SITA