BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Svetový deň učiteľov, ktorý pripadá na dnešný deň, zastihol slovenských učiteľov uprostred zápasu o lepšie platy.
Vážnosť povolania učiteľa za posledné roky klesla a treba ju dostať na vyššiu úroveň, skonštatoval šéf školských odborárov Pavel Ondek.
„Všetko, aj autorita učiteľa, sa odvíja od jeho hodnotenia,“ zdôraznil Ondek pre agentúru SITA.
Pripomenul, že na vysokých školách každoročne končí určitý počet študentov s pedagogickým zameraním, ktorí si však dobre zvážia, či vôbec ísť učiť, pretože nástupný plat je 508,50 eura.
Autorita učiteľov klesá
“To nie je motivujúce a situácia sa odvíja aj od daného finančného ohodnotenia,“ doplnil. Školskí odborári požadujú od vlády zvýšenie platov o desať percent a naďalej existuje hrozba štrajku, ak sa s ministrami nedohodnú.
Ondek priznáva, že je obrovský rozdiel v postavení učiteľa teraz a pred rokom 1989. Atmosféru vyučovania v triede by mal diktovať učiteľ, ale v súčasnosti ho skôr diktuje žiak, ten je na prvom mieste. Dokonca sa objavujú aj prípady útokov žiakov na učiteľov.
Šéf odborárov pripomenul, že u nás nemáme vypracovaný status učiteľa, čiže určitý kódex, podľa ktorého by bol učiteľ chránený. Pred štyrmi rokmi sa exminister školstva Ján Mikolaj pokúšal presadiť, aby boli učitelia verejnými činiteľmi v záujme ich väčšej ochrany.
Drzí žiaci sú problém
Tento návrh ale neprešiel a pred agresívnymi útokmi ich má brániť štatút chránenej osoby. Zaradenie učiteľov medzi verejných činiteľov by bolo podľa Ondeka zaujímavé.
„Tá ochrana by bola väčšia ako teraz a nakoniec by si niektorí študenti nedovolili voči učiteľovi toľko, čo teraz,“ doplnil. Pedagogickí pracovníci vo svete si 5. októbra pripomínajú Svetový deň učiteľov, ktorý v roku 1993 vyhlásila OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO).
Cieľom je pripomínať si spoločné podpísanie Odporúčania UNESCO a Svetovej organizácie práce o pracovných podmienkach vyučujúcich z 5. októbra 1966. Na Slovensku sa Deň učiteľov slávi ako spomienka na narodenie Jana Amosa Komenského 28. marca.