USA oslavovali Deň nezávislosti, Obama hovoril o slobode

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Barack Obama
Barack Obama svoj príhovor predniesol po asi hodinovom vystúpení rapera Kendricka Lamara (vľavo) a speváčky Janelle Monáe (vpravo). Washington, 4. júl 2016. Foto: SITA/AP

Washington 5. júla (WebNoviny.sk) – Prezident USA Barack Obama v utorok vo svojom prejave ku Dňu nezávislosti uviedol, že sloboda nie je „niečo, čo sa prihodí“, ale treba ju každý deň brániť. Obama to vyhlásil vo svojom poslednom prejave ku Dňu nezávislosti prednesenom vo funkcii prezidenta USA.

Podľa neho je dôležité, aby ľudia mali na pamäti, akým „zázrakom“ sú Spojené štáty a „ako neuveriteľne šťastní sme, že generácie pred nami boli ochotné chopiť sa zbrane a bojovať za našu slobodu.“

Sloboda zahŕňa rešpekt k ostatným

„Nezávislosť nie je niečím, čo sa len tak stane,“ uviedol Obama v Bielom dome k niekoľkým stovkám ľudí po tom, ako tam kvôli dažďu už druhý rok po sebe zrušili barbecue pod holým nebom. Pozvaných naň bolo približne 5000 príslušníkov armády v aktívnej službe, veteráni a ich rodiny.

Podľa Obamu nezávislosť treba pestovať, šíriť jej posolstvo a pracovať na nej. Sloboda podľa neho zahŕňa rešpekt k ostatným a uvedomenie si, že spoluobčania čelia ťažkostiam, ako je hlad a nezamestnanosť. Obama svoj príhovor predniesol po asi hodinovom vystúpení rapera Kendricka Lamara a speváčky Janelle Monáe. Tá ukončil svoju časť koncertu skladbou „Let’s Go Crazy“ na počesť speváka Princea, ktorý v apríli nečakane zomrel.

Okrem slobody a nezávislosti svojej krajiny mal Obama aj ďalší dôvod na oslavu – jeho staršia dcéra Malia totiž slávila 18. narodeniny. Obama jej začal spievať narodeninovú pieseň „Happy Birthday“, pričom vopred vysvetlil, že „úlohou otca je uvádzať svoju dcéru do rozpakov“.

Oslavy sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia

Obyvatelia Spojených štátov oslávili Deň nezávislosti pochodmi, súťažami v pečení, ohňostrojmi i piknikmi, ktoré sa niesli vo farbách americkej trikolóry. Oslavy sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, ktoré súviseli s rizikom teroristických útokov a násilností s použitím strelných zbraní.

Počas predĺženého víkendu boli posilnené policajné hliadky aj na letiskách a vo verejnej doprave, a to najmä v súvislosti s atentátom na letisku v Istanbule spred týždňa, kde bol ľahko zranený jeden americký občan. O život tam prišlo 45 ľudí. Americké ministerstvo vnútra síce občanov vyzývalo, aby sa zúčastňovali na tradičných podujatiach súvisiacich s oslavami Dňa nezávislosti, ale apelovalo, aby boli ostražití. Minister vnútra Jeh Johnson zdôraznil, že práve ostražitosť verejnosti môže pomôcť odhaliť možný komplot alebo aktivity súvisiace s terorizmom.

Americké úrady pokračujú vo vyšetrovaní výbuchu z nedele, keď v newyorskom Central Parku explodovala výbušnina skrytá pod kameňom. Vážne zranenie pritom utrpel mladý muž z Virgínie, ktorý na skalu počas prechádzky stúpil. Newyorská polícia v utorok informovala, že výbušné zariadenie zhotovil zrejme niekto so základmi chémie. Polícia sa domnieva, že nálož nemala nikoho zraniť, len spôsobiť hluk. Tento „nevydarený vtip“ však u návštevníkov Central Parku vyvolal paniku.

O nervozite medzi ľuďmi svedčí aj prípad zo štátu Ohio, kde políciu privolali kvôli mužovi v bielej dželabe. Vyšetrovaním sa ukázalo, že šlo o muža arabského pôvodu, ktorý prišiel na ošetrenie do nemocnice.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Barack ObamaJanelle Monáe