BRATISLAVA 5. júla (WEBNOVINY) – Štátny sviatok na deň svätých Cyrila a Metoda je podľa predsedu SaS Richarda Sulíka neprimeraný.
Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, to, že k nám priniesli písmo, je významná udalosť. „Ale keby ho nedoniesli oni, doniesli by ho iní. Voľný deň je neprimeraný,“ vyhlásil Sulík s tým, že potom treba oslavovať aj toho, kto vynašiel koleso, mobil, alebo čísla.
„Len potom budeme mať do roka 200 sviatkov,“ povedal.
Sulík nevidí dôvod, aby bol sviatok Cyrila a Metoda štátny sviatok, pretože to stojí niekoľko desatín HDP, čo v čase krízy nie je zanedbateľné.
„Slovensko malo pred 20 rokmi takmer najmenej sviatkov v Európe. Dnes už len Luxembursko má viac sviatkov, oni 18, my 15,“ uviedol Sulík. Podľa neho na Cyrila a Metoda „treba pamätať a byť im vďačný“, ale stačil by na to aj pamätný deň, ktorý by bol podľa neho primeraný.
Na Slovensku sviatok Cyrila a Metoda oslavujeme 5. júla, v neslovanských krajinách 14. februára. Štátnym sviatkom si pripomíname slovanských vierozvestov, ktorí zostavili slovanské písmo hlaholiku a preložili do staroslovienčiny liturgické a biblické texty. Svätí Cyril a Metod boli tiež vyhlásení za spolupatrónov Európy.
V tomto roku si pripomíname 1150. výročie ich príchodu na naše územie, spomienkové podujatia pripravila cirkev, ale aj štátne inštitúcie.
Iným neprekážajú
Svätí Cyril a Metod vytvorili podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Štefanca náboženský, kultúrny i zákonodarný míľnik našej histórie. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, historickým náboženským počinom bol nepochybne preklad Biblie do staroslovienčiny, kultúrnym počinom napísanie Proglasu ako prvej slovanskej básne a zákonodarným počinom napísanie prvého občianskeho zákonníka v slovanskom jazyku.
Radosť z osláv príchodu sv. Cyrila a Metoda by bola podľa Štefanca väčšia, ak by sme ju mohli oslavovať spolu so Svätým Otcom. „Trošku ma mrzí, že naše pozvania pre Svätého Otca neboli naplnené. Napriek tomu je oslava 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie predovšetkým pripomenutím si významu kresťanstva vo vývoji našich predkov,“ povedal. Pripomenutie si tohto duchovného dedičstva a jeho rozvoj nám podľa neho pomáha aj dnes, osobitne pri zdôrazňovaní morálnych noriem vo všetkých ľudských aktivitách.
Zmienka v Preambule našej ústavy o cyrilo-metodskom duchovnom dedičstve je pre nás podľa Štefanca nielen historickým odkazom, ale aj záväzkom toto dedičstvo ďalej rozvíjať a zveľaďovať. „Sv. Cyril a Metod svojimi aktivitami priblížili vieru ľuďom a výrazne ovplyvnili charakter spravovania verejných vecí. Aj v súčasnosti u nás prebieha zápas o charakter štátu a jeho výsledok bude ovplyvňovať životy nielen súčasnej, ale aj budúcich generácií. Je dôležité, aby sme v rámci tohto historického odkazu vytvárali priestor pre vieru a vládu zákona, ale najmä dodržiavali morálne princípy,“ zdôraznil.
Tisícstopäťdesiat rokov tvorí podľa poslanca NR SR Richarda Vašečku (OĽaNO) až nepredstaviteľne veľký časový rozdiel. „Doba solúnskych bratov je takmer na opačnej strane dejín nášho národa ako naša súčasnosť. Napriek tomu vidím silnú podobnosť medzi vtedajšou a dnešnou situáciou,“ povedal pre agentúru SITA. Aj vtedy totiž existovalo ohrozenie suverenity a identity tejto krajiny. Aj vtedy sme boli štátnym útvarom v susedstve silnejších a vplyvnejších. Aj vtedy bolo pre náš ľud podľa Vašečku prirodzené skĺbenie duchovného i kultúrneho bohatstva Západu i Východu. „Misia Konštantína a Metoda bola vysoko úspešná. Teraz sa nám to zdá samozrejmé, ale blížiace sa historické udalosti tej doby akoby veštili definitívny krach. Veľkomoravskú ríšu čakal skorý zánik, rímsku cirkev „saeculum obscurum“, temný vek. A bratov choroba a smrť, väzenie a rozprášenie nasledovníkov,“ upozornil Vašečka.
Po pár desiatkach rokov sa mohlo podľa poslanca zdať, že výsledky ich úsilia a obety sú nenávratne preč. „Po stáročiach vieme, že to nie je pravda. Ich sejba bola tak hlboká a kvalitná, že prežila zrútenie veľkých ríši aj radikálne zmeny spoločenských i cirkevných štruktúr,“ zdôraznil Vašečka. Dielo sv. Cyrila a Metoda je podľa neho od Boha. Stavili totiž na hodnoty, ktoré prežijú aj epochálne zmeny. „Myslím si, že toto môže byť mementom pre ľud tejto krajiny: Nebáť sa, nevzdávať sa a v dobe morálnej, politickej i ekonomickej krízy vsadiť na hodnoty, ktoré prežijú,“ konštatoval.