Sulík je za odvolanie Junckera, nemá čo byť šéfom Komisie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sulík
Predseda SaS Richard Sulík. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Slovenský europoslanec Richard Sulík bude tento týždeň vo štvrtok hlasovať za odvolanie Jeana Claude-Junckera z postu predsedu Európskej komisie (EK).

Niekdajšiemu luxemburskému premiérovi Junckerovi chcú vyjadriť nedôveru poslanci euroskeptických strán po tom, ako sa objavili podozrenia, podľa ktorých Luxembursko vybraným korporáciám umožňovalo vyhnúť sa plateniu daní.

Sulík predpokladá horšie podnikateľské prostredie

„Ja osobne budem hlasovať za jeho odvolanie, lebo človek s takouto morálkou, ktorý roky rozpráva o tom, ako treba bojovať proti daňovým rajom a sám vytvorí daňový raj, nemá čo byť predsedom Komisie,“ vyhlásil Sulík na pondelkovej tlačovej besede. Europoslanca mrzí, že jeho slovenskí kolegovia zo strán ľudovcov a socialistov nenabrali dostatočnú odvahu a za Junckerovo odvolanie hlasovať nebudú.

Sulík argumentuje, že súčasný šéf EK pôsobil 20 rokov ako minister financií Luxemburska a osem rokov ako premiér krajiny, je teda za kauzu zodpovedný. Kauza navyše podľa Sulíka slúži ako zámienka pre zavedenie harmonizácie daní. „My na Slovensku sa môžeme tešiť na to, že budeme musieť pýtať vyššie dane od podnikov, čo, samozrejme, zhorší podnikateľské prostredie na Slovensku,“ dodal europoslanec.

Euroskeptické strany sú proti Junckerovi

Nový predseda EK Jean Claude-Juncker bude čeliť návrhu na vyjadrenie nedôvery na podnet poslancov euroskeptických strán. Tým sa podarilo zozbierať 76 podpisov, čo je viac ako potrebných desať percent celého 751-členného pléna. Iniciátori návrhu, ktorý by v prípade úspechu znamenal pád celej nedávno zvolenej komisie, poukazujú na Junckerov podiel na prípadoch daňových únikov v jeho rodnom Luxembursku.

Luxembursko za jeho vlád údajne pomáhalo stovkám podnikateľov vyhnúť sa plateniu daní v hodnote miliárd eur. Na vyslovenie nedôvery výkonnému orgánu únie sú potrebné hlasy dvoch tretín poslancov. Kauzu prešetruje už aj samotná EK. Juncker aj preto vyzval na harmonizáciu v tejto oblasti v rámci všetkých členských štátov EÚ a zavedenie spoločnej korporátnej dane. Tento postup však viacero členských krajín dlhodobo odmieta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jean-Claude JunckerRichard Sulík
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia