BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Hneď prvá tohtoročná parlamentná schôdza, ktorá sa začne v utorok prvého februára, preverí súdržnosť vládnej koalície. Na programe je viacero politicky citlivých bodov, poslanci budú rozhodovať o dvojakom občianstve, verejnej voľbe generálneho prokurátora, či pätici zákonov, ktoré vetoval prezident Ivan Gašparovič. Súbežne s riadnou schôdzou by sa mali uskutočniť aj dve mimoriadne, Smer-SD na nich chce vyjadriť nedôveru ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi a umožniť ďalšiu tajnú voľbu generálneho prokurátora.
Dvojaké občianstvo
Otvorený zostáva výsledok hlasovania o normách upravujúcich postoj Slovenska k dvojakému občianstvu, keďže líder frakcie Obyčajných ľudí Igor Matovič sa nechce podriadiť koaličnej dohode. Tri z vládnych strán (SDKÚ-DS, Most-Híd a SaS) navrhujú opäť umožniť Slovákom vlastniť dva pasy a do zákona o štátnom občianstve vložiť ustanovenie, podľa ktorého SR neuznáva druhú štátnu príslušnosť, ak bola nadobudnutá v rozpore s medzinárodným právom.
Súvisiace články:
Vláda odmietla Ficov zákon o dvojakom občianstve
Podľa Rafaja vláda pomáha rozvracať republiku
Strany možno budú členov odstrašovať od Matovičovho návrhu
Koaličné strany budú odstrašovať poslancov, aby nepodporili návrh novely zákona o dvojakom občianstve z dielne Obyčajných ľudí. Ako možnosť to v v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 priznal poslanec Národnej rady SR za SaS a šéf hnutia Igor Matovič. Obyčajní ľudia potrebujú pätnásť podpisov, aby sa o novele hovorilo v parlamente, a Matovič verí, že ich zoženú. Od jedného poslanca, ktorého nechcel konkretizovať, aby mu „nespôsobil problémy“, dostal SMS s podporou a vraj aj individuálne vie, že by ich návrh poslanci podporili. „Možno to nebude v súlade so straníckou disciplínou,“ tvrdí Matovič. Ak nepochodí u koaličných, obráti sa na opozičných poslancov so žiadosťou o podporu svojho návrhu. Keď poslanci nepodporia ich novelu, Obyčajní ľudia zase nepodporia koaličný návrh a nastane patový stav. Kompromis nevidí Matovič reálne, pretože s jeho názorom nič nepohne.
Matovič podľa vlastných slov už v auguste avizoval, že koaličnú novelu nepodporia, individuálne to povedal aj predsedom dvoch koaličných strán. „Teraz ich to počkalo,“ tvrdí. Novela podľa Matoviča nebola dostatočne prekonzultovaná a na budúci týždeň má dohodnuté stretnutie so šéfom Mostu-Híd Bélom Bugárom a šéfom poslaneckého klubu SaS Jozefom Kollárom. Matovič navyše veľakrát cíti, že poslanci sú v parlamente len na stláčanie gombíčkov, no keďže doteraz nikdy nehlasoval v rozpore so svojím svedomím, neprekážalo mu to. Poslanec odmietal podporiť čokoľvek, čo zaváňa poklonkovaním Viktorovi Orbánovi, pretože ten síce bol zvolený v v demokratických voľbách, no teraz po demokracii šliape, tvrdí Matovič.
Súčasný stav je buranský, tvrdí Matovič
Šéf Obyčajných ľudí vyhlásil, že súčasný stav je buranský, pretože odoberá občianstvo aj tým, čo by nemal. Poslanec je ochotný nechať ho ľuďom, ak majú silné väzby s krajinou. Koaličný návrh je zase podľa neho detinský, lebo je druhý extrém. „Koalícia sa v Orbánovmu zákonu stavia, že sa nás netýka,“ tvrdí Matovič s tým, že ich návrh rozumný kompromis. Nepáčilo by sa mu, aby po zmene vlády chceli zákon zase meniť. Nevidí sa mu ani návrh KDH. Prečo by niekto, kto si tu nenašiel prácu a išiel do zahraničia, keď sa vráti domov, nemohol by robiť akúkoľvek robotu a budú naňho pozerať ako na druhotriedneho občana, pýtal sa Matovič. „Ak sa nakoniec prijme nejaká zmluva o dvojakom občianstve, to je fajn, to je fér,“ uzavrel Matovič.
Obyčajní ľudia majú problém aj s novelou zákona o štátnej službe z dielne poslancov KDH, ktorí chcú ľuďom s dvojakým občianstvom zamedziť, aby pracovali v silových zložkách alebo s tajnými materiálmi. S predloženým znením nesúhlasí ani Most-Híd.
Voľba generálneho prokurátora a odvolávanie Uhliarika
V stredu sa na osobitnej schôdzi zákonodarcovia Smeru-SD pokúsia primäť Národnú radu SR, aby si od predsedu parlamentu Richarda Sulíka vyžiadala opakovanú voľbu generálneho prokurátora. V najsilnejšej opozičnej strane sa nazdávajú, že je povinnosťou predsedu parlamentu, aby voľbu generálneho prokurátora opakovane vyhlasoval. Koalícia chce naopak s voľbou počkať, kým nebude schválená novela rokovacieho poriadku, ktorá by umožnila verejnú voľbu. V prvom čítaní o nej budú rozhodovať už počas nadchádzajúcej schôdze.
Súvisiace články:
Smer-SD chce v NR SR vysloviť nedôveru Uhliarikovi
Verejne sa má voliť aj šéf NKÚ a kandidáti na sudcov ÚS
OKS sa dohodla, podporia verejnú voľbu prokurátora
TRNKA: Generálna prokuratúra nestojí a nepadá na mne
Na úvod rokovania poslanci rozhodnú piatich prezidentom vrátených zákonoch
Prvým je zákon o sudcoch a prísediacich, ktorý ukladá Ústavnému súdu SR a všeobecným súdom povinnosť sprístupňovať všetky právoplatné rozhodnutia na internete. Zavádza tiež verejné výberové konania na miesta sudcov a predsedov súdov, verejné justičné skúšky či ruší odmeny sudcom.
Ďalším vráteným zákonom je novela o štátnom jazyku. Tú prezident vrátil, pretože sa mu nepáčilo sa mu, že aj keď ministerstvo kultúry zistí porušenie zákonných povinností, pokutu udeliť nemusí. Navrhuje preto, aby boli sankcie povinné. Novela zmierňuje niektoré ustanovenia súčasnej normy schválenej Ficovým kabinetom. Pri novele školského zákona prezident zasa nesúhlasil, aby bolo zákonom určené, že žiaci sa musia povinne učiť angličtinu. Opätovne sa budú poslanci venovať zákonu o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení.
Súvisiace články:
Gašparovič nepodpísal novelu zákona o sudcoch a prísediacich
Súdna rada označila vrátenie novely za štátnický krok
Novela zasahuje do nezávislosti súdnictva, tvrdia sudcovia
Zákonodarcov čaká aj voľba generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Vypočutie kandidátov sa začne v mediálnom výbore siedmeho februára, voľba by sa podľa Dušana Jarjabka (Smer-SD) a Magdalény Vášáryovej (SDKÚ-DS) mohla uskutočniť už jedenásteho februára. Trojica koaličných poslancov chce zvýšiť budúcemu šéfovi RTVS plat z terajšieho štvornásobku na sedemnásobok priemernej mzdy. Podľa Tomáša Galbavého (SDKÚ-DS), je súčasných 3 000 eur málo na zaplatenie kvalitného manažéra. Ak parlament návrh schváli, plat by bol približne 5 200 eur.