Sudkyňa z Trnavy uspela s antidiskriminačnou žalobou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Paragraf

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Sudkyňa Marta Ďumbalová z Okresného súdu v Trnave čiastočne uspela so svojou tzv. antidiskriminačnou žalobou, ktoré v minulosti podali stovky sudcov.

Sudkyňa sa domáhala náhrady údajnej nemajetkovej ujmy v sume 102 278 eur za to, že v minulosti nebola rovnako odmeňovaná ako sudcovia niekdajšieho Špeciálneho súdu, ktorí mali funkčné príplatky.

Sudkyňa Okresného súdu Bratislava I rozhodla, že to bolo v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania.

Ministerstvu spravodlivosti neprávoplatne nariadila vyplatiť Ďumbalovej nemajetkovú ujmu 15-tisíc eur, zvyšok nároku (87 278 eur) jej nepriznala.

Ministerstvo považuje rozhodnutie súdu v konaní pred samosudkyňou Tatianou Redenkovičovou Koprdovou za právne nesprávne a vecne nepodložené. „Už samotné požadovanie nemajetkovej ujmy v týchto žalobách zo strany časti sudcov považujem za nemorálne a poškodzujúce dobré meno justície,“ reagoval minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Druhá žalobkyňa priznala odmenu

Borec
Foto: SITA/Diana Černáková

Ministerstvo spravodlivosti preto v zákonnej lehote podá voči rozhodnutiu odvolanie a aj v ďalších konaniach bude podľa vyjadrenia hovorkyne Jany Zlatohlávkovej všetkými dostupnými právnymi prostriedkami obhajovať záujmy daňových poplatníkov.

„Osobitne upozorňujeme na fakt, že náhradu nemajetkovej ujmy priznala v tomto konaní sudkyňa, ktorá sama podobnú žalobu podala,“ dodala hovorkyňa.

Minister Borec síce dôrazne odmieta akékoľvek finančné požiadavky sudcov v súvislosti s antidiskriminačnými žalobami.

Na druhej strane má pochopenie pre to, ak sa sudcovia všeobecných súdov v minulosti cítili dotknutí pokusmi znevažovať ich prácu, poprípade snahou vykresľovať ju ako menej hodnotnú v porovnaní s prácou špeciálnych sudcov.

„Neprimeraná reakcia v podobe pochybných žalôb má však podľa ministra omnoho závažnejší dosah na celkové vnímanie sudcovského povolania v očiach verejnosti,“ tlmočila názor ministra Zlatohlávková. Takéto žaloby podľa vedenia rezortu zároveň predstavujú živnú pôdu pre to, aby namiesto prijímania rozumných a systémových opatrení rástol vo verejnosti dopyt po rozličných justičných experimentoch a nekoncepčných „riešeniach“ problémov justície.

Dve prehry a dve výhry

Ministerstvo spravodlivosti doteraz prehralo v prvostupňovom konaní dva spory v prípadoch tzv. antidiskriminačných žalôb z náhradou nemajetkovej ujmy, oba prípady súdila Redenkovičová Koprdová.

Naopak, dva spory sa podarili ministerstvu v prvom stupni vyhrať. Žaloby si podalo vyše 800 sudcov, viac ako 100 ich medzičasom stiahlo. Najvyšší súd prehral spor v prípade kolektívnej antidiskriminačnej žaloby viacerých sudcov. Predseda NS SR čelí disciplinárnemu návrhu bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej za to, že sa proti verdiktu neodvolal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Borec
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR