- aktualizované 26. mája 10:59
Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v stredu 26. mája na pracovisku v Banskej Bystrici schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvineným advokátom Pavlom Kuricom v korupčnej kauze na žilinských súdoch. Advokát čelil obvineniu z trestných činov korupcie týkajúcich sa súdov v Žiline.
Súd uznal obvineného za vinného zo spáchania prečinu nepriamej korupcie. Odsúdil ho na trest odňatia slobody vo výmere 18 mesiacov s podmienečným odkladom na dva roky. Okrem toho musí Kuric zaplatiť pokutu 35-tisíc eur, pričom v prípade nezaplatenia mu bude uložený náhradný trest jeden rok. Rozsudok je právoplatný a nie je možné sa proti nemu odvolať.
Sudca nesúhlasil s klasifikáciou úplatku
Prokurátor a obvinený prišli na súd pôvodne s uznaním viny vo veci prijímania úplatku a s trestom na tri roky s odkladom na tri roky. Sudca však nesúhlasil s právnou kvalifikáciou prijímania úplatku, keďže bola v čase spáchania skutku nepriamou korupciou. Po prestávke prišiel prokurátor so zmenami v návrhu, s ktorými súhlasil obvinený aj jeho právny zástupca.
Bývalý riaditeľ SIS Pčolinský ostáva vo väzbe, najvyšší súd zamietol jeho sťažnosť
„Boli splnené všetky zákonné podmienky na to, aby súd schválil navrhovanú dohodu o vine a treste. Súhlasili sme nakoniec aj s právnou kvalifikáciou, ktorá bola samozrejme v prospech môjho klienta, takže nemáme voči tomu výhrady,“ uviedol po vynesení rozsudku advokát obvineného.
Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry zadržali 5. mája právnikov Pavla K. a Dušana Ch. v Žiline v rámci akcie Plevel 3. Obaja boli obvinení z viacerých trestných činov korupcie. Zároveň v tomto prípade obvinili aj bývalého sudcu za zločin prijímania úplatku a jednu osobu mimo justičného prostredia za trestný čin podplácania.
Odkryli rozsiahlu korupčnú schému
Podľa polície obvinenia súvisia s odkrývaním rozsiahlej korupčnej schémy na žilinských súdoch, ktorej aktéri mali za úplatky ovplyvňovať trestné veci v prospech trestne stíhaných osôb.
Obvinenému Dušanovi Ch. pôvodne orgány činné v trestnom konaní navrhovali väzobné stíhanie, Špecializovaný trestný súd im však nevyhovel. Prokurátor proti rozhodnutiu podal sťažnosť, ktorou sa mal na verejnom zasadnutí v utorok 18. mája zaoberať Najvyšší súd SR. Ten však zasadnutie nakoniec zrušil, keďže prokurátor svoju sťažnosť stiahol.