Su Ťij verí, že demokracia zavíta nakoniec aj do Barmy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ťij
Foto: SITA, AP

RANGÚN 15. novembra (WEBNOVINY) – Cieľom prodemokratickej líderky Aun San Su Ťij je mierová revolúcia v Barme. V pondelok to dva dni po svojom prepustení z domáceho väzenia v rozhovore pre britskú BBC uviedla Su Ťij. Šéfka opozície je presvedčená, že demokracia zavíta nakoniec aj do Barmy, napriek tomu, že nevie, ako dlho to bude trvať. Ako dodala, nevynechá jedinú príležitosť hovoriť s riadiacimi generálmi barmskej chunty. Su Ťij prepustili šesť dní po parlamentných voľbách, na ktorých sa nemohla zúčastniť a jej strana Národná liga za demokraciu (NDL) ich bojkotovala.

Podľa spravodajcu BBC na rozhovor so Su Ťij v rangúnskej centrále NDL dohliadali z diaľky príslušníci bezpečnostných zložiek, pričom do rozhovoru nezasahovali. Laureátka Nobelovej ceny mieru uisťovala, že nie je objektom žiadnych obmedzení ani zákazov.

Je však podľa vlastných slov plne pripravená prevziať dôsledky toho, keď ju vojenská vláda za to čo povie alebo urobí, opäť zadrží. Aun San Su Ťij strávila prerušovane posledných 15 z 21 rokov buď riadnom alebo domácom väzení. Chunta ju prepustila v sobotu po tom, ako sa jej skončilo posledné sedemročné obdobie trestu.

Reakcie na prepustenie prodemokratickej líderky sa líšili

Spojené štáty plánujú podporovať zmierenie medzi barmskou vládou a Su Ťij, ale nič viac. Pre BBC to povedal americký chargé d’affaires Larry Dinger v Barme. „Z nášho pohľadu si myslíme, že je na obyvateľoch Barmy, aby na tom pracovali. Čo môžeme urobiť, je povzbudiť k tejto činnosti obe strany,“ dodal. Na rozdiel od jednoznačne optimistických reakcií zo strany západných mocností, krajiny ázijského regiónu reagovali na prepustenie Su Ťij pomerne rôznorodo. Lídri Indonézie, Japonska a Thajska zdôraznili, že momentálne záleží na tom, ako sa bude správať barmská vláda a ako sa vyvinie povolebná situácia. Podľa nich je podstatné aj to, ako bude chunta zaobchádzať s ostatnými politickými väzňami a ako bude napredovať demokratizácia krajiny. Naopak Čína, Singapur a Vietnam komentovali túto udalosť iba minimálne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Aun San Su ŤijSu Ťij