>>> Aktuálne výstrahy a úhrny zrážok (mapa)
Štyri okresy majú červenú výstrahu a vietor spôsobí škody. Meteorológovia priblížili, kde naprší najviac (foto)
- aktualizované 13. septembra 15:37
Slovensko sa v piatok rozdelilo na dve polovice, kým na východe sú teploty ešte nad 20 stupňami Celzia, časť krajiny „bičuje“ výdatný dážď, silno tam zafúka a je chladno, na krajnom západe je miestami len 7 stupňov Celzia.
Dážď robí problémy, hladiny riek stúpajú, platia aj najvyššie výstrahy a Moravu čaká storočná voda (online)
„Predpovedné modely od skorých ranných až do poludňajších hodín predpokladajú ešte vyššiu intenzitu zrážok ako sme zaznamenali vo štvrtok, reálne tak môže v exponovaných lokalitách dosahovať aj viac ako 8 až 10 mm za hodinu,“ uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti Facebook.
Očakávajú sa rekordné zrážky
Výdatný a trvalý dážď zasahuje najmä Záhorie a okolie Malých Karpát. „Od včerajších skorých ranných hodín napršalo v spomínaných regiónoch už 40 až 60 mm, v ostatných regiónoch na západe 5 až 20 mm,“ priblížili meteorológovia v piatok ráno s tým, že smerom na východ zrážky klesajú. „Od osi Dolný Kubín – Lučenec sme ich doposiaľ zaznamenali len výnimočne,“ doplnili.
Meteorológovia očakávajú, že stanice na krajnom západe Slovenska zaznamenajú rekordne vysoké denné úhrny zrážok s významnosťou minimálne na úrovni celého mesiaca.
„Intenzita zrážok sa bude s približujúcou sa tlakovou nížou v najbližších hodinách ešte zvyšovať a maximum dosiahne niekedy neskôr popoludní. Najvyššia bude na Záhorí a v Malých Karpatoch, kde k zvýšeniu úhrnov prispeje aj náveterný efekt vplyvom silného severozápadného vetra na zadnej strane níže, maximá intenzity tak môžu byť až okolo 15 mm za hodinu. Zároveň sa do toho môžu podvečer pridať aj tzv. konvektívne pásy zrážok (niečo na štýl klasických prehánok), ktoré ešte prispejú k navýšeniu úhrnov zrážok,“ predpovedajú.
Výstrahy pred silným dažďom
Najvyššia červená výstraha tretieho stupňa pred dažďom je vydaná pre okresy Malacky, Myjava, Senica a Skalica. „Od štvrtku do pondelku večera tu môže spadnúť až 230 mm zrážok,“ upozorňuje SHMÚ na svojom webe.
Oranžová výstraha druhého stupňa pred dažďom platí v okresoch Bratislava, Pezinok, Senec, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín, Topoľčany, Hlohovec, Piešťany, Trnava, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Čadca aj Žilina a až do pondelku večera tu môže úhrn zrážok ojedinele dosiahnuť 120 až 180 mm.
Varovanie prvého stupňa žltej farby je platné pre celý Banskobystrický kraj a okresy Partizánske, Prievidza, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Zlaté Moravce, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta, Kežmarok, Levoča, Poprad, Stará Ľubovňa, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice aj Tvrdošín a napršať od piatka do pondelku večera môže 70 až 120 mm.
Hrozia povodne z trvalého dažďa
Ako informovali meteorológovia, výdatné zrážky sa už prejavujú aj na vodných tokoch. „Hladiny stúpajú predovšetkým v povodí Myjavy, Moravy, na prítokoch Malých Karpát zo záhorskej aj podunajskej strany. Vzostup až výrazný vzostup už evidujeme aj v hornej časti slovenského úseku Moravy a Dunaja (VS Devín a Bratislava), vzhľadom na doterajšie úhrny v horných úsekoch týchto povodí. Na ostatných tokoch ustálenosť až mierny vzostup vodných hladín,“ informovali na sociálnej sieti Facebook.
Čo robiť pri povodniach? Ukáže vám 49-sekundové video
Pre Záhorie je vydaná aj najvyššia červená hydrologická výstraha tretieho stupňa. „Vzhľadom na predpokladané zrážky v českom povodí Moravy očakávame na jej slovenskom úseku a jej prítokoch výrazný vzostup vodných hladín s prekročením stupňa povodňovej aktivity (SPA) a je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo vodných tokov,“ upozornil SHMÚ.
Varovania druhého stupňa (oranžová farba) je v platnosti pre väčšinu okresov západného Slovenska, v povodí stredného Váhu, Malého Dunaja a pre okres Bratislava na Dunaji. Pre niektoré časti Slovenska je vydaná aj hydrologická výstraha prvého stupňa (žltá farba).
Meteorológovia očakávajú v najbližších hodinách na Morave, vrátane jej prítokov, a na Dunaji ďalší vzostup až výrazný vzostup, na ostatných tokoch mierny vzostup až vzostup vodných hladín.
„Do sobotného rána je najmä na tokoch západného a stredného Slovenska pravdepodobnosť dosiahnutia prvého až druhého stupňa povodňovej aktivitity (SPA). Kulminácie tokov v zasiahnutých povodiach očakávame počas víkendu, najmä v noci zo soboty na nedeľu a v nedeľu počas dňa, na dolných úsekoch väčších tokov (vrátane Moravy a Dunaja) v úvode nového týždňa: na Morave na úrovni 3. SPA, na Dunaji 1. až 2. SPA a na ostatných tokoch, predovšetkým západného Slovenska 1. až 3. SPA,“ ozrejmil situáciu SHMÚ.
Varovanie pred silným vetrom
Okrem dažďa meteorológovia varujú aj pred silným vetrom. Výstraha prvého stupňa platí pre okresy Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec, Myjava, Komárno, Nitra, Nové Zámky, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica a Trnava. „Prechodne sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť okolo 45 kilometrov za hodinu a krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu,“ uvádza SHMÚ.