Štúdium vodného hospodárstva je plné zážitkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Titulna foto.jpg
Foto: Vodohospodárska výstavba, š.p.

Azda najlepším a v našich končinách najväčším príkladom dobrej vodohospodárskej praxe je Vodné dielo Gabčíkovo, ktoré spolu s Vodným dielom Žilina patrí do správy štátneho podniku Vodohospodárska výstavba. A to hovoríme len o zlomku z viac ako tristo vodných stavieb, ktoré na Slovensku máme.

Aký je prínos vodnej stavby, jej využitie, ako funguje a aké profesie sú potrebné pri prevádzke sa dozvedia študenti, ktorí sa počas najbližších týždňov zúčastnia zážitkových exkurzií v Gabčíkove v rámci spoločného projektu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), Vodohospodárskej výstavby, š. p., občianskeho združenia Vodohospodári a Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj.

Vv_1.jpg
Foto: Vodohospodárska výstavba, š.p.

Pilotný projekt, zameraný práve na techniku, hospodárenie s vodou a energetiku má za cieľ inšpirovať mladých ľudí pri rozhodovaní o ich štúdiu a následnej kariére. K tomu má dopomôcť plavba loďou cez plavebné komory Vodného diela Gabčíkovo, exkurzia do útrob vodnej stavby, vrátane vodnej elektrárne, a multimediálneho Infocentra. Odborníci, vodohospodári, zodpovedia na otázky ako fungujú turbíny na výrobu čistej elektrickej energie či ako možno zabrániť povodniam.

Aj generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Peter Molda si uvedomuje podceňovanie dôležitosti vodného hospodárstva, ktoré sa nemusí javiť ako trendové, čím upadá aj záujem o štúdium na stredných odborných školách a univerzitách s týmto zameraním. Je preto nesmierne dôležité spojiť sily celej vodohospodárskej obce, vyzdvihovať všade, kde je to možné, nepopierateľnú potrebu a nenahraditeľnosť vodohospodárskych profesií skôr, kým nie je neskoro. Nielen neskoro pre vodohospodárov, ale pre celú spoločnosť, ktorá je závislá na vode ako takej. Závislá na dodávkach pitnej vody, ale aj dodávke elektrickej energie transformovanej z vody, ochrane obydlí pred veľkou vodou a v neposlednom rade vody ako zdroja sociálneho a spoločenského vyžitia. Stále platí, že voda je život!

Vv2.jpg
Foto: Vodohospodárska výstavba, š.p.

„Posledné veľké vodné stavby boli postavené v minulom tisícročí, čo je spôsobené aj nesprávnym vnímaním vodného hospodárstva, ktoré v minulých rokoch ostalo na chvoste záujmu a tak klesol aj záujem uplatniť sa v tomto odvetví. Kým pred 50-timi rokmi končilo na fakulte v priemere 120 vodohospodárov, neskôr deväťdesiat, päťdesiat, či tridsať, posledné roky môžeme absolventov narátať sotva na jednej ruke a situácia sa z roka na rok zhoršuje,“ takto smutne to skonštatoval Peter Molda.

Na prevádzku a rozvoj vodnej infraštruktúry sú potrebné ďalšie a nové generácie odborníkov, a aj od projektu Zážitkové vzdelávanie si Vodohospodárska výstavba sľubuje zvýšenie atraktivity pracovať vo vodnom hospodárstve. V odvetví, ktoré má aj v rýchlo meniacom sa svete určite budúcnosť.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie VVB Vodohospodárska výstavba