BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) vyjadrila podporu štrajku školských odborárov, ktorý je naplánovaný na 26. novembra.
„ŠRVŠ si uvedomuje, že úroveň kvality vysokých škôl je priamo spojená aj s úrovňou kvality základných a stredných škôl. Dôležité je aj adekvátne ohodnotenie učiteľov, ktoré sa významne podieľa na zabezpečovaní zlepšovania podmienok v školstve,“ povedal podpredseda ŠRVŠ Maroš Korman.
Verí, že odborári sa napokon s vládou dohodnú na prijateľnom riešení, no zatiaľ študentská rada podporuje štrajk učiteľov.
Bojujú za kvalitu
Na podpore štrajku učiteľov sa dohodlo Valné zhromaždenie ŠRVŠ. Podporuje snahu školských odborárov o zlepšenie podmienok práce, hospodárskej a sociálnej pozície pedagógov, odborných pracovníkov a nepedagogických zamestnancov všetkých typov škôl.
Študentská rada VŠ spolu so Študentskou radou stredných škôl je presvedčená, že komplexné zlepšenie podmienok v školstve sa pozitívne odrazí aj na kvalite poskytovaného vzdelávania.
Učitelia si chcú štrajkom, ktorý sa začína 26. novembra, vybojovať desaťpercentné zvýšenie tarifných platov. Ponuku vlády na päťpercentné zvýšenie miest cez normatívy odmietajú.
Pridali sa základné školy
Združenie samosprávnych škôl Slovenska podporuje štrajk učiteľov, ktorý odborári vyhlásili od 26. novembra. „Sme za rokovania s vládou, ale ak nebudú úspešné, podporujeme štrajk,“ povedala pre agentúru SITA predsedníčka združenia základných škôl Alena Petáková po trojdňovom celoslovenskom stretnutí členov združenia v Žiline.
Zástupcovia základných škôl podporujú požiadavku odborárov na desaťpercentné zvýšenie tarifných platov. Pri zvýšení miezd cez normatívy sa peniaze nemusia k učiteľom dostať, upozornila Petáková.
Mnohí riaditelia základných škôl aj pri učiteľskom štrajku 13. septembra využili inštitút riaditeľského voľna, ktorý však môžu udeliť len päťkrát za školský rok.
Rovnako budú zrejme musieť postupovať aj teraz, ak sa väčšina učiteľov ich škôl rozhodne štrajkovať. „Nič iné mi nezostáva, len vyhlásiť riaditeľské voľno, lebo by nemal kto učiť,“ povedala riaditeľka základnej školy Milana Hodžu v Bratislave Etela Hessová. Riaditeľské voľno vyhlásila aj v septembri, keď štrajkovali všetci učitelia. Ak bude situácia rovnaká aj v novembri, nemal by sa kto postarať o deti, dodala. Vedenie Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy preto prisľúbilo riaditeľom základných škôl, že im poskytne stanovisko právnikov, ako riešiť situáciu v prípade dlhšieho štrajku, dodala Petáková.