Študent vyrobil umelý list, ktorý dokáže tvoriť kyslík

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Študent vyrobil umelý list, ktorý dokáže tvoriť kyslík
Foto: www.dezeen.com

Mladý talent z Veľkej Británie, Julian Melichiorri, predstavil prvý umelo vytvorený biologický list, ktorý za pomoci svetla a vody dokáže vytvoriť životodarný kyslík. Revolučný vynález študenta londýnskej Royal College of Art by mohol výrazne zmeniť mestskú architektúru a otriasť budúcnosťou vesmírneho cestovania.

Umelo vytvorený kyslík

Študent vyrobil umelý list, ktorý dokáže tvoriť kyslík
Foto: www.dezeen.com
„Rastliny nedokážu rásť v bezváhovom stave. NASA hľadá rôzne spôsoby, ako vyrobiť kyslík na dlhodobé kozmické cesty, ktoré by nám dovolili žiť vo vesmíre. Tento materiál by nám mohol pomôcť prebádať vesmír do väčších diaľok, než ako dokážeme teraz,“ myslí si talentovaný vedátor.

Melchiorriho synteticky vyrobený list je zložený z chloroplastov získaných z buniek rastlín, ktoré sú zmiešané so špeciálnou hmotou z hodvábneho proteínu. „Tento materiál som získal priamo z vlákien hodvábu. Má výbornú schopnosť stabilizovať molekuly. Chloroplasty som získal z rastlinných buniek a umiestnil ich do hodvábneho proteínu. Výsledkom je prvý fotosyntetický materiál, ktorý žije a dýcha rovnako ako bežný list,“ vysvetlil študent.

Lacná výroba

Študent vyrobil umelý list, ktorý dokáže tvoriť kyslík
Foto: www.dezeen.com
Synteticky vyrobený list potrebuje k svojmu životu trochu vody a svetla. „Je veľmi ľahký, nespotrebuje veľa energie a je stopercentne biologický,“ teší sa mladík, ktorého vynález by mohol nájsť využitie v bežných domácnostiach, mestskej architektúre i vo vesmíre.

„Chcel by som využiť efektivitu prírody v ľudskom prostredí,“ prezradil Melchiorri, ktorý z listov vyrobil jednoduché tienidlá. Tie vďaka žiarovkám získavajú svetlo a následne do miestnosti prinášajú čerstvý kyslík. „Listy by sa mohli využiť aj vo vonkajších priestoroch – na fasádach budov či vo ventilačných systémoch. Vzduch absorbovaný zvonka by prešiel cez tieto biologické filtre a dovnútra by priniesol okysličený vzduch,“ opísal mladík ďalšiu z vízií.

Revolúcia vo vesmíre

Najrevolučnejšiu zmenu by však umelo vytvorený list mohol zaznamenať práve vo vesmíre. V kozmických lodiach by mohol nahradiť nespočetné množstvo kyslíkových bômb, ktoré umožňujú astronautom prežiť na vesmírnych misiách. Fotosyntéza by sa uskutočnila v stave nulovej gravitácie a vytvorila by kyslík nevyhnutný na prežitie, čím by sa ďaleké cesty do vesmíru mohli stať dostupnejšími.

Ako študentov vynález zužitkuje NASA, zatiaľ nie je známe. Študentova izba sa však už teraz zmenila na unikátnu oázu s extra kyslíkom, ktorý by mu mohli závidieť aj kyslíkové bary.

www.dezeen.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať