Rumunský študent Apor Kovács navrhol unikátny prístroj, ktorý dokáže zrecyklovať plastové fľaše na oblečenie podľa vlastného výberu. Zariadenie, ktoré dostalo názov PETE, by sa podľa autora v budúcnosti mohlo stať súčasťou každej domácnosti rovnako ako smetné koše.
Záchrana prírody a nové šaty ako bonus
K zaujímavému nápadu 23-ročného študenta z Transylvánie inšpirovala prechádzka po delte Dunaja – druhej najväčšej európskej riečnej delte a jednej z najkrajších prírodných oblastí v krajine. „Sezóna dažďov viedla k zvýšeniu vodnej hladiny a zaplaveniu krovinatých oblastí. Spolu s inými nečistotami prúdy vody priniesli aj veľké množstvo PET fliaš. Zostal som smutný z toho, že keď Dunaj ustúpi, pôda zostane pokrytá fľašami. Začal som hľadať spôsob, ako využiť plastové fľaše v našich domácnostiach a ochrániť životné prostredie,“ uviedol študent, ktorý sa teraz vzdeláva v Budapešti.
Hoci autor svoj návrh opisuje len ako „zvláštny smetný kôš“, dúfa, že jeho dizajn by mohol pomôcť životnému prostrediu a zároveň nechať priechod kreativite užívateľov. „Zákazníci si vyberú typ oblečenia, farbu a strih a stroj im ukáže, aké množstvo plastových fliaš je potrebné na ich tvorbu. Potom premení fľaše na polyester a vytlačí hotové šaty,“ vysvetlil Kovács.
Futuristický, ale realizovateľný nápad
V júni sa mladý Rumun stretol s odborníkmi na 3D tlačiarne, ktorí mu potvrdili, že jeho koncept je realizovateľný, prístroj však musí byť schopný roztaviť plast pri teplotách okolo 200 °C.
„PETE vytvorí prírodnú metódu recyklovania plastových fliaš a zmení užívateľa na ekodizajnéra. Docielime tým menej odpadu v riekach a prírode, čo prispeje k zdravšej domácnosti,“ dodal študent.
https://www.youtube.com/watch?v=vSQWhjMGI7kyoutu.be
Tvorba zdravého domova
Návrh PETE teraz súťaží v medzinárodnej študentskej dizajnérskej súťaži Electrolux Design Lab, ktorej zadanie znelo „Tvorba zdravých domovov“. Z vyše 1700 prijatých návrhov sa koncept koša prepracoval do finálnej šestice. Meno absolútneho víťaza, ktorý okrem finančnej odmeny získa aj polročnú platenú stáž v dizajnérskom centre Electrolux, kde bude mať možnosť spolupracovať s odborníkmi pri ďalšom vývoji svojho konceptu, sa verejnosť dozvie 12. novembra na ceremoniáli v Paríži.
Unikátny zberný kôš Apora Kovácsa, ktorý zmení plasty na šaty, bude súťažiť aj s ďalšími inovatívnymi konceptami vrátane držiaka na uterák, ktorý tkaninu automaticky dezinfikuje a čistí od Leobarda Armenta z Mexika, prenosnej čističky vzduchu v tvare lotosového kvetu od Fulden Dehneli z Turecka či kuchynského náradia, ktoré dokáže imitovať kulinárske vône a oklamať mozog užívateľa od Soriny Rasteanu z Rumunska.
Do finále sa dostal aj koncept mestskej lietajúcej čističky vzduchu z dielne poľského študenta Michala Pospiecha a zážitkové nakupovanie potravín podľa návrhu čínskej študentky Pan Wang, pri ktorom si užívatelia hravou formou musia vybrané jedlo vo forme hologramov najprv uloviť, čím sa dostane na nákupný zoznam supermarketu, ktorý vybrané potraviny následne dopraví domov.
www.electroluxdesignlab.com