Cyklisti na ďalekých cestách môžu čoskoro hodiť starosti o zdroje pitnej vody za hlavu. Rakúsky študent Kristof Retezár nedávno predstavil prototyp unikátnej fľaše, ktorá počas cesty na bicykli dokáže premeniť vzduch na vodu. Fľaša, ktorá počas pohybu kondenzuje vlhkosť vo vzduchu na pitnú vodu a následne ju uskladňuje na ďalšie použitie, sa stala aj finalistom prestížnej medzinárodnej súťaže dizajnu James Dyson Award 2014.
Skryté zásoby vody
„Získavanie vody zo vzduchu je metóda, ktorá sa v niektorých kultúrach najmä v Ázii a Strednej Amerike používa už vyše dvetisíc rokov. Zemská atmosféra obsahuje okolo 13-tisíc km3 zväčša neznečistenej sladkej vody. Tento projekt je pokusom o odokrytie týchto zásob,“ uviedol študent Univerzity aplikovaného umenia vo Viedni.
„Mojím cieľom bolo vytvoriť malý, kompaktný, sebestačný prístroj, ktorý absorbuje vlhký vzduch, oddelí molekuly vody od molekúl vzduchu a takto získanú vodu uskladní vo fľaši,“ vysvetlil Retezár.
Prístroj Fontus, ktorý dostal názov po rímskom bohovi prameňov, využíva systém termoelektrického chladenia. Elektrinou poháňaná pumpa, ktorá získava energiu zo solárnych panelov, ochladzuje vrchnú časť nádoby, zatiaľ čo sa spodná sa ohrieva. Prechodom teplého vzduchu cez chladnú nádobu počas pohybu bicykla sa nasatý vzduch ochladzuje a dochádza ku kondenzácii. Kvapalina potom steká priamo do fľaše.
Kvapka za minútu
Študent tvrdí, že v teplom a vlhkom počasí dokáže Fontus „vyrobiť“ pol litra vody za hodinu. Systém pritom funguje najlepšie vtedy, ak teplomer prevyšuje 20°C a vlhkosť vzduchu je okolo 50 percent – v týchto podmienkach do fľaše pritečie asi kvapka vody za minútu. Rakúšan si uvedomuje, že v bežnom prostredí je jednoduchšie zobrať si fľašu vody jednoducho so sebou, prístroj by však mohol slúžiť ako záchranný prostriedok na extrémne dlhých cyklistických výletoch alebo na miestach, kde je pitná voda vzácnosťou.
Prístroj, ktorý sa nachádza vo fáze prototypu, obsahuje aj filtre zabraňujúce prenikaniu prachu do fľaše. Na zdokonalení filtračného systému, ktorý by sprostredkoval pitnú vodu aj v znečistených oblastiach, študent ešte pracuje.
Retezár prezradil, že cena jeho prototypu sa momentálne pohybuje okolo 20-30 eur, môže však ešte mierne vzrásť. Využitie prístroja však vidí nielen v oblasti cyklistických doplnkov, ale všade tam, kde je pitná voda vzácna. „Svojím prístrojom som chcel vyriešiť niekoľko problémov, nedostatok vody nevynímajúc,“ dodal študent, ktorý teraz hľadá investorov pre svoj nápad.
www.jamesdysonaward.org, www.huffingtonpost.com