Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala v priebehu minulého roka 161 zákonov, šesť z nich vetovala.
Počas roka 2021 bolo prezidentke doručených 1 440 žiadostí o milosť, pričom vyhovela v piatich prípadoch a v troch rozhodla o prerušení či odložení výkonu trestu.
Vyplýva to z informácií, ktoré poskytol hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Vymenovala nové premiéra Hegera
Hlava štátu vlani vymenovala premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), ministrov, 60 nových sudcov, 86 vysokoškolských profesorov a 12 generálov ozbrojených síl.
Poverovacie listiny odovzdala šiestim novým veľvyslancom. V prezidentskom paláci absolvovala celkovo 149 prijatí.
„Osobne zablahoželala víťazke Svetového pohára v alpskom lyžovaní a držiteľke veľkého krištáľového glóbusu Petre Vlhovej, či tenistovi Filipovi Poláškovi, ktorý získal prvý grandslamový titul v kariére, ako aj úspešným slovenským olympionikom a paralympionikom, ktorí získali medaily na letných olympijských hrách v Tokiu. Pri príležitosti ukončenia aktívnej kariéry sa prezidentka poďakovala za vzornú reprezentáciu olympionikovi Matejovi Tóthovi,“ uvádza kancelária prezidentky.
Čaputová sa vlani stretla s viacerými svetovými lídrami, napríklad s prezidentom USA Joeom Bidenom, britským princom Charlesom či vojvodkyňou z Cambridge Kate.
Pápež František navštívil Slovensko
SR navštívil aj pápež František, nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, poľský prezident Andrzej Duda, prezident Čiernej Hory Milo Djukanović, či chorvátsky prezident Zoran Milanović.
Prezidentka sa na oficiálnej návšteve Slovinska stretla s prezidentom Borutom Pahorom. V Dánsku ju prijal princ Frederik a rokovala aj s premiérkou Mette Frederiksen.
Na pozvanie rakúskeho prezidenta Alexandra Van der Bellena prezidentka slávnostne otvorila slávny Salzburský festival.
Prezidentka v roku 2021 reprezentovala Slovenskú republiku na samite Severoatlantickej aliancie v Bruseli, na Klimatickej konferencii OSN v Glasgowe a na dvoch samitoch prezidentov krajín V4, ktoré sa konali v Poľsku a Budapešti.
Príhovory na svetových fórach
S príhovormi vystúpila na viacerých významných svetových fórach; na Valnom zhromaždení OSN, na Samite pre demokraciu, ktorý organizoval americký prezident Joe Biden, na konferenciách Globsec, Forum 2000, Copenhagen Democracy Summit a aj v Aachene v predvečer odovzdávania Ceny Karola Veľkého.
Spoločne s premiérkou Islandu Katrín Jakobsdóttir prezidentka iniciovala výzvu ženských politických líderiek na predchádzanie násilia a na dodržiavanie ženských práv v Afganistane, ku ktorej sa pripojili aj ďalšie významné svetové političky.
Prezidentka sa neustále zaujíma aj o situáciu v zariadeniach sociálnych služieb a tému dlhodobej starostlivosti o seniorov.
Vlani navštívila viacero zariadení, okrem iného v Lehniciach pri Dunajskej Strede, v Nitre, či v bratislavskej Rači.
Upozorňovala na dôležité témy
Počas pandémie prezidentka opakovane upozorňovala na témy ochrany duševného zdravia a pomoci obetiam domáceho násilia.
Prezidentka oceňuje, že už fungujú tzv. intervenčné centrá. Ide o novú systémovú pomoc, pri ktorej zrode sama stála, a ktorá má šancu výrazne pomôcť obetiam násilia po vykázaní agresora políciou.