BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) – Trestné oznámenie voči neznámemu páchateľovi za ohováranie a poškodzovanie cudzích práv podal dnes na Generálnej prokuratúre Štrajkový výbor študentov (ŠVŠ).
„Žiadame prešetrenie aktivít, ktoré sa snažia diskreditovať a politizovať študentské protesty proti postupnému spoplatňovaniu vysokého školstva cez preddavky do zdravotných poisťovní,“ uviedol koordinátor štrajkového výboru Karol Klobušický. ŠVŠ reaguje na zneužitie Klobušického e-mailu a tvrdí, že útoky pokračujú. Podaním trestného oznámenia ŠVŠ zároveň jasne odmieta tvrdenie, že fáma o štrajku v spolupráci s KOZ a stranou Smer-SD je len vykonštruované vlastné PR.
V nedeľu o 21:00 dostali médiá vyhlásenie v mene koordinátora štrajkového výboru Karola Klobušického, podľa ktorého sa Klobušický a ďalší koordinátor Michal Feik stretli so zástupcami Smeru a Konfederácie odborových zväzov (KOZ) a dohodli sa na štrajku počas prvého februárového týždňa. Výbor tieto informácie dementoval. E-mail bol odoslaný z adresy karol.klobusicky@centrum, ktorý patril koordinátorovi ŠVŠ zhruba pred štyrmi rokmi. Následne si adresu aktivoval iný užívateľ. „Väčším škodám na našej kampani sa podarilo zabrániť vďaka redaktorke TA3, ktorá si overovala hodnovernosť tejto správy,“ poznamenal Klobušický.
ŠVŠ protestuje proti novelám zákonov o zdravotnom poistení a o vysokých školách, ktoré časti vysokoškolských študentov zvýšia náklady na vzdelávanie. Podľa novely zákona o zdravotnom poistení si od januára musia vysokoškoláci nad 26 rokov a doktorandi nad 30 rokov sami platiť zdravotné odvody. Oslobodení od platenia sú len nezamestnaní študenti diaľkového štúdia a doktorandi, ktorí štúdium dokončia do tridsiatky a neprekročia jeho štandardnú dĺžku tri roky. Premiérka Iveta Radičová sľúbila v stredu zástupcom Študentskej rady vysokých škôl SR novelu zákona, ktorá už v apríli môže vrátiť situáciu do stavu pred novelizáciou.
„Čakáme, že premiérka splní svoj sľub aj voči doktorandom, ktorým budú odvody do zdravotných poisťovní odpustené,“ uvádza ŠVŠ. Štrajkovému výboru sa nepáči ani novela vysokoškolského zákona, ktorá chce zaviesť úplné spoplatnenie externého štúdia. Zmena prichádza po náleze Ústavného súdu SR, podľa ktorého je protiústavné, ak za svoje vzdelávanie platí len jedna skupina študentov a druhá túto povinnosť nemá. Minister školstva Eugen Jurzyca aj prezident Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár školné pre externistov obhajujú. Podľa Vozára by v opačnom prípade prišli vysoké školy o 25 miliónov eur ročne.