BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti SR Monika Jankovská stiahla svoju „antidiskriminačnú“ žalobu, ktorou sa domáhala satisfakcie za to, že nedostávala rovnaký plat ako sudcovia Špeciálneho súdu.
Vedie ju k tomu úcta voči občanom v ťažkej sociálnej situácii a prístup nového šéfa justície Tomáša Borca, od ktorého si sľubuje vznik zdravej pracovnej atmosféry.
„Vyslal jasný signál, že sa skoncuje so znevažovaním práce sudcov a preferovaním iba istých sudcov, takže v justícii konečne môže vzniknúť zdravá atmosféra, v ktorej budú môcť všetky jej zložky riadne pracovať v prospech ochrany práv občanov SR,“ uviedla Jankovská v stredajšom vyhlásení pre médiá.
Jankovská sa na súd obrátila v roku 2007, pretože nedostávala funkčný príplatok, aký mali sudcovia Špeciálneho súdu, čo považovala za porušenie zásad rovnakého zaobchádzania.
„Nespravodlivosť v odmeňovaní som vnímala osobitne z toho dôvodu, že som v tom čase ako trestná sudkyňa bez akejkoľvek ochranky a špeciálnych príplatkov rozhodovala aj prípady závažnej organizovanej kriminality, ktoré súviseli s trestnou činnosťou jednej z najznámejších postáv slovenského podsvetia,“ povedala s dodatkom, že pre nevhodné vyjadrenia niektorých politikov v čase zriaďovania Špeciálneho súdu sa vytváral neobjektívny obraz o sudcoch a znižovala sa tak ich vážnosť v očiach verejnosti. Podčiarkla, že diskrimináciu pri rozdielnom odmeňovaní vo svojom náleze skonštatoval aj Ústavný súd SR.
Kriticky sa k takzvaným antidiskriminačným žalobám sudcov postavil minister Borec. „Osobitne v čase, keď sú mnohí ľudia bez práce a štát stojí pred konsolidáciou verejných financií, považujem antidiskriminačné žaloby za nevhodné,“ povedal 2. apríla.
Dodal však, že má isté pochopenie pre to, že najmä v období zriaďovania Špeciálneho súdu sa sudcovia všeobecných súdov mohli cítiť dotknutí možno nie vždy najvhodnejšie zvolenými a paušalizovanými vyjadreniami vtedajších predstaviteľov výkonnej moci.
Bývalej ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej (SDKÚ-DS) stiahnutie žaloby nestačí. Tvrdí, že stiahnutím žaloby sa pochybnosti o nezaujatosti Jankovskej nekončia. Vo svojom stanovisku zdôraznila, že štátny tajomník rozhoduje či spolurozhoduje aj o tom, či sa ministerstvo v nejakom prípade odvolá, uzatvorí mimosúdnu dohodu a ovplyvňuje aj argumentáciu pred súdom. „Názor štátnej tajomníčky vyjadrený žalobou je podľa mňa v protiklade s nastavenou argumentáciou na obhajobu záujmov štátu a jeho občanov,“ podčiarkla Žitňanská.