Starostka Svinej tvrdí, že voľby neboli zmanipulované

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Voľby
Foto: SITA/Michal Svitok

PREŠOV 24. február (WEBNOVINY) – Novembrové komunálne voľby starostu v obci Svinia v okrese Prešov vyhlásilo v stredu za neplatné plénum Ústavného súdu (ÚS) SR. Mária Nawratová, ktorá kandidovala ako nezávislá a vo voľbách získala najvyšší počet hlasov (289), je z tohto verdiktu rozčarovaná. V prvej chvíli zareagovala slovami, že neverí štátu ani nášmu súdnictvu a nikdy viac kandidovať nebude. Zatiaľ je rozhodnutá zotrvať vo funkcii starostky. „Počkám na doručenie rozhodnutia, uvidím, ako sa veci budú ďalej vyvíjať,“ povedala pre agentúru SITA. Od volieb sa v obci konalo ustanovujúce zastupiteľstvo, na ktorom starostka a poslanci zložili sľub a jedno riadne rokovanie obecného zastupiteľstva. Kto bude úrad v obci zastávať do nových volieb, v tejto chvíli nie je jasné. Zástupkyňa starostky Marta Sučková je zamestnaná v Sociálnej poisťovni a na úrade sa zúčastňuje iba na niektorých rokovaniach. S bývalou starostkou Agnesou Uličnou sa agentúre SITA nepodarilo spojiť. Už pred voľbami avizovala, že má tejto práce dosť a preto nekandidovala na post starostky, stala sa však poslankyňou obecného zastupiteľstva. V komunálnych voľbách v Svinej kandidovali na post starostu štyria

Ako informovala hovorkyňa Ústavného súdu Anna Pančurová, ÚS sa zaoberal volebnou sťažnosťou Emílie Rokytovej a spol. Tá ako kandidátka koalície ĽS-HZDS – SNS vo voľbách na starostku skončila na druhom mieste so ziskom 175 hlasov, čo je o 114 menej ako dostala Mária Nawratová. Väčšina členov volebnej komisie zápisnicu z volieb nepodpísala. Nawratová tvrdí, že ju neoprávnene osočili z kupovania hlasov rómskych voličov. Rezolútne takéto tvrdenia odmieta. „Dva roky som pracovala ako komunitná sociálna pracovníčka, denno-denne som bola v rómskej osade, pomáhala som im, považovali ma za svoju starostku dávno pred voľbami,“ uviedla Nawratová. Obec za posledné roky podľa nej stagnovala. Nemá dobudovaný vodovod ani kanalizáciu. Ako uviedla, bývalá starostka sebe aj svojej zástupkyni a rovnako poslancom vyplácala vysoké odmeny.

V obci Svinia žije okolo 1660 obyvateľov, z toho je 950 Rómov. Podľa Nawratovej však bude ich počet vyšší, keďže za posledných 12 rokov obec odmietala dávať trvalý pobyt Rómom, aj keď sa tu priženili alebo prišli za manželom.

Funkciu starostu v obciach, kde Ústavný súd SR vyhlásil vlaňajšie komunálne voľby starostu za neplatné, by mali zastávať predchádzajúci starostovia. Ak predchádzajúci starosta viesť obec z nejakého dôvodu nemôže alebo nechce, preberie vedenie obce zástupca neplatne zvoleného starostu. Ústavný súd vyhlásil tento týždeň za neplatné voľby starostov v troch obciach. V utorok 22. februára vyhlásil za neplatné minuloročné novembrové komunálne voľby starostu v obci Nový Tekov a o deň neskôr, v stredu 23. februára, označil za neplatné voľby starostu v obci Svinia a v obci Trebichava (okr. Bánovce nad Bebravou). Zástupca starostu alebo predchádzajúci starosta plnia úlohy starostu až kým starosta zvolený v nových voľbách nezloží sľub. Nové voľby vyhlási predseda Národnej rady SR. V prípade spomínaných troch obcí ich termín ešte nie je známy. Hneď po vlaňajších obecných voľbách bolo jasné, že voľby sa zopakujú v 24 obciach, pričom v 17-tich z nich musia ešte raz voliť starostov. Nové voľby v nich vyhlásil predseda parlamentu Richard Sulík na 12. marca.

Ústavný súd SR dostal na minuloročné voľby do orgánov samosprávy obcí 139 sťažností na ich nezákonnosť a neústavnosť. Je to doteraz najvyšší počet doručených volebných sťažností v histórii Ústavného súdu a bol prekonaný rekord z rokov 2006 – 2010, keď bolo podaných 137 sťažností.

Zákon o voľbách do orgánov samosprávy obcí hovorí o viacerých dôvodoch na vyhlásenie nových volieb. Predseda NR SR ich vyhlási, ak sa v niektorej obci z akýchkoľvek dôvodov nevykonali voľby podľa zákona, alebo ak Ústavný súd SR vyhlási voľby za neplatné, alebo zruší výsledok volieb. Voľby sa zopakujú tiež v prípade, že vo voľbe starostu obce alebo primátora mesta dostali kandidáti rovnaký počet hlasov. Nové voľby sa napokon konajú i v prípadoch uvoľnenia poslaneckého postu, na ktorého nie je náhradník a tiež po uvoľnení funkcie starostu obce či primátora mesta.

Starostov, primátorov a poslancov zastupiteľstiev obcí a miest sme volili vlani 27. novembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Sulík
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR