BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) – Očkovacia vakcína Panenza proti prasacej chrípke, ktorej milión kusov kúpime od francúzskej farmaceutickej spoločnosti Sanofi Pasteur, nemá na Slovensku registráciu. Vakcína má lokálne registrácie v niektorých krajinách Európskej únie, napríklad v Nemecku, Francúzsku či Belgicku. Štátne hmotné rezervy SR ju dovezú na ministerskú výnimku. „Tento dovoz je odsúhlasený Ministerstvom zdravotníctva SR,“ potvrdil na dnešnej tlačovej konferencii predseda hmotných rezerv Marián Čakajda. Na štátnom ústave kontroly liečiv je už žiadosť o registráciu vakcíny. Ako spresnil hlavný hygienik Ivan Rovný, Slovensko registruje k dnešnému dňu 633 prípadov prasacej chrípky. Potvrdil, že úmrtie rodičky v banskobystrickej nemocnici považujú za druhé oficiálne úmrtie na prasaciu chrípku na Slovensku.
Vakcíny proti chrípke A(H1N1) nám dodá francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi Pasteur. Zmluvu na dodávku vakcín podpísala firma so Správou štátnych hmotných rezerv v pondelok 30. novembra. Na základe nej dodá Slovensku milión vakcín s exspiračnou lehotou 12 mesiacov. Cena jednej vakcíny je 7,6 eura, v cene je aj doprava, distribúcia, striekačka, vatový tampón a ihla. Prvá dodávka, minimálne 50 000 vakcín, má na Slovensko prísť do konca roka, ďalšia do 10. januára 2010. Kompletná dodávka bude na Slovensku podľa hmotných rezerv do 8. februára. Víťaza vybrala správa metódou rokovacieho konania bez zverejnenia. Podľa Čakajdu sa ceny pri rokovaniach pohybovali od osem do dvanásť eur. „Pri začiatočných rokovaniach sme sa pohybovali na cene dvanásť eur,“ tvrdí Čakajda.
Podľa hlavného hygienika Rovného sa Panenza pred použitím nemusí riediť a je prvou neadjuvantnou vakcínou registrovanou v krajinách EÚ. „Adjuvans je chemická látka, ktorá zvyšuje imunitnú odpoveď pri znížení obsahu antigénu vo vakcíne,“ konštatoval Rovný. Ako dodal, vakcína je vhodná na očkovanie rizikových skupín obyvateľstva. S očkovaním proti prasacej chrípke sa na Slovensku začne hneď, ako k nám dorazia prvé vakcíny. Prednosť budú mať rizikové skupiny. Najprv budú mať nárok na očkovanie zdravotnícki pracovníci, tehotné ženy, deti staršie ako šesť mesiacov s jedným chronickým ochorením, potom zdraví ľudia vo veku 15 až 49 rokov, zdravé deti, zdraví ľudia vo veku 50 až 64 rokov a zdraví ľudia nad 65 rokov.
Ministerstvo už v spolupráci so zdravotnými poisťovňami pripravilo zoznamy rizikových osôb. Podľa Jána Mikasa z epidemiologického odboru Úradu verejného zdravotníctva úrad bude na očkovanie vyzývať verejne. Zdravotníci alebo tehotné ženy, ktoré odmietnu vakcínu, podpíšu reverz. V nemocniciach majú očkovať špeciálne očkovacie tímy, v prípade bežnej populácie rizikových skupín tak urobia všeobecní lekári pre dospelých a pediatri. Patrik Reiprich z odboru mobilizačných rezerv a pohotovostných zásob štátnych hmotných rezerv hovorí, že vedľajšie účinky vakcíny sú známe. „Vyrába sa rovnakým, dá sa povedať, že identických procesom, ako je sezónna vakcína, čiže tam sú popísané vedľajšie účinky niekoľko desiatok rokov,“ uviedol Reiprich. V prípade mimoriadnych vedľajších účinkov podľa neho budeme musieť dokázať príčinnú súvislosť. Ak sa mimoriadne vedľajšie účinky potvrdia, úrad bude podľa Reipricha postupovať „podľa právneho poriadku SR“.
Nákup vakcín, okolo ktorého robilo ministerstvo tajnosti, kritizuje opozícia. Predseda výboru pre zdravotníctvo a poslanec Národnej rady SR Viliam Novotný (SDKÚ-DS) tvrdí, že sme mali mať vakcíny v zásobe už pred jesenným očkovacím obdobím. Novotný má podozrenie, že Slovensko tají okolnosti nákupu vakcín, pretože ich získalo najdrahšie zo všetkých susedných krajín. Nákup očkovacích látok proti pandemickej chrípke prirovnáva k emisnej kauze Interblue Group. Minister zdravotníctva Richard Raši v pondelok povedal, že na Novotného podá trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy. Podľa neho Slovensko kupuje vakcíny za jednu z najnižších cien v Európe. Podľa ministra ako aj hlavného hygienika z Úradu verejného zdravotníctva Ivana Rovného na Slovensku u nás stále nie je pandémia. Mierny nárast chrípky budeme pociťovať v decembri, cez Vianoce poklesne. V januári by mal počet prípadov stúpať, a tak ako každý rok, na prelome januára a februára dosiahne chrípka vrchol. V posledných týždňoch sa chorobnosť na Slovensku znížila. Minister a hlavný hygienik odporúčajú obyvateľom očkovanie proti bežnej sezónnej chrípke.
SITA