BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Slovensko a Bulharsko potrebujú vbilaterálnej spolupráci zintenzívniť vzťahy najmä v hospodárskej oblasti. Skonštatoval to slovenský prezident Ivan Gašparovič na bilaterálnych rokovaniach s bulharským partnerom Rosenom Plevnelievom, s ktorým sa stretol v rámci 18. summitu krajín strednej avýchodnej Európy. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidenta Marek Trubač.
Podľa Gašparoviča naše národy spája cyrilo-metodská tradícia, členstvo v EÚ a NATO, ako aj priateľské vzťahy našich občanov a dobrá spolupráca v kultúre a turizme. „Som rád, že intenzita vzťahov medzi Slovenskom a Bulharskom viditeľne vzrástla. Dôkazom je i vaša pripravovaná jesenná oficiálna návšteva na Slovensku v roku 1 150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu a 20. výročia nadviazania diplomatických stykov medzi Slovenskom aBulharskom,“ konštatoval.
Podľa prezidenta Gašparoviča potrebujeme zintenzívniť vzťahy najmä v hospodárskej oblasti. Obchodná výmena v minulom roku klesla. S obratom 430 miliónov eur v roku 2012 nie sme spokojní. Záujem o bulharský trh prejavujú naše firmy z energetiky, infraštruktúry a vodohospodárstva.
„V oblasti energetickej bezpečnosti máme spoločný záujem diverzifikovať trasy, ale hlavne zdroje energonosičov. Pozorne sledujeme vývoj plynovodných projektov Južný prúd a Nabucco, v ktorých je práve Bulharsko významným hráčom,“ uviedol Ivan Gašparovič.
Slovensko podľa neho zaujal projekt Sofia Tech Park, prvý bulharský Hi-Tech park, ktorý by mal byť dokončený v roku 2015. “Aj slovenské firmy budú mať záujem o spoluprácu. Ponúkame naše dlhoročné skúsenosti pri budovaní vedeckých a technologických parkov,“ pripomenul slovenský prezident.
Rosen Plevneliev na rokovaní konštatoval, že naše vzťahy sú veľmi dobré a priateľské. Potvrdil tiež záujem pricestovať na Slovensko so silnou podnikateľskou delegáciou a posilniť vzájomnú hospodársku spoluprácu.“Stotisíc vašich dovolenkujúcich turistov ročne si veľmi vážime a aj naši občania radi objavujú krásy vašich hôr a pohostinnosť,“ vyjadril sa bulharský prezident.
„Naše krajiny sú v moderných technológiách veľmi ambiciózne a v tejto oblasti môžeme nájsť veľa spoločného,“ dodal. Za významnú označil aj spoluprácu v oblasti energetiky a transportu ropy a plynu. Bulharsko chce v Dunajskej stratégii odštartovať projekty aj za účasti Slovenska.