BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) – Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) je sklamaná z navrhnutej výšky odškodnenia pre poľnohospodárov na úrovni 5 mil. eur. Podľa jej predsedu Vladimíra Chovana sa totiž reálne straty po povodniach pohybujú podľa ich odhadov v rozmedzí 70 až 100 mil. eur. „Žiadame reálnu pomoc pre farmárov, inak nemajú žiadnu šancu,“ vyhlásil s tým, že realitou by sa v prípade 5-miliónového odškodnenia mohli stať aj konkurzy, či exekúcie.
Komora pritom okrem výšky odškodnenia kritizuje rezort pôdohospodárstva aj za jeho metodiku. Podľa Chovana napríklad v legislatíve vôbec nie je stanovená 30-percentná spoluúčasť farmárov. Zákon hovorí iba o tom, že škoda musí predstavovať viac ako 30 % priemernej ročnej produkcie. Pre poľnohospodárov, ktorí mali poistenú aspoň polovicu produkcie, by tak podľa komory mohlo byť odškodnenie na úrovni 80 %, v znevýhodnených oblastiach až 90 % straty.
Chovan však kritizoval aj určovanie škôd na základe satelitných snímok. Legislatíva totiž podľa neho jasne stanovuje, že sa tak má robiť na základe znaleckých posudkov, alebo potvrdením verifikačnej komisie. Ministerstvo pôdohospodárstva SR zároveň podľa komory zatiaľ navrhlo iba odškodnenie na základe zákona o poskytovaní dotácie na kompenzáciu strát. Farmári však požadujú aj náhradu škôd podľa zákona o ochrane pred povodňami, teda také, ktoré vznikli napríklad na poliach zaplavených v dôsledku protipovodňových opatrení.
Pôdohospodári sa obrátili o pomoc prostredníctvom otvoreného listu aj na predsedníčku vlády Ivetu Radičovú. Rezortná rozpočtová kapitola totiž podľa nich na pokrytie všetkých škôd nestačí. Chovan upozornil, že súčasná situácia farmárov nie je dobrá, keďže na nich dopadla kríza ale aj povodne. „Tento rok sú objektívne medzi najpoškodenejšími,“ skonštatoval. Komora sa pritom obáva aj ďalších pripravovaných opatrení.
Premiérku preto v liste okrem iného žiada prehodnotiť vládou schválené zrušenie daňovej úľavy na červenú naftu, ale aj zamedzenie neúmerného medziročného rastu dane z pozemkov a stavieb, či opätovné daňové zvýhodnenie predaja z dvora. Farmári by oveľa radšej privítali zvýšenie dane z pridanej hodnoty až na 21 %. Chovan tento krok vysvetlil tým, že uprednostňujú plošné pred selektívnymi opatreniami.
Šéf komory sa kriticky postavil aj voči krokom ministra Zsolta Simona voči Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Podľa neho je raritou, keď minister presviedča Európsku úniu, že stav agentúry je horší ako v skutočnosti je. Údajne odobratím akreditácie, pridelením dočasnej a celkovým fungovaním agentúry iba v obmedzenom režime, iba zneistil audítorov Európskej komisie a je pravdepodobné, že bude potrebné vykonať opakovaný audit.
Podľa Chovana je pritom aktuálna situácia agentúry lepšia ako pred niekoľkými rokmi. Ešte v roku 2006 v nej bolo podľa jeho informácií zistených a navrhnutých 20 významných opatrení, za kontrolovaný finančný rok 2009 to však bolo osem veľmi významných opatrení, z toho sedem sa podarilo odstrániť, čaká sa iba na dokončenie prepojenia existujúcich informačných systémov.
SITA