Sporenie v 2. pilieri približuje Slovákov k Európe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Tóth
Ján Tóth Foto: ekonometria.mtakac.com

BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) – Sporenie na dôchodok v 2. penzijnom pilieri približuje štruktúru finančného bohatstva Slovákov k rozdeleniu bohatstva, ktoré je typické pre krajiny západnej Európy. Existencia druhého piliera by pritom podľa analýzy UniCredit Bank mala z dlhodobého hľadiska znamenať ešte silnejšiu kumuláciu úspor. „Druhý pilier nás stále viac a viac štandardizuje, keďže sa nútene kumulujú úspory“ hovorí analytik banky Ján Tóth. Slováci v súčasnosti držia zhruba dve tretiny svojho finančného bohatstva v najlikvidnejšej forme, ktorú predstavuje hotovosť a bankové vklady.

Hotovosť a bankové vklady predstavovali vlani 67 % z celkového objemu finančného bohatstva Slovákov. Rovnaký 11-percentý podiel predstavovali podielové fondy a ostatné dlhodobé nástroje finančného trhu. Samotný 2. penzijný pilier sa na celkovom finančnom bohatstve podieľal 8-percentami a cenné papiere a ostatné zložky bohatstva pritom predstavovali iba 3 %. V západnej Európe majú pritom obyvatelia v cenných papieroch a ostatných zložkách finančného bohatstva umiestnených 31 % prostriedkov a v dlhodobých nástrojoch finančného trhu 30 % aktív. Podiel hotovosti a bankových vkladov v týchto krajinách dosahuje 32 %, pričom podielové fondy predstavujú 7-percentnú časť z celkového bohatstva.

Súčasné rozmiestnenie aktív obyvateľstva podľa generálneho riaditeľa UniCredit Bank Jozefa Bartu nepriamo ovplyvnili aj minuloročné zmeny v systéme dôchodkového sporenia. Na zmenu investičnej stratégie správcovských spoločností v dôsledku prijatia novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení vlani upozornila aj Národná banka Slovenska. Súčasťou tejto novely sú totiž aj ustanovenia zaväzujúce správcovské spoločnosti na doplnenie majetku fondu z vlastných zdrojov v prípade, ak fond v sledovanom polročnom období dosiahne negatívny výnos. Na zmenu podmienok zareagovali dôchodkové správcovské spoločnosti zmenou štruktúry spravovaných portfólií tak, aby znížili investičné riziko. Keby sa táto podľa slov Bartu „nešťastná“ legislatíva opäť zmenila ovplyvnilo, by to opätovne aj štruktúru finančných aktív obyvateľstva.

Dôchodkové správcovské spoločnosti spravujú vo svojich fondoch majetok sporiteľov v celkovej hodnote prevyšujúcej 3 mld. eur. V rastových fondoch evidujú DSS-ky už viac ako 2 mld. eur a vo vyvážených fondoch zhruba 869 mil. eur. V konzervatívnych fondoch spravujú viac ako 132 mil. eur.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Tóth